• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Gömük Dişler

Gömük dişler; diş eti veya kemik altında kalmış olan dişlere denmektedir. Dişin sürmesi için çene kavisinde yeterli mesafenin olmaması durumunda; gömük dişler çıkamamaktadırlar ve komşu dişler dahil olmak üzere ağız içerisinde birçok probleme neden olabilmektedirler.

Gömülü diş tedavisi

Gömülü diş tedavisi

Gömük Dişler Hangileridir?

Gömülü kalabilen dişler şunlardır:

 • Yirmi yaş dişleri gömülü konumda kalabilmektedirler.
 • Gömük dişler köpek dişlerinde oluşabilmektedirler.
 • Küçük azı dişleri gömük kalabilmektedirler.

Gömük dişlerin ortodontik tel tedavisi ile yerine getirilemeyeceği kanısına varıldıktan sonra çekim işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Gömük Dişlerin Sebep Oldukları Problemler Nelerdir?

Gömülü dişlerin oluşturduğu sorunlar; çene kemiğinde ve çevre dokularda meydana gelmektedir. Hastalarımız gömülü dişler sebebi ile diş ve çene ağrısı çekmektedirler. Komşu dişlerde basıya bağlı olarak ağrılar görülebilmektedir. Gömülü dişlerin çekilmemesi ve bu basının devam etmesi ile beraber çürük, diş köklerinde erime ve apse oluşumu gibi problemler baş gösterebilmektedir. Ayrıca çene kemiğinde kist oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir. Daimi dişlerin kaybedilmesi, çene kemiğinde kemik erimesi olması gibi problemler ile karşılaşılabilmektedir.

Gömük Dişlerin Çekilmesini Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

Gömülü dişlerin çekimini güçleştiren etkenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Obezite problemi olan hastalarımızın gömüşü dişlerinin çekilmesi daha zor olmaktadır.
 • Yoğun kemik varlığı, diş çekimini güçleştirmektedir.
 • Büyük dil, diş çekimini güçleştiren etkenlerdendir.
 • Ayrık diş kökleri olması halinde, gömük dişlerin çekilmesi zorlaşmaktadır.
 • Şiddetli öğürme refleksi sonucu gömülü dişlerin çekimi oldukça zorlaşmaktadır.
 • Alt çene sinirinin kanalının pozisyonunun uygun olmaması durumunda, gömük dişlerin çekimi zorlaşmaktadır.
 • İleri yaşta olan hastalarımızın iyileşme süreçleri çok daha zorlu geçmektedir.
 • Anestezinin etkisinin yeterli gelmediği durumlarda gömük dişlerin çekilmesi güçleşmektedir.
 • Alt çene kemiğinin aşırı incelmiş olması halinde; gömük dişlerin çekimi güçleşmektedir.
 • Operasyonun yapılacağı bölgeye erişimin sınırlı olması durumunda; gömük dişlerin çekilmesi zorlaşmaktadır.

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gömülü diş çekimi fiyat

Gömülü diş çekimi fiyat

Gömük yirmilik dişlerin tedavisinde öncelikle diş hekimlerimiz detaylı klinik ve radyolojik muayene yapmaktadırlar. Gömülü dişin çene kemiği içerisinde sürebilmesi için yeterli alanı mevcut ise ve sürme doğrultusu da normal gidiyor ise; diş hekimlerimiz gömülü dişi takip etmektedirler. Hastalarımızın da takip etmesini ve ağrı oluşması halinde kontrol seansına gelmelerini istemektedir. Medikal tedavi ile gömülü dişin zarara yol açabilmesine engel olabilmek mümkündür.

Hastalarımızın gömülü dişlerinin çene içerisinde sürmesi için yeterli yerin bulunmaması halinde; çevredeki diş ve kemik dokularına zararı olabileceği için uygulanabilecek en mantıklı tedavi, gömülü dişlerin çekilmesi olmaktadır.

