• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Fluor Uygulaması

Fluor uygulaması; diş minesinin yapı taşlarını güçlendirmek amacı ile yapılan bir uygulamadır. Fluor uygulaması ile dişlerin çürüklere karşı daha dirençli olmaları amaçlanmaktadır. Dişler oluşum aşamasındayken ve dişler sürdükten sonra flour uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar basit ve ağrısız oldukları için çocuklar işlem sırasında rahatsız olmamaktadırlar. Ayrıca çocuklara özel olarak çilek, portakal, nane, çikolata gibi aromalara sahip jeller ile fluor uygulamaları yapılabilmektedir. Fluor içeren gargaralar ve diş macunları ile de uygulama desteklenebilmektedir.

Dişlerde fluor uygulaması

Dişlerde fluor uygulaması

Fluor Uygulamasının Çeşitleri Nelerdir?

Fluor uygulamasının türleri aşağıda verilmiştir:

  • Sistemik fluor uygulamaları: İçme suları, sofra tuzu, süt gibi fluorlenmiş ve sistemik olarak vücuda alınan fluorinin dişler üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Yerel (topikal) fluor uygulamaları: Sistemik fluor uygulamalarının aksine yutulmadan, doğrudan dişler üzerine yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Diş macunu, jel, cila, köpük gibi ajanlar ile dişler üzerine fluor uygulaması yapılabilmektedir. Sistemik fluor uygulamalarına göre daha etkili oldukları tespit edilmiştir.

Fluor Uygulaması Her Diş İçin Uygun Mudur?

Fluor uygulaması yapılabilecek dişler için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Bütün dişlerin yüzeyine uygulanabilecek bir işlemdir.

Fluor Uygulaması Neden Dişler İçin Gereklidir?

Fluor uygulamasının gerekliliğine bakıldığında; hastalarımızın diş çürüklerine karşı korunması için yapılan bir uygulamadır. Diş minesi, dişlerin en dış tabakasıdır ve çürük yapıcı bakterilerin ürettikleri asitin diş minesini eritmesi ve ilerlemesi ile beraber dişlerde çürükler oluşmaktadır. Diş minelerinin olgunlaşması için ise belirli bir zamana ihtiyaç olduğu için yaşlılara oranla çocuklar ve gençler çürüğe daha yatkın olmaktadırlar. Bu sebeple diş minesinin olgunlaşması, çürük yapıcı bakterilere ve bu bakterilerin ürettikleri asitlere karşı daha korumacı olması için fluor uygulamasına başvurulmaktadır. Ayrıca yeni başlayan beyaz nokta çürüklerinin önüne geçilmesi için de fluor uygulaması gerekmektedir.

Fluor Jelin Yan Etkisi Var Mıdır?

Dişe flor uygulaması fiyatı

Dişe flor uygulaması fiyatı

Fluor jelin zararı bulunmamaktadır. Diş hekimlerimizin doğru dozda ve doğru teknikle fluor jel ile fluor uygulaması yapması durumunda; hastalarımızda herhangi bir yan etki baş göstermemektedir. Fluor miktarının gereğinden fazla olması durumunda; dişlerde leke oluşabileceği için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Fluor Uygulaması Güvenilir Midir?

Fluor tedavisinin güvenilirliği; Türk Pedodonti Derneği ve Türk Diş Hekimleri Birliği Eğitim Komisyonu tarafından açıklanmıştır. 2016 senesinde Fluor Durum Raporu’nda; fluor uygulamalarında kullanılan fluorun toksik dozda olmadığı ve dolayısı ile insan sağlığı üzerinde yan etkisi olabilecek bir miktarda kullanılmadığı açıklanmıştır. Diş hekimlerimiz uygun dozu belirlemektedir ve hastalarımızın yapacakları uygulamalarda da dozun kaçırılmaması için diş hekimlerimizin tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Çocuklarda Fluor Uygulaması Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocuklarda fluor tedavisi; süt dişlerinin tamamlanması ile başlamaktadır. Bu da 3 yaşa denk gelmektedir. Yerel fluor uygulamaları ile çocukların diş minelerinin güçlenmesi ve çürükten korunmaları sağlanmaktadır. Çocuklara 0-3 yaş aralığında fluor uygulamasının yapılmama sebebi ise; istemsiz olarak yutma risklerinin olmasıdır. Bu sebeple diş macunu ile yerel fluor uygulamasının yapılmaması gerekmektedir.

