• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Telsiz Ortodontik Tedavi

Telsiz ortodontik tedavi; hastalarımızın günlük yaşamını etkilemeyen bir tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) süresince hastalarımızın kullandıkları plaklar dışarıdan gözükmemektedir. Yemek yerken veya dişlerini fırçalarken plakları rahatlıkla çıkartabilmektedirler. Yapımında metal kullanılmamış yumuşak plaklar oldukları için hastalarımızın diş ve diş etlerine zarar vermemektedir. Çarpık diş problemi olan çok sayıda hastamızın estetik problemlerinin giderilmesini sağlayan bir tedavidir. Her hastamız için özel olarak şeffaf plak hazırlanmaktadır. Bu sebeple hastalarımızın ağız bakımları için gerekli işlemler yapıldıktan sonra dişlerinden ölçü alınmaktadır. Hastalarımızın ortodontik tedavi gördüğü dışarıdan bakıldığında belli olmadığı için oldukça fazla tercih edilen bir tedavidir. Şeffaf plakların yarattığı hareket yaklaşık 0.05 milimetre olmaktadır.

Şeffaf diş teli

Şeffaf diş teli

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Kimlere Uygulanabilmektedir?

Invisalign tedavisine uygun hastalarımız, her yaş grubundan olabilmektedir. Yetişkinlere, gençlere ve çocuklara uygulanabilen bir tedavidir. Orta ve hafif diş çapraşıklığı olan hastalarımız telsiz ortodontik tedaviye uygun olmaktadırlar. Diş çekimi yapılması gereken durumların da invisalign ile tedavi edilebilmesi mümkün olmaktadır.  Hastalarımızın telsiz ortodontik tedaviye uygun olup olmadıklarının tespit edilebilmesi için diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavinin (Invisalign) Yaşı Var Mıdır?

Telsiz ortodontik tedavinin yaş sınırı; en az 13-14 olmaktadır. Tedavinin uygulanabilmesi için hastalarımızın bütün süt dişlerini düşürmüş olmaları ve aynı zamanda en azından ikinci büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Öncesinde Tedavinin Sonucu Görülebilir Mi?

Invisalign tedavisi öncesinde sonucun görülebilmesi mümkündür. Hastalarımızın tedavi planları sanal ortamda oluşturulmaktadır ve sonrasında tedavi sonucunu üç boyutlu bir şekilde görebilmeleri sağlanmaktadır. Bu sayede tedavi sürecinin daha başarı olması sağlanabilmektedir. Ayrıca hastalarımız sadece tedavinin başında değil, aynı zamanda tedavi süresince de dişlerinin hareketini gözlemleyebilmektedirler.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Öncesinde Hazırlık Aşaması Var Mıdır?

Telsiz ortodontik tedaviye hazırlık yapılırken öncelikle hastalarımızın bütün çürüklerinin ve diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Hastalarımızın ağız içi bakım işlemleri bittikten sonra diş hekimlerimiz yirmilik dişlerini de kontrol etmektedir. Duruma göre telsiz ortodontik tedavi öncesinde hastalarımızın yirmilik dişleri de çekilebilmektedir. Hastalarımıza uygulanabilecek bütün hazırlık işlemleri uygulandıktan sonra ölçü alınmaktadır. Köprü, implant gibi protetik işlemler yapılacak ise; telsiz ortodontik tedavi bittikten sonra bu işlemler yapılmaktadır.

Telsiz ortodonti tedavisi Fiyatları

Telsiz ortodonti tedavisi Fiyatları

Hastalarımızın tedavi planlarının hazırlanması, tedaviden önce yapılması gereken işlemlerin gerçekleştirilmesi, plakların üretilmesi ve tedaviye başlanması; yaklaşık olarak 1-1.5 aylık bir süreci bulabilmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavisi (Invisalign) Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Telsiz ortodontik tedavide ağrı hissedilmesi muhtemeldir. Hastalarımızın dişlerinin hareket edebilmeleri için belirli bir kuvvetin uygulanması gerekmektedir. Bu kuvveti ise hastalarımız şeffaf plakları ilk taktıklarında hissetmektedirler. Kısa bir süre içerisinde alışma süreci sonlanmaktadır ve hastalarımız artık baskıya bağlı ağrı hissetmemektedirler.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Kontrolleri Hangi Periyotlarda Olmalıdır?

