• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Inley Onley Diş Restorasyonu

Inley onley diş restorasyonu; dolgunun yapılmasının zor olduğu, fazla doku kaybı olmasına rağmen kaplama yapılmasına engel olacak kadar doku kaybı bulunmayan durumlarda yapılmaktadır.

İnley onley diş restorasyonu nedir?

İnley onley diş restorasyonu nedir?

Inley onley diş restorasyonunda kullanılacak malzemeler; hastalarımızın diş yapılarına, dişlerinin kapanışına, komşu ve karşıt dişlerdeki restorasyon durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Komşu dişler ile kontak kurularak, diş formunun ideal hale getirilip yeniden kazandırılmasını amaçlayan bir uygulamadır. Dijital tarama sistemleri kullanılarak veya hamur kıvamında ölçü malzemeleri ile klasik teknik uygulanılarak ölçü alınabilmektedir. Alınan ölçüler doğrultusunda büyük titizlikle inley ve onleyler hazırlanmaktadır. Özel ve hassas yapıştırma sistemlerinin yardımı ile dişlere yapıştırılmaktadırlar. Hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan hastalarımıza avantaj sağlayan bir tedavidir.

Inley ve Onley Diş Restorasyonları Arasındaki Fark Nedir?

Inley ve onley farkına bakıldığında; her ne kadar benzer olsalar da inley uygulamaları dolguya daha çok benzemektedir. Dişlerin çiğneme yüzeylerindeki tüberkül ismi verilen tepeciklerin arasında inleyler bulunmaktadır. Onleyler ise; bir veya daha fazla tepeciğin örtülmesi için yapılan işlemlerdir. Dolayısı ile kapsadıkları alan bakımından değerlendirildiğinde farklı uygulamalardır.

Inley ve Onleylerin İçerikleri Nedir?

İnley dolgu fiyatları

İnley dolgu fiyatları

Inley ve onleyin içeriğine bakıldığında; kompozitten yapılmış oldukları görülmektedir. Kullanılan kompozit, seramik ya da fiberle güçlendirilmektedir. Karşıt dişin doğal, porselen ya da kompozit olması gibi durumlarda; inley ve onley diş restorasyonlarında tercih edilen uygun materyal de buna göre belirlenmektedir.

Inley Onley Diş Restorasyonu Neden Tercih Edilir?

Inley ve onley tedavilerinin tercih edilme sebeplerine bakıldığında; kanal tedavisi görmüş olan hastalarımıza, komşu diş ile kontağın sağlanabilmesi için uygulanan tedavidir. İleri derecede çürüğü olan hastalarımızın çürüklerinin kanal tedavisi ile temizlenmesinden sonra yetersiz de olsa sağlam diş dokusu kalmaktadır. Bu diş dokusunun ise; komşu dişler ile temas kurması mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile ilgili bölgede besin artıklarının birikmesi durumu ile karşılaşılmaktadır. İlerleyen zamanlarda da diş dokusunda ve diş etlerinde problemler yaşanabilmektedir. Bu problemlerin yaşanmaması ve komşu dişlerle kontak kurulabilmesi için inley ve onley tedavilerine başvurulmaktadır. Klasik dolgu materyali ile kıyaslandığında ise; hem aşınmalara hem de çiğneme basınçlarına karşı daha dayanıklı olduğu görülmektedir.

Inley Onley Diş Restorasyonu Nasıl Yapılır?

Inley onley uygulamasının yapım aşaması aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın öncelikle diş hekimlerimizi ziyaret ederek muayene olmaları gerekmektedir. Kanal tedavisi sonrasında kalan sağlıklı diş yapısının inley ve onley uygulamasına uygun olup olmadığına karar vermektedir. Inley ve onleyler laboratuar ortamında hazırlandıkları için toplamda iki seansta tamamlanabilecek bir uygulamadır.
 • Hastalarımızın ilk randevuda dişlerindeki çürükler temizlenmektedir ve hem dişin hem de çevre dişlerin ölçüsü alınmaktadır.
 • Geçici bir dolgu malzemesi kullanılarak diş kapatılmaktadır ve sonrasında alınan ölçünün laboratuara gönderilmesi ile beraber kalıcı uygulama yapılacak olan malzeme hazırlanmaktadır.
 • İkinci seansa kadar hastalarımız geçici dolgu ile vakit geçirmektedir ve ikinci seansta geçici dolgu çıkartılmaktadır.
 • Prova yapılmaktadır. Prova sonunda cilalanması için diş laboratuara gönderilmektedir ve sonrasında özel yapıştırıcılar ile inley ve onley dişe yapıştırılmaktadır. Diş hekimlerimiz kapanışı tam olarak ayarladıktan sonra cilasını da yaparak tedaviyi tamamlamaktadır.

Inley Onley Diş Restorasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Inley ve onley tedavisinden sonra yapılması gerekenlere bakıldığında; öncelikle işlem bittikten sonraki 2 saat süresince dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun sebebi ise; hastalarımızın inley ve onleylerinin dişe yapıştırılması için kullanılan özel yapıştırıcıların tamamlanabilmesi için 2 saatin gerekmesidir. Bu süreç içerisinde hastalarımızın herhangi bir besin tüketmemesi gerekmektedir. Ancak içecek tüketmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Inley Onley Diş Restorasyonu

Inley Onley Diş Restorasyonu

Inley onley diş restorasyonundan sonra günlük hayatta dikkat etmeleri gerekenlere bakıldığında ise; hastalarımızın ağız ve diş sağlıklarına önem vermeleri gerekmektedir. Gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçalamalıdırlar. Aynı zamanda düzenli olarak diş ipi ve ağız gargarası kullanmayı ihmal etmemelidirler. Bu süreçte diş hekimlerimizin kendilerine bildirdiği periyotlarda diş kontrollerine gelmeleri ve bu kontrolleri aksatmamaları gerekmektedir.

Inley Onley Diş Restorasyonlarının Ömrü Ne Kadardır?

Inley ve onley uygulamalarının kullanım ömrü; her hastamız için farklı olabilmektedir. Inley ve onley uygulamalarında kullanılan materyale, kontak kurulan dişin konumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastalarımızın ağız hijyenlerine ve bakımlarına ne kadar dikkat ettiğine,diş hekimlerimize kontrole hangi periyotlarda geldiğine göre farklılık göstermektedir. Inley ve onley uygulamalarına iyi bakan ve ağız bakımını aksatmayan hastalarımız; onlarca yıl problemsiz bir şekilde kullanabilmektedirler.

Porselen Inley Onley Diş Restorasyonunun Avantajları Nelerdir?

Porselen inley ve onley tedavisinin artıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Porselen inley ve onley uygulamaları oldukça estetik sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.
 • Porselen inley ve onley diş restorasyonlarının ömrü oldukça uzun olmaktadır.
 • Kalan sağlam diş dokusunun korunması avantajı bulunmaktadır.
 • Inley ve onley uygulamaları yapıldıktan sonra kenar sızıntısı olması veya yeni çürüğün oluşması gibi riskler oldukça az olmaktadır.
 • Diş ve restorasyon uyumunun oldukça hassas olması avantajı bulunmaktadır.

Inley Onley Diş Restorasyonlarının Riski Var Mıdır?

Inley ve onley uygulamalarının riskine bakıldığında; işlem sonrasında tükürük ile temas etmeleri halinde tam olarak yapışmaması gibi bir problem ile karşılaşılabilmektedir. Ayrıca porselen inley ve onleylerin kırılma olasılıkları da bulunmaktadır. Bu sebeple diş hekimlerimizin işlem sırasında nem kontrolünü çok iyi yapması ve aynı zamanda hastalarımızın da doktorlarımızın tavsiyelerine uymaları gerekmektedir. Aksi takdirde riskler ortaya çıkabilmektedir.

Inley Onley Diş Restorasyonu Fiyatları

Inley ve onley tedavisinin ücretleri; uygulamanın yapılacağı diş sayısına, uygulamada kullanılacak olan malzeme çeşidine göre farklılık göstermektedir. Inley onley diş restorasyonu fiyatları hakkında net bir bilgi alınabilmesi için hastalarımızın diş hekimlerimizi ziyaret etmeleri ve ağız içi durumlarının muayene edilmesi gerekmektedir.