• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Titanyum İmplant Kanser Yapar Mı?

Titanyum implantın kanser yapması tezi, birçok araştırmaya konu olmuştur. Titanyum implant kanser yapar mı sorusuna cevap vermek gerekir ise; kliniğimizde kullanılan titanyum implantların kansere yol açması gibi bir durum yaşanmamaktadır.

Titanyum implant nedir?

Titanyum implant nedir?

Titanyum İmplantta Kanser Riski Var Mıdır?

Titanyum implantın kanser yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Araştırmalara göre titanyum implant kullanan bireylerde kanser vakası görülmemiştir. Titanyum doku dostu bir madde olduğu için implantın yanı sıra ortopedide de tercih edilen bir madde olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı diş hekimliği hizmeti veren yerleri düzenli olarak denetlediği için titanyum implant uygulamasında kullanılan malzemeler konusunda hastalarımızın endişelenmelerini gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Barkodu bulunan, ithalat izni veya yerel üretim izni olan, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı ve denetlediği ürünleri kullandığımız için hastalarımızın tedavide kullanılan malzemeler kaynaklı kanser gibi rahatsızlıklara yakalanma riski bulunmamaktadır.

Hastalarımızın implant uygulamalarının sağlıklarına herhangi bir zarar vermemesi için uygulamayı yaptıracakları kliniği ve diş hekimini oldukça düşünerek seçmeleri gerekmektedir. Sahte dişçi olarak tanımlanan ve bilimsel dayanakları olmadan implant uygulaması dahil olmak üzere birçok diş hekimliği uygulaması ile ilgili gerçekliği olmayan bilgiler veren kişilere itibar edilmemelidir. Bu sebeple hastalarımız kliniğimizde güvenle diş hekimliği uygulamalarını yaptırabilmektedirler.

Titanyumun Kanserle Bir İlişkisi Var Mıdır?

Titanyumun kanserle ilişiğinin olmadığını araştırma sonuçları göstermektedir. Bu konuda birçok test yapılmıştır. Yapılan test sonuçları değerlendirildiğinde; hem dünya literatüründe hem de Türkiye’deki enstitülerin yaptığı testler dikkate alındığında, titanyumun kansere yol açan herhangi bir etkisinin olduğuna dair bir sonuca rastlanmamıştır. Titanyum implant kanser yapar mı sorusu, bütün araştırmaların sonucunda olumsuz sonuçlanmıştır.

Titanyum implant fiyatları

Titanyum implant fiyatları

ISO 10993 standartlarına göre subkronik toksisite, irritasyon, sensitizasyon, implatasyon gibi testlerin sonucunda titanyum implantların kansere neden olmadığı kanıtlanmaktadır. Uygulamada kullanılan tıbbi cihazlar; sitotoksisite ve biyouyumluluk testlerinden de geçmiş bulunmaktadır. Titanyum implant uygulaması oldukça güvenlidir ve hastalarımızın endişe edebileceği bir etkisi bulunmamaktadır.

Titanyum İmplantta Kullanılan Titanyum Maddesinin Özellikleri Nelerdir?

Titanyumun niteliklerine bakıldığında; öncelikle doku dostu bir maddedir. Kanser veya kemik erimesi gibi problemlere sebebiyet vermemektedir. Oldukça sağlam bir madde olmasının yanı sıra hafiftir de. Aynı zamanda toksik bir madde değildir. Biyouyumluluğu olan titanyum maddesi ile kemik entegrasyonu oldukça iyi seviyede olmaktadır. Titanyumun birçok üstün özelliği olduğu için oldukça uzun yıllardır hem dünyada hem Türkiye’de hem de kliniğimizde kullanılmaktadır.

İmplant Uygulamasında Titanyum Mu Zirkonyum Mu Tercih Edilmelidir?