Çocuklarda Yerel Flour Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda yerel fluor işlemlerine başlamadan önce; dişlerin yüzeyleri polisaj aracılığı ile temizlenmektedir. Polisaj uygulaması sırasında özel mekanik bir fırça ve pat kullanılmaktadır. Diş plağının uzaklaştırılması sağlandıktan sonra fluor içeren cilanın dişlere uygulanması gerekmektedir. Fırça kullanılarak sürülmektedir. Fluor uygulamasından sonra hastalarımızın en az 30 dakika herhangi bir gıda tüketmemesi ve ağızlarını çalkalamamaları gerekmektedir.

Çocuklara Okulda Fluor Uygulamaları Yapılmalı Mı?

Okulda fluor uygulanması, uzmanlarımız tarafından tavsiye edilmemektedir. Her ne kadar fluor uygulaması kısa süreli ve basit bir tedavi olsa da; kişiye özel bir tedavi olduğu için çocuklara klinik ortamında uygulanması daha güvenilir olmaktadır. Kliniğimizde tükürük emici benzeri özel sistemler bulunmaktadır ve yerel fluor uygulamaları daha güvenilir şekilde yapılmaktadır.

Fluor Uygulaması Ne Kadar Sürede Yapılır?

Fluor uygulamasının süresi; ortalama 5 dakikadır. Oldukça basit ve kısa süren bir koruyucu tedavi olmaktadır.

Fluor Uygulamasında Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fluor uygulamasından sonra bilinmesi gerekenlerin başında; işlemden sonraki 1 saat içerisinde herhangi bir besinin tüketilmemesi gelmektedir. Ayrıca ilk 24 saat içerisinde de herhangi bir süt ve süt ürünü tüketilmemelidir. Dondurma ve çikolata da ilk bir gün için yasaklı besinler arasındadır.

Fluor uygulaması

Fluor uygulaması

Fluor Uygulamasının Etki Süresi Ne Kadardır?

Fluor uygulamasının etkisini sürdürdüğü süre; hastalarımızın hangi çürük risk grubunda olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 4 ay ile 6 ay arası bir süre etkilidir. Uygulamanın etkisini kaybetmesi ile beraber, tekrarlanması gerekmektedir. Bu sayede her yeni gelen diş grubu için gerekli miktarda fluor depolamasının yapılması sağlanmaktadır.

Fluor uygulamalarının çocuklarda günlük olarak düşük dozlarda ve periyodik aralıklarda da yüksek dozlarda yapılması gerekmektedir. Fluor içeren diş macunlarının kullanılması gerekmektedir. Bu sayede her gün düşük dozda fluor uygulaması yapılabilmektedir. Jel, köpük, cila gibi yüksek doz içeren fluor uygulamaları için ise; diş hekimlerimizin tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Fluor Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Fluor uygulamasının artıları aşağıdaki gibidir:

  • Çürük atakları esnasında diş minesinin bozulmasının önüne geçilmektedir.
  • Diş minesinin kendisini tamir edebilme yeteneğini destekleyici bir uygulamadır.
  • Başlangıç çürüklerinin önüne geçilmesini sağlamaktadır.
  • Çürük yapan bakteriler üzerinde etkisi olduğu için ağızda asit ortamının oluşmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır.
  • Dişlerin yüzeyindeki plak tabakasının yapışkanlığını azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Diş minesinin yapısına katıldığı için dişin çürüklere karşı daha dayanıklı bir yüzye sahip olmasını sağlamaktadır.

Fluor Uygulaması Fiyatları

Fluor uygulamasının ücretleri; uygulama sırasında kullanılacak olan jele, çift çeneye yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik göstermektedir. Fluor uygulamasının fiyatı hakkında net bir bilgi alınabilmesi için diş hekimlerimiz ile bağlantıya geçilmesi gerekmektedir.