• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Sinüs Lifting

Sinüs lifting; sinüs duvarı ve kret tepesinin arasındaki mesafenin kısalması ile beraber implant uygulaması yapılması için yeterli kemik dokunun olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavidir. Sinüs tabanının yükseltilmesi ile beraber azalmış olan kemik dokusunun artması sağlanmaktadır ve bu sayede hastalarımıza ilerleyen zamanlarda implant uygulaması yapılabilmektedir. Sinüs lifting uygulaması, sinüs kaldırma operasyonu olarak da isimlendirilmektedir. Cerrahi bir operasyon olması sebebi ile hastalarımızın operasyonda ve sonrasında kanamaları olabilmektedir. Ayrıca komplikasyonlar da görülebilmektedir. Bu süreçte diş hekimlerimizin tavsiyelerinin dinlenmesi durumunda, tedavi süreci konforlu bir şekilde atlatılabilmektedir.

Sinüs lifting ameliyatı ne kadar sürer?

Sinüs lifting ameliyatı ne kadar sürer?

Sinüs Lifting Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Sinüs lifting ameliyatının türleri aşağıdaki gibidir:

  • Açık sinüs lifting
  • Kapalı sinüs lifting

Açık Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Açık sinüs lifting ameliyatı; üst çene kemiği çok fazla erimiş olan hastalarımıza uygulanan tedavi türüdür. Hastalarımızın dişlerinin çekilmesinden sonra ilgili bölgeye herhangi bir işlem uygulanmadan yıllarca beklenir ise; bölgede kemik erimesi gözükmektedir. Dikey ve yatay yönde olabilen bu erime, kemik hacmini ciddi derecede azaltmaktadır.

Kapalı Sinüs Lifting Ameliyatı Nedir?

Kapalı sinüs lifting operasyonu; hastalarımızın çene kemiklerindeki kemik yüksekliğinin 4-5 milimetreden daha fazla olduğu durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılan bir operasyondur. Operasyon sırasında osteotom isimli özel aletler kullanılmaktadır. Bu aletler ile sinüs tabanı kırılmaktadır ve sonrasında sinüs yükseltilmektedir. Oluşan boşluğa kemik tozu konmaktadır. Ameliyat yapıldıktan sonra aynı seansta implantların yerleştirilmesi mümkündür.

Sinüs Lifting Operasyonu Herkese Uygulanabilir Mi?

Açık sinüs lift nedir?

Açık sinüs lift nedir?

Sinüs lifting yapılabilecek hastalarımıza bakıldığında; öncelikle tedavi öncesinde hastalarımızın tedaviye uygun olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemli olmaktadır. Kronik sinüziti bulunan veya sinüslerinin içerisinde kist olan hastalarımız için sinüs lifting uygulaması pek tercih edilmemektedir. Bu sebeple sinüs lifting uygulaması yapılmasına engel problemi olan hastalarımız öncelikle kulak burun boğaz bölümüne yönlendirilmektedir ve sonrasında kistler uzaklaştırılmaktadır.

Kalp, şeker, tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları olan hastalarımıza sinüs lifting uygulamasının yapılabilmesi için konsültasyon yazısının verilmesi gerekmektedir. Hastalıklarının kontrol altında olduğu durumlarda doktor onayı ile sinüs lifting uygulamasının yapılabilmesi mümkündür.

Sinüs Lifting Operasyon Süreci Nasıldır?

Sinüs lifting uygulaması yapılırken öncelikle hastalarımıza anestezi uygulanmaktadır. Ardından diş etlerine kesi atılmaktadır. Diş seti flebinin ortadan kaldırılması ile beraber sinüse uygun şekilde kemik penceresi açılmaktadır. Sinüs mambran zarının yırtılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok yavaş ve hassas şekilde esnetilmesi ve yukarı kaldırılması gerekmektedir. Sinüs zarı oldukça hassas olduğu için işlem sırasında yırtılması durumunda ilgili bölgeye kemik tozu yerleştirilmektedir. 6 ay beklendiğinde bu kemik tozu kemiğe dönüşmüş olmaktadır. Yumuşak doku dikişlerinin de kapatılması ile beraber kalan kemikte kemik yüksekliğinin ölçümü yapılmaktadır. Yükseklik eğer 4-5 milimetreden daha fazla ise; aynı seansta işlemin tamamlanmasında bir sakınca olmamaktadır.

Sinüs lifting operasyonundan sonra hastalarımızın kanama problemi ile karşılaşmamaları için tampon uygulaması yapılmaktadır. Hastalarımızın yaklaşık 20 dakika süresince tamponu ısırmaları gerekmektedir. Dişlerin açılmamasına özen göstermeleri gerektiği gibi aynı zamanda tuzlu su ile gargara yapmalarında da herhangi bir sakınca olmamaktadır.

Sinüs Lifting Operasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

Sinüs lifting uygulamasının süresi; yaklaşık olarak bir veya iki saat arasındadır. Tek seansta işlemin tamamlanabilmesi mümkündür. Diş hekimlerimizin uzmanlıkları, tecrübeleri ve hassasiyetleri ile operasyon oldukça kısa sürmektedir.

Sinüs Lifting Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Sinüs lifting ameliyatı sırasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum olmamaktadır. Bunun sebebi ise operasyonun lokal anestezi altında gerçekleştirilmesidir. Ancak anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber hastalarımızın operasyon sonrasında birkaç gün ağrı hissedebilmeleri normaldir. Bu ağrılar oldukça hafif ağrılardır. Diş hekimlerimiz bu ağrıları öngördüğü için hastalarımıza ağrı kesici vermektedir. Diş hekimlerimizin belirttiği sürelerde bu ağrı kesicileri kullanarak ağrılardan kurtulabilmek mümkündür.

Sinüs Lifting Operasyonundan Ne Kadar Süre Sonra İmplant Yaptırılabilmektedir?

Sinüs lifting sonrası implant yaptırma zamanının gelmesi için hastalarımızın kendi kemik yüksekliklerinin 4 milimetreden daha az olmaması gerekmektedir. 4 milimetreden daha az olması halinde ide; kemik tozu uygulaması yapılmaktadır ve kemik tozlarının kemiğe dönüşmesi beklenmektedir. Operasyondan ortalama 6 ay sonra kemik dokusunun serleşmesi ile beraber implantlar için uygun şartlar oluşmaktadır. Eğer operasyondan sonra hastalarımızın kemik yükseklikleri 4 milimetreden daha fazla ise; kemik tozu uygulamasının yapılmasına veya kemik tozunun kemiğe dönüşmesi için 6 ay beklenmesine gerek olmamaktadır.

Sinüs lifting

Sinüs lifting

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sinüs lifting sonrasında bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Hastalarımızın operasyon gerçekleştikten sonraki 24 saat içerisinde tükürmemeleri, sıcak gıdalar tüketmemeleri ve ayrıca sıcak duş almamaları gerekmektedir. Aksi takdirde işlem bölgesinde kanama görülebilmektedir. İşlem bölgesine soğuk kompres yapılabilmektedir. 10 dakika buz uygulaması yapıldıktan sonra 10 dakika ara verilmelidir ve sonrasında aynı işlem tekrarlanmalıdır.
  • Operasyonun gerçekleştirildiği bölgede enfeksiyon olmaması için hastalarımızın ağız temizliğine özen göstermeleri gerekmektedir. Bu süreçte ağız ve diş bakımını aksatmamalarının yanı sıra sigara gibi ağız sağlığına olumsuz etkisi olan maddeleri de kullanmamalıdırlar.
  • Operasyonun yapıldığı bölgeyi görebilmek için dudaklarını çekiştirmek gibi hareketler yapılmamalıdır. Dikişlerin açılmasına sebebiyet verebileceği için iyileşme sürecini uzatmaktadır.
  • Hastalarımızın operasyondan sonra basınçla burun temizliği yapmamaları gerekmektedir. Ayrıca ağızları açıktan hapşırmamaları da önerilmektedir.
  • Sert yiyecekler tüketmemeye özen göstermeleri gerekmektedir.
  • Diş hekimlerimiz operasyon sonrasında hastalarımıza ilaç verebilmektedir. Hastalarımızın bu ilaçları diş hekimlerimizin belirttiği periyotlarda, söylenen şekillerde kullanmaları gerekmektedir.

Sinüs Lifting Fiyatları

Sinüs lifting ücretleri; hastalarımızın ağız içi durumlarına, gerçekleştirilecek olan sinüs lifting ameliyatının çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Sinüs lifting fiyatları için net bir tutar verebilmemiz için diş hekimlerimizin hastalarımızı detaylı bir muayeneden geçirmeleri gerekmektedir.