• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Porselen Lamina

Porselen lamina uygulaması çoğunlukla ön dişlere yapılmaktadır ve hastalarımızın dişlerinin daha estetik bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır. Porselen lamina uygulamasında ilk seansta ölçü alma işlemi yapılmaktadır. Ortaya bir model çıkartıldıktan sonra hastalarımızın dişlerinde çok az aşındırma yapılmaktadır. Hassas bir ölçü tekniği ile yeniden ölçü alınmaktadır ve bir sonraki seans için laminalar hazırlanmaktadır. Oldukça hassas teknikler ile üretilmesi ve çok ince olmasının yanı sıra, çevre dokular ile de uyumlu olmaktadır. Minimum müdahale ile çok daha kısa süre içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Renk seçeneklerinin olmasının yanı sıra metal destekli olmadığı için de diş eti kenarında yansıma görülmemektedir.

Emax porselen lamina

Emax porselen lamina

Porselen Lamina Uygulamasının Tercih Edildiği Durumlar Nelerdir?

Porselen lamina yapılan durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Diş beyazlatma tedavisi uygulanmış ancak istenen sonuç alınamamış olan, ileri derecede renklenme problemi bulunan hastalarımıza uygun bir tedavidir.
 • Dişlerinin yapısal formu ve şekli iyi olmayan hastalarımıza uygulanmaktadır.
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesi için porselen lamina uygulaması yapılmaktadır.
 • Hastalarımızın kırık veya aşınmış dişlerinin düzeltilmesi için porselen lamina uygulamasına başvurmaktayız.
 • Hastalarımızın eski dolgularının renklerinin ve yapılarının bozulmuş olması durumunda; onarım için porselen lamina uygulamasından yararlanmaktayız.
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilebilmesi için ortodontik tedaviye alternatif olarak porselen lamina uygulamasına başvurmaktayız.

Porselen Lamina Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Porselen lamina tedavisine uygun olan kişiler; neredeyse bu tedaviye ihtiyacı olan herkes olmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan hastalarımıza uygulanabilen bir tedavidir. Hastalarımızın tedaviye uygun olup olmadıklarının tespit edilebilmesi için diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir. Porselen lamina uygulamasının yapılamayacağı hastalarımız ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Çene bozukluğu problemi olan kişiler için uygun olmayan bir işlemdir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı bulunan hastalarımız bu alışkanlıklarını bırakmadıkları sürece porselen lamina uygulaması yapılamamaktadır.
 • Kalem ısırma alışkanlığı olan hastalarımıza porselen lamina yapılmamaktadır.
 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan hastalarımızın diş eti çekilmesi problemi düzeltilmeden porselen lamina uygulamasının yapılması mümkün değildir.

Porselen Lamina Tedavisinin Seans Süresi Ne Kadardır?

Porselen lamina fiyatları

Porselen lamina fiyatları

Porselen lamina uygulamasının seans sayısı; hastalarımızın diş etlerine uygulanması gereken ekstra bir tedavi olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Diş etlerine tedavi gerekmemesi durumunda; 2-3 seansta porselen lamina işlemi tamamlanabilmektedir. Bu da 1 haftalık bir süreye denk gelmektedir.

Porselen Lamina Uygulaması Yapılan Dişlerin Düşme Riski Var Mıdır?

Porselen laminaların düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile beraber porselen laminaların daha dayanıklı hale gelmesinin yanı sıra, tutuculuk oranları da daha yüksek olmaktadır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Diş hekimlerimiz işlem sırasında oldukça özenli ve titizdirler. Dolayısı ile hem doğal dişten ayırt edilebilecek bir farkı olmamaktadır hem de porselen laminaların düşme tehlikesi bulunmamaktadır.

Porselen Laminaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminanın ömrüne bakıldığında; hastalarımızın ağız ve diş bakımlarına dikkat etme oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapan hastalarımız, herhangi bir problem yaşamadan oldukça uzun yıllar boyunca porselen laminaları kullanabilmektedirler. Yapıştırma yöntemi ve üstün özelliklere sahip porselenden üretilmiş olmaları sebebi ile kullanım ömrü fazladır. Ayrıca lekelenme ve aşınma gibi durumlara karşı da dirençlidir.

Porselen Lamina Uygulamasının Artıları Nelerdir?

Porselen laminanın avantajlarından aşağıda bahsedilmiştir:

 • Porselen lamina uygulaması oldukça küçük bir müdahaledir. Ancak uzun yıllar boyunca sağlıklı ve doğal dişler ile yaşanabilmesine imkan tanımaktadır.
 • Porselen laminalar oldukça dayanıklıdır ve aynı zamanda renginde bozulma da meydana gelmemektedir.
 • Dişlerin doğal yapısını bozmadan yapılan bir uygulamadır. Dişte 0.3 mm ile 0.7 mm arasında bir aşındırma yapılmaktadır ve bunun haricinde diş üzerinde bir değişiklik yapılmamaktadır. Herhangi bir dişin kesilmesine, küçültülmesine ihtiyaç olmamaktadır.
 • Hastalarımızın görünümünden hoşlanmadıkları dişlerinin bir kopyası alındıktan sonra isteklerine göre dizayn edilmesi mümkündür. Bu sayede hastalarımızın dişlerinde olacak değişikliği önceden görebilmektedirler.
 • Porselen laminaların yüzeyleri oldukça pürüzsüzdür. Dolayısı ile sigara gibi renklendirici maddelerden dolayı oluşan lekelerin ve diş taşlarının oluşma ihtimalleri en aza indirilmektedir.
 • Kahve, çay ve sigara gibi dış faktörler; hastalarımızın dişlerinde renk değişimine neden olmamaktadır.
 • Her ne kadar materyal olarak kırılgan olsa da; diş minesine tam oturduğu için germe ve çekme kuvvetlerine karşı dirençli olmaktadır.
 • Aşınmaya karşı oldukça dirençli olan bir malzemedir.

Porselen Lamina İşleminin Dezavantajları Nelerdir?

Porselen laminanın eksileri aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık ve estetik açısından oldukça avantajlı bir uygulama olsa da; alternatif tedavilere göre daha pahalı olmaktadır.
 • Oldukça hassas uygulanması gereken bir tedavidir. Klinik ve laboratuar uygulamalarının titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Gerekli teknik bilgiye sahip olmayan diş hekimleri tarafından porselen lamina uygulaması yapılır ise; başarılı bir sonuç elde edilememektedir.

Porselen Lamina Uygulaması Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Porselen lamina işleminden sonra bakım uygulamalarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Hastalarımızın her yemekten sonra özellikle dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçalamalı ve diş ipi, ağız gargarası kullanmalıdırlar. Ayrıca diş hekimlerimize 6 aylık periyotlarda kontrole gelmelidirler.

Porselen lamina

Porselen lamina

Porselen lamina uygulamasından sonra ön dişler ile sert besinler ısırılmamalıdır. Ayrıca diş sıkma veya gıcırdatma problemi olan hastalarımızın gece plağı kullanmaları gerekmektedir. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıkları var ise; porselen lamina uygulamasının başarılı olabilmesi adına bunu bırakmaları gerekmektedir.

Porselen Lamina Fiyatları

Porselen lamina ücretleri belirlenirken; uygulamanın yapılacağı diş sayısı, hastalarımızın lamina uygulaması öncesinde dişlerinin ve diş etlerinin müdahale gerektirip gerektirmediği gibi durumlar etkili olmaktadır. Diş hekimlerimiz hastalarımızı muayene ettikten sonra net bir porselen lamina fiyatı belirlemektedir.