• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ortodonti (Şeffaf Plak Tedavisi)

Ortodonti (şeffaf plak tedavisi); hastalarımızın dişlerinin ideal konumuna gelebilmesi için uygulanan bir tedavidir. Ortodonti (şeffaf plak tedavisi) ile hastalarımız hem ağrı hissetmeden hem de görsel olarak rahatsızlık duymadan dişlerini ideal pozisyonuna getirebilmektedirler. Şeffaf plakları gün içerisinde yemek yenen vakit haricinde takmak gerekmektedir. Takıp çıkartması oldukça basittir. Ancak hastalarımızın bu süreçte hem plakların hem de dişlerinin temizliğine özen göstermeleri gerekmektedir. Her plağın kullanım süresi 15 gündür. Plaklar 0.5 milimetre ile 1 milimetre aralığında kalınlığa sahiptirler.

Şeffaf plak tedavisi Ankara

Şeffaf plak tedavisi Ankara

Ortodonti (Şeffaf Plak Tedavisi) Yönteminin Kullanılma Sebepleri Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin tercih edilme nedenleri aşağıda verilmiştir:

 • Özellikle çocuklar ve gençler; diş teli kullanmayı tercih etmemektedir. Diş telinin oluşturduğu görüntüden rahatsızlık duymaktadırlar ve bu sebeple ortodonti tedavilerini tamamlamamaktadırlar. Psikolojilerinin bozulmaması, kendilerini daha rahat hissedebilmeleri için şeffaf plak tedavisi uygulanmaktadır.
 • Dışarıdan bakıldığında; çok yakından bakılıyor olsa dahi hastalarımızın dişlerinde şeffaf plağın bulunduğu fark edilmemektedir. Bu sayede daha estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.
 • Şeffaf plak tedavisinde hastalarımız herhangi bir ağrı veya sızı problemi ile karşılaşmamaktadır.
 • Tedavi başlangıcının kısalmasını ve hastalarımızın çok daha kısa süre içerisinde istedikleri gülüşlere kavuşabilmelerini sağlayan bir tedavi yöntemidir.
 • Tedavi sürecinde hastalarımızın diş yapılarının nasıl değişeceği ve elde edilecek olan sonuç, tedavi öncesinde görülebilmektedir. Dijital olarak hastalarımızın gelişimleri izlenebilmektedir.
 • Şeffaf plaklar, %100 biyouyumluluğu olan malzemeden üretilmektedir. Bu sebeple hem estetik olarak uyum sağlamaktadır hem de hastalarımızın ağız ve diş yapısında bozulmalara, hassasiyete sebep olmamaktadır.
 • Şeffaf plak tedavisi uygulanan hastalarımız tedavi süresince konuşma bozukluğu yaşamamaktadırlar. Peltek konuşma problemleri olmamaktadır ve konuşmaları bundan etkilenmemektedir.

Şeffaf Plak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Şeffaf plak takılırken öncelikle alt ve üst çene için doğru plağın kullanıldığından emin olunmalıdır. Alt ve üst çene için şeffaf plak kullanan hastalarımızın hangi plağı önce taktığı fark etmemektedir. Ön dişlerin yavaşça öne itilmesi ve sonrasında parmakla ile eşit kuvvet uygulayarak plakların takılması gerekmektedir. Sağ ve sol azı dişlerine plak yerleşene kadar bastırılmalıdır. Bu süreçte eğer şiddetli bir acı ve rahatsızlık hissedilir ise; şeffaf plağı zorlamak yerine diş hekimlerimiz ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Şeffaf plakları çıkartırken ise; öncelikle herhangi bir azı dişinden başlanması ve diğer azı dişlerine doğru ilerleyerek plağın çıkartılması gerekmektedir. Plağı çıkartırken farklı bir yöntem kullanılması veya keskin nesneler ile çıkartılmaya çalışılması, plağa zarar verebilmektedir. Bu sebeple diş hekimlerimizin belirttiği şekilde kullanılmalıdır.

Şeffaf plak ortodonti fiyat

Şeffaf plak ortodonti fiyat

Şeffaf plağı çıkarttıktan sonra hastalarımızın direkt plağı durulaması ve üzerindeki fazla suyu da silkelemesi gerekmektedir. Diş hekimlerimizin verdiği özel kutusu dışında başka bir yerde plakları muhafaza etmemelidirler. Ayrıca peçeteye sararak da saklamamalıdırlar. Plakların yere düşmemesine özen göstermelidirler.

