• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Fissür Örtücü

Fissür örtücü; dişlerin girintili yüzeylerinin örtülmesi işlemine verilen isimdir.  Dişin yüzeyindeki yarıklar ve girintiler ise; fissür olarak adlandırılmaktadır. Fissür örtücü (diş aşısı); çürükleri önlemek amacı ile yapılan bir uygulamadır. Kalıcı dişlere yapılması tercih edilen bu uygulama sonrasında hastalarımızın diş hekimlerimize 6 aylık periyotlarda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Dişleri çok girintili çıkıntılı olan hastalarımız için daha ideal bir uygulama olmaktadır. Besinlerin birikebileceği girinti ve çıkıntıları doldurduğu için diş fırçalama işlemini kolaylaştırmaktadır. Bu da çürük olasılığının azalmasını sağlamaktadır. Çocuklar için sıklıkla tercih edilen bir tedavidir. Diş hekimlerimizin yenilemesinin mümkün olduğu bir tedavidir.

Fissür örtücü

Fissür örtücü

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) İşleminin Amacı Nedir?

Fissür örtücü ile hedeflenen; girinti ve oluklara sahip olduğu için çürüğe oldukça elverişli olan azı dişlerinde besin birikiminin önüne geçmektir. Ayrıca yüzeylerin daha pratik bir şekilde fırçalanması ve çürük riskinin de en aza indirilmesi gibi amaçlar bulunmaktadır.

Fissür örtücü her ne kadar diş çürükleri için önemli bir koruyucu uygulama olsa da; diğer uygulamalar ile de desteklenmesi gerekmektedir. Fissür örtücü ile diğer koruyucu tedavilerin desteklenmesi sonucunda uygulamanın başarı oranı artmaktadır. Ayrıca bu süreçte hastalarımızın ağız bakım uygulamalarını aksatmaması ve dişlerini de fırçalaması gerekmektedir.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Hangi Dişler İçin Uygundur?

Fissür örtücünün uygulanabileceği dişler; azı dişleridir. Azı dişlerinin çiğneyici yüzeyi için uygun olan bu uygulama, başka dişlere yapılamamaktadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Uygulaması Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Fissür örtücünün yapılmasının uygun olduğu yaş, genellikle 6 yaştır. Birinci azı dişlerine yapılan bir uygulamadır. Ancak her ne kadar genellikle kalıcı dişlere yani birinci azı dişlerine uygulanıyor olsa da; süt dişlerine de uygulandığı durumlar mevcuttur. Küçük azı dişlerine uygulanmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklar için ise; fissür örtücü uygulanması risk içermektedir. Bu uygulamanın hangi yaşta yapılacağına diş hekimlerimiz karar vermektedir.

Gıda birikimi için ideal olan yerlerde çürük daha hızlı gelişmektedir ve bu bölgelerde fissür uygulaması ile çürüklerin önüne geçebilmek mümkün olmaktadır. Fissür uygulaması sonrasında orijinal diş dokusu herhangi bir zarar görmemektedir. Her çocuk için zorunlu bir uygulama olmamaktadır. Ancak yararı oldukça fazladır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Yetişkinlere De Uygulanabilir Mi?

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissür örtücünün yetişkinlerde kullanılmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Hastalık geçmişinin uygun olması, diş yapısı olarak çürük oluşumuna müsait bir diş yapısına sahip olması durumlarının sağlanması halinde; yetişkin hastalarımıza da fissür örtücü uygulanmaktadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Mü Flor Mu Uygulanmalıdır?

Fissür örtücü ve flor karşılaştırması yapıldığında; ikisinden birinin seçilmesi veya fissür örtücü ile florun birbirlerinin yerine konması gibi bir durum söz konusu değildir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları bir bütün olmaktadır. Her biri birbirinden ayrı ve önemlidir. Bu uygulamaların etkilerini sürdürebilmeleri için ise; ağız bakımına ve hijyenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde en az 2 kere dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız gargarasının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Gerekli Bir Uygulama Mıdır?

Fissür örtücünün gerekliliğine bakıldığında; çürük oluşumunu engellemesi ve hastalarımızın diş sağlığını şansa bırakmaması sebebi ile yapılması gereken bir uygulamadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Nasıl Yapılır?

Fissür örtücü uygulanırken öncelikle diş hekimlerimiz özel fırçalar ile hastalarımızın dişlerini temizlemektedirler. Dişlerin çiğneme yüzeylerine özel solüsyonlar sürülmektedir ve bu sayede uygulamaya hazır hale gelmektedir. Fissür örtücü materyal akışkandır ve azı dişlerinin girintilerine sürülmektedir. Işık kullanılarak sürülen akışkan sertleştirilmektedir. Sertleşmesi ile beraber de fissür örtücü (diş aşısı) uygulaması tamamlanmış olmaktadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Fissür örtücü uygulamasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalarımızın herhangi bir ağrı hissetmiyor oluşu, yaşları çok küçük olsa dahi rahatlıkla bu işlemin yapılabileceğini göstermektedir. Ayrıca anestezi ihtiyacı duyulmadan tedavi tamamlanmaktadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Uygulaması