İmplantta titanyum ve zirkonyum tercihi yapılırken öncelikle zirkonyumun implantta çok daha yakın tarihlerde kullanılmaya başlandığının fakat titanyumun 1960lı yıllardan beri kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir. Zirkonyum maddesi implant öncesinde kalça ve eklem protezlerinde kullanılmaktaydı. Hem sağlam hem de alerjiye neden olmayan bir madde olduğu için de dental implant uygulamalarında kullanılmaya başlandı. Metal içermemesi, doğal olması ve aynı zamanda doğal diş rengi ile uyumlu olması; zirkonyumun tercih edilme sebepleri içerisindedir. Bağışıklık sistemine de uygun bir maddedir. Ancak zirkonyum maddesinin dental implant alanında kullanılması çok eskiye dayanmadığı için uygulama alanı da henüz geniş değildir.

Titanyum malzemesi diş ve ortopedi alanında kullanılmaktadır. Dişe uygun olabilmesi için gerekli yoğunluğa sahip bir malzemedir. İmplantların uzun süre boyunca kullanılmasını sağlamaktadır. Kemiğin dış tabakası ile kıyaslandığında; oldukça düşük bir elastikiyet modülüne sahiptir. Ayrıca zirkonyum maddesi ile kıyaslandığında, titanyum çok daha kolay şekillenebilmektedir. Bu sebeple titanyum kullanıldığında çok daha estetik sonuç elde edilebilmektedir. Zirkonyum ile titanyum kıyaslandığında; titanyum maddesi çok daha avantajlı olduğu için implant uygulamalarından titanyumu tercih etmekteyiz.

İmplant Tedavisine İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

İmplant tedavisinin uygulandığı durumlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Alt ve üst çenelerinde hiç diş olmayan hastalarımızın aşırı kemik erimesi problemi sebebi ile tam protez kullanamadıkları durumlarda; implant uygulaması tercih edilmektedir.
 • Büyük azı dişlerini kaybeden hastalarımızın arka bölgesi dişsiz sonlanıyor ise; takıp çıkartılabilen bir bölümlü protez uygulamasına alternatif olarak implant üzerine sabit bir köprü yapılması tercih edilmektedir.
 • Ağız içerisinde uzun dişsiz boşlukları bulunan hastalarımızda; dişsiz bölgeye bir veya birkaç implant uygulandıktan sonra uzun köprüler ile desteklenmektedir ve bu sayede dayanıklılık artmaktadır.
 • Tek bir diş kaybedildiğinde; eksilen dişin komşu dişlerine küçültme gibi uygulamaların yapılmasına gerek olmadan implant uygulaması ile eksik diş tamamlanabilmektedir.

İmplant Uygulaması Her Yaştan Kişiye Yapılabilir Mi?

İmplant tedavisinin uygulanabildiği yaşa bakıldığında; implant uygulaması için kemik gelişiminin tamamlanması gerektiği için hastalarımızın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak tedavinin uygulanabileceği üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Genel sağlık durumu implant tedavisine uygun olan bütün hastalarımıza uygulanabilecek bir tedavidir. Yaşlı hastalarımızın diş eksiklikleri ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantına diğer yaş gruplarına göre daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.

Titanyum İmplant Kanser Yapar Mı?

Titanyum İmplant Kanser Yapar Mı?

İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Diğer protezler ile kıyaslandığında implantlar çok daha güçlüdür ve hastalarımızın çiğneme fonksiyonlarını rahatlıkla kullanabilmelerini sağlamaktadır.
 • Estetik olarak doğal dişe en yakın çözümün alınabilmesini sağlamaktadır.
 • Takma protezlerde olan düşme problemi, implant uygulamasında yaşanmamaktadır.
 • İmplant uygulamasının çene kemiğine ve diş etlerine herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.
 • İmplant tedavisi yapıldıktan sonra implantların ömür boyu kullanılabilmesi mümkündür. Dayanma gücü oldukça fazladır.
 • İmplant uygulamasından sonra hastalarımız konuşma fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Titanyum İmplant Fiyatları

Titanyum implant ücretleri; implant uygulanacak olan diş sayısına, tedavi planına, implant malzemesine göre farklılık göstermektedir. Titanyum kanser yapar mı sorusu araştırmalara göre kansere yol açmadığı şeklinde yanıtlandığı için zirkonyuma göre titanyum maddesi daha fazla tercih edilmektedir. Zirkonyum ve titanyum implantların fiyatları farklıdır.