Şeffaf Plağın Dişe Tam Oturmaması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Şeffaf plakların dişe tam oturmaması, normal karşılanabilecek bir durumdur. Hafif uyumsuzluklar var ise; dişlere tam oturabilmesi için biraz beklenmelidir. Ancak zaman geçmesine rağmen şeffaf plaklar dişlere tam oturmuyor ise; diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Şeffaf plakların temizliği için yumuşak kıllı diş fırçası kullanılmalıdır. Çok az miktarda diş macunu ile plakların her kullanımından sonra fırçalanması gerekmektedir. Yaklaşık 1 dakika temizlenmeleri yeterli olmaktadır. Yeterince temizlendiğinden emin olduktan sonra plak durulanmalıdır.

Şeffaf plakları takma diş temizleyiciler ile veya gargara ürünleri ile temizlemek şeffaf plağın yüzeyine zarar verebilmektedir ve plak şeffaflığını kaybedebilmektedir. Ortodonti (şeffaf plak tedavisi) uygulamalarının amacına ulaşabilmesi için diş hekimlerimizin tavsiye ettiği temizleme yöntemleri dışında herhangi bir yöntem kullanılmamalıdır.

Şeffaf Plak Kullanımı Sonrasında Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Şeffaf plak ile ağız hijyenini sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Hastalarımızın her yiyecek ve içecek tüketimi yapacakları zaman şeffaf plaklarını çıkartmaları gerekmektedir. Sadece ılık su içerken şeffaf plağı çıkartmaları gerekmemektedir.
 • Hastalarımızın her yemek yediklerinde ve atıştırmalık tükettiklerinde dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Ayrıca fırçalamaya ek olarak diş ipi de kullanmalıdırlar. Sonrasında tekrar şeffaf plağı takmalıdırlar.
 • Hastalarımızın şeffaf plağı temizleyecek ürünlerden uzak olmaları halinde; ağızlarını çalkaladıktan sonra şeffaf plaklarını su ile yıkamaları gerekmektedir. Ancak ağız hijyeni için tavsiye edilen bir yöntem olmadığı için hastalarımızın sadece zorda kaldıkları ve temizleyici ürünlerden uzak oldukları zaman tercih etmeleri gerekmektedir.
 • Diş hekimlerimizin belirlediği periyotlarda kontrole gelmeleri ve bu süreçte şeffaf plaklarla ilgili bir problem yaşamaları halinde diş hekimlerimize danışmaları gerekmektedir.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Kullanılan Plak İle Şeffaf Plak Aynı Mıdır?

Diş teli uygulamasından sonra takılan plak ile şeffaf plak tedavisinde kullanılan plağın farkı; kalınlıkları ve üstlendikleri görevdir. Diş teli uygulamasından sonra diş hekimlerimizin verdiği plaklar retainer görevi ile kullanılmaktadır. Dişlerinin kaymaması ve tekrar eski konumlarına dönmemesi için kullanılmaktadır.

Ortodontik şeffaf plak tedavisi

Ortodontik şeffaf plak tedavisi

Ortodonti (Şeffaf Plak Tedavisi) Başarı Oranı Nelere Bağlıdır?

Şeffaf plak tedavisinin başarısı; plakların kullanım alanlarının doğru belirlenmesi, hastalarımızın şeffaf plak tedavisine uygun olup olmaması gibi durumlara bağlıdır. Bu süreçte hastalarımızın diş hekimlerimizin şeffaf plak kullanım önerilerini dikkate almaları gerekmektedir. Başarı oranı; diş hekimlerimize ve şeffaf plağın üretici firmasına bağlı olmasının yanı sıra hastalarımızın tedavi sürecindeki davranışlara da bağlı olmaktadır.

Ortodonti (Şeffaf Plak Tedavisi) Fiyatları

Ortodonti (şeffaf plak tedavisi) ücretleri; hastalarımızın tedavi sürelerine, plağın hem alt hem de üst çene için kullanılıp kullanılmayacağına göre farklılık gösterebilmektedir. Ortodonti (şeffaf plak tedavisi) fiyatları hakkında net bir bilgi edinebilmek için hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.