• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Sabit Tel Tedavisi

Sabit tel tedavisi; hastalarımızın çene ve ağız yapılarının daha düzgün olması için uygulanan bir tedavidir. Sabit tel tedavisi ile çocukların diş gelişiminin ve çene konumlarının da yönlendirilebilmesi mümkün olmaktadır. En geç 11-12 yaşlarında sabit ortodonti uygulamalarına başlanması, hastalarımızın tedavi süreçlerini daha fazla kolaylaştırmaktadır. Diş hekimlerimizin kontrolünde takıp çıkartılabilen aygıtlardır. Diş çürüklerini, diş eti rahatsızlıklarını, diş kırıklarını, diş kayıplarını ve travmaları engellemeye yarayan bir tedavidir. Hastalarımızın diş ve çene röntgenleri çekildikten sonra dişlerinin mevcut konumları ve rahatsızlıkları tespit edilebilmektedir. Buna göre her hasamız için kişisel bir tedavi planı oluşturulmaktadır.

Sabit diş teli fiyatları

Sabit diş teli fiyatları

Sabit Tel Tedavisine Başvurulmasının Nedeni Nedir?

Sabit tel tedavisi uygulanmasının sebebi; hastalarımızın dişleri ile ilgili yaşadıkları problemlere göre farklılık göstermektedir. Dişlerinde kayma olan hastalarımız için oldukça uygun bir tedavidir. Hem daha sağlıklı hem de daha estetik bir görünüm oluşabilmesi için sabit tel tedavisine başvurulmaktadır. Ayrıca damak ve çene eklemlerinde problem olan hastalarımıza da sabit tel tedavisi uygulanabilmektedir. Kemik eğriliklerinin giderilmesi, buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan problemlerin önlenmesi ve daha estetik bir görüntünün sağlanması için uygulanan sabit tel tedavisi ile hastalarımızın en verimli sonucu alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Sabit Tel Tedavisinin Çeşitleri Nelerdir?

Sabit tel tedavisinin türleri şöyledir:

 • Braketler
 • Fonksiyonel aygıtlar
 • Genişletme aygıtları
 • Pekiştirme aygıtları

Sabit Tel Tedavisinde Braket Kullanımı

Braket tedavisinde; ark tellerinin, braketlerin ve lastiklerin mekanik bir diş ile kuvvet ve gerginlik oluşturması sonucunda uygulanan bir tedavidir. Braketlerin düzenli olarak kullanılması ve aylık periyotlarda diş hekimlerimize kontrole gelerek gerekli ayarlamaların yapılması gerekmektedir. Metal içeriği az olan braketler daha ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Braketlerin çeşitleri ise şunlardır:

 • Metal braketler
 • Porselen braketler
 • Lingual braketler

Sabit Tel Tedavisi İçin Fonksiyonel Aygıtlar

Sabit ortodontik tedavi fiyatları

Sabit ortodontik tedavi fiyatları

Fonksiyonel aygıtlar ile uygulanan sabit tel tedavilerinde kullanılan aygıtları sadece diş hekimlerimiz çıkartabilmektedir. Çene yapısında bozukluklar olan hastalarımıza uygulanan ir tedavidir. Hastalarımızın çene ve kas fonksiyonlarından yararlanılarak ortopedik bir etki yaratılmaktadır ve bu sayede çenenin istenen konuma getirilebilmesi mümkün olmaktadır. Hastalarımızın çenelerindeki bozukluğun nedenine ve seviyesine bağlı olarak ağız dışı kuvvetler ile güçlendirmesi yapılabilmektedir.

Sabit Tel Tedavisinde Genişletme Aygıtları

Genişletme aygıtları; çene darlığından şikayet eden hastalarımız için uygun bir tedavidir. Diğer bir isimleri ile hızlı genişletme aygıtlarıdır. Hem alt hem de üst çene için kullanılabilmeleri mümkündür.

Sabit Tel Tedavisinde Pekiştirme Aygıtlarının Yeri

Pekiştirme aygıtları; ortodontik tedavi uygulanmış olan dişlerin eski konumuna geri dönmemesi ve var olan konumunu koruması için kullanılan aygıtlardır. Dişlerin arka bölümüne yapıştırılmaktadırlar ve bu sebeple dışarıdan bakıldığında pekiştirme aygıtlarının görülmesi mümkün değildir. Üstelik hastalarımızın dillerini rahatsız etmedikleri gibi konuşmalarını da olumsuz açıdan etkilememektedirler. Hastalarımızın kendilerinin takıp çıkartabilmesi mümkün değildir. Sabit tel tedavisi aygıtlarının diş hekimlerimiz tarafından çıkartılmaları gerekmektedir.

Sabit Tel Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Sabit tel tedavisinin süresi; her hastamız için farklılık göstermektedir. Dişlerindeki kayma probleminin büyük çaplı olup olmasına göre süre değişiklik göstermektedir. Daha büyük çaplı problemi olan hastalarımızın tedavi süreleri daha uzundur. Ayrıca tedavi içeriğinde başka problemlerin çözülmesi durumunda da tedavi süresi uzamaktadır. Tedavi sürecinde hastalarımızın ilk olarak damağının oturması ve sonrasında dişlerinin düzeltilmesi gerektiği için hastalarımıza bağlı olarak da tedavi sürecinin uzaması muhtemeldir. En problemsiz sabit tel tedavileri 8 ay sürmektedir. Ancak problemin büyüklüğüne bağlı olarak 4 yıla kadar sürebilmesi mümkündür.

Sabit Tel Tedavisi Kişilerin Konuşmalarını Etkiler Mi?

Sabit tel tedavisinin hastalarımızın konuşmalarını etkilemesi, her zaman yaşanan bir durum değildir. Sabit diş tellerinin kullanılmaya başlandığı dönem hastalarımızın diş tellerine alışmaları gerekmektedir. Alışma sürecinde ağrı hissedebilecekleri için konuşmada da bazı bozukluklar olabilmektedir. Ancak bu durumun diş tellerine uyum sağlayana kadar olan süreçte gerçekleşeceğini bilmelidirler. Kalıcı bir durum olmadığı için tellere alışıldıktan sonra konuşma da eski haline dönmektedir.

Sabit Tel Tedavisi Dişlerin Çürümesine Sebep Olur Mu?

Sabit tel tedavisinin dişleri çürütmesi gibi bir durum olmamaktadır. Ancak diş telleri sabit kalacağı için ağız ve diş sağlığına fazlasıyla özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü diş telleri sabit kalacağı için besin artıklarının diş telinin etrafında bulunması sonucu yeterli diş temizliği yapılmadığında diş çürükleri oluşabilmektedir.

Sabit tel tedavisi

Sabit tel tedavisi

Hastalarımızın dişlerini diş hekimlerimizin belirlediği zaman aralıklarında fırçalaması, ağız ve diş sağlığına özen göstermesi durumunda telin çevresindeki besin artıkları temizlenmektedir. Bu sayede dişlerde çürük oluşumu da görülmemektedir.

Sabit Tel Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Sabit tel tedavisinin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımız dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan bir malzeme ile tedavilerini sürdürmektedirler. Aynı zamanda tedavi süreci de oldukça hızlı olmaktadır.
 • Hastalarımızın estetik kaygılarına bağlı olarak şeffaf şekilde tasarlanabilmesi de mümkündür.
 • Dar ve geride kalmış olan üst çene kemiklerine yer açılabilmesini sağlamaktadır.
 • Sabit tel tedavisi ile hastalarımızın bazı üst solunum yolu rahatsızlıklarının önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.
 • Sabit tel tedavisi sayesinde hastalarımızın çene ve dişleri hem daha sağlıklı hem de daha düzgün şekilde büyüyebilmektedirler.
 • Diş kırıklarının olmasının ve dişlerin kaybedilmesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 • Özellikle çocukluk dönemlerinde uygulanan tedaviler ile dişlerin daha kolay yönlendirilebilmesi sağlanabilmektedir.
 • Diğer ortodontik tedaviler ile kıyaslandığında; sabit tel tedavisinin fiyatları daha uygundur.

Sabit Tel Tedavisi Fiyatları

Sabit tel tedavisinin ücretleri; uygulanacak olan tedavi planına, hastalarımızın problemlerine göre değişiklik göstermektedir. Sabit tel tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi alabilmeleri için ise; diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.