Gömük Dişler Çekildikten Sonra Ağız Bakımı ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gömük diş operasyonu sonrasında ağız bakımı ve beslenme düzenine bakıldığında; öncelikle ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Gömük dişler çekildikten sonraki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, gargara yapma, pipet kullanma gibi işlemlerin yapılması tavsiye edilmemektedir. Gömük dişlerin çekiminden sonraki iki gün süresince ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketildikten sonra da dişler fırçalanmalı ve diş hekimlerimizin tavsiye ettiği antiseptik gargaralar kullanılmalıdır.

Hastalarımızın diş çekiminden sonraki 48 saat süresince sigara kullanmamaları önerilmektedir. İyileşme sürecini sekteye uğratmamaları adına diş hekimlerimizin tavsiyelerine uymalıdırlar. Ağrı kesici ve antibiyotik önerilmesi durumunda; söylenen aralıklarla ilaçlarını almalıdırlar.

Gömük Dişler Çekildikten Sonra Ağrı Oluşur Mu?

Gömülü diş çekiminden sonra ağrı hissedilmesi gibi bir durum olmamaktadır. İşlem sonrasında oluşabilecek hafif ağrıların önünü almak amacı ile diş hekimlerimiz hastalarımıza ağrı kesici vermektedirler. Dayanılamayacak adar ağrı hissedildiğinde, bu ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Gömük Diş Çekiminden Sonra Yüzde Şişlik Olur Mu?

Gömülü dişin çekiminden sonra şişlik oluşması, her hastamıza göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Yanak bölgesinde şişlik oluşmaması için diş hekimlerimiz hastalarımıza soğuk kompres yapmalarını önermektedirler. İşlemden sonraki 24 saat süresince buz kompresi yaparak şişliğin önüne geçilebilmektedir. Hafif şişlikler için endişelenilmesine gerek olmamaktadır.

Gömük dişler

Gömük dişler

Gömük Dişler Çekildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gömülü dişlerin çekimi sonrasında uygulanması gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Diş çekiminden sonraki 24 saat içerisinde yemek yenecek ise; çekimin yapıldığı tarafla değil de diğer tarafla yemek yenmelidir.
 • Çekim işleminden sonra çekim bölgesine tampon uygulanması gerekmektedir. 30 dakika süre ile tampon uygulaması yapılmalıdır. Diş hekimlerimiz bu süreçte tamponun yerine herhangi bir şeyin koyulmamasını önermektedirler.
 • Gömük dişler çekildikten sonraki 2 saat içerisinde besin tüketilmemelidir. 2 saatin sonunda ise; belirli bir süre sadece yumuşak gıdalar ve sıvı ağırlıklı öğünler tercih edilmelidir.
 • Sigara kullanan hastalarımızın çekim işleminden sonraki 24 saat içerisinde sigara içmemeye özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Çekim işleminden sonraki 2 gün içerisinde çekim bölgesinde küçük sızıntıların ve kanamanın olması doğal karşılanmalıdır. Ancak eğer kanama artar ise; diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
 • Gömük dişler çekildikten sonra çekim bölgesine atılan dikişlerin 7 gün sonra alınması gerekmektedir. Dikişlerin alınması için hastalarımızın diş hekimlerimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarımız için gömük dişlerin çekilmesi tehlikeli bir işlemdir. Kan sulandırıcı ilaçlar, çekim sonrasında kanamanın durmamasına neden olmaktadır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekmektedir.
 • Her operasyondan sonra komplikasyon oluşma riski bulunmaktadır. Hastalarımızın sürecin takipçisi olması ve ağrı, şişlik, morluk, kanama gibi belirtilerin fazlalaşması halinde vakit kaybetmeden diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Gömük Dişler Fiyatları

Gömük dişlerin çekim ücretlerine bakıldığında; gömülü konumda bulunan diş sayısına, dişin konumuna, hastalarımızın ağız sağlığı durumlarına göre gömük dişler için bir çekim ücreti belirlenmektedir. Gömük dişlerin çekim fiyatları hakkında net bir bilgi verebilmemiz için ise; diş hekimlerimizin hastalarımızı klinik ve radyolojik muayeneden geçirmeleri gerekmektedir.