Invisalign tedavisi sonrasında kontrol sıklığı, ayda bir olarak belirlenmektedir. Her kontrole geldiklerinde hastalarımız diş hekimlerimize 2 adet yeni şeffaf plak vermektedirler. 15 günlük periyotlarda bu şeffaf plakları değiştirmeleri talep edilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; telsiz ortodontik tedavi (invisalign) için 20 adet şeffaf plak üretilmiş ise, 10 aylık bir tedavi süreci olmaktadır ve toplamda 10 kere kontrole gelmeleri gerekmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavide (Invisalign) Şeffaf Plak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Invisalign tedavisinde şeffaf plak kullanımının gün içerisinde ortalama 20 saat olması gerekmektedir. Hastalarımızın şeffaf plaklarını çıkarttıkları tek zaman aralığının yemek yedikleri aralık olması gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde oldukça önemli görüşmelerinin olması durumunda; maksimum 1-2 saat şeffaf plakları çıkartmalarının bir sakıncası olmamaktadır.

Hastalarımızın normal sıcaklıkta ve serin içecekler içerken şeffaf plaklarını çıkartmamalarında bir sakınca olmamaktadır. Ancak çay gibi sıcak içecekleri içmeleri durumunda, şeffaf plaklarını çıkartmaları gerekmektedir. Thermoplastik yapıda olduğu için sıcak içecekler tüketildiğinde şeffaf plak deforme olabilmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavinin (Invisalign) Konuşma Üzerinde Bir Etkisi Var Mıdır?

Telsiz ortodontik tedavinin konuşmaya etkisine bakıldığında; hastalarımızın 1-2 günlük alışma dönemlerini geçirmeleri ile beraber konuşmalarında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Dışarıdan bakıldığında da hastalarımızın ağzında şeffaf plak olduğu belli olmadığı için sosyalleşirken rahatlıkla kullanabilmektedirler. Ancak kendilerini daha rahat hissedebilmeleri adına, önemli görüşmelerinde şeffaf plaklarını çıkartarak konuşabilmektedirler.

Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Şeffaf plakların bakımının her gün sabah ve akşam yapılması gerekmektedir. Hastalarımızın şeffaf plaklarını ılık su altında diş fırçası yardımı ile temizlemeleri gerekmektedir. Kullanmaları gereken fırçanın ise yumuşak kıllı olması gerekmektedir. Bu süreçte ağız ve diş sağlıklarına da özen göstermeleri gerekmektedir.

Telsiz ortodontik tedavi (Invisalign)

Telsiz ortodontik tedavi (Invisalign)

Renklendirici Madde Kullanımı Şeffaf Plakları Sarartır Mı?

Şeffaf plakların sararması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Hastalarımız sigara gibi renklendirici madde kullansalar da plaklarındaki renk değişimi oldukça az olmaktadır. Bunun sebebi ise; 15 günde bir plak değişimi yapılıyor olmasıdır. Ancak renklendirici madde kullanmayan hastalarımız ile kıyaslanmaları durumunda; plakları daha sarı olmaktadır.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Sonrasında Ekstra Bir İşlem Yapılır Mı?

Telsiz ortodontik tedavi bittikten sonra yapılacak işlem, retainer uygulamasıdır. Hastalarımızın dişlerinin iç kısmına oldukça ince olan sabitleyici teller takılmaktadır. Sabitleyici teller dışarıdan görünmemektedir. Aynı zamanda hastalarımızın dişlerinde oynama veya geri dönme gibi durumların yaşanmaması için kullanılmaktadır. Sabitleyici tellerin ne kadar süre kullanılacağını ise; diş hekimlerimiz hastalarımıza belirtmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Fiyatları

Telsiz ortodontik tedavi ücretleri; hastalarımızın tedavi planlarına, tedavi sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Normal diş teli tedavisi ile fiyatları karşılaştırıldığında ise; invisalign tedavisinin ücretleri daha pahalı olmaktadır. Ancak avantajları düşünüldüğünde, fiyat ve performans olarak uygun bir tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) fiyatının belirlenebilmesi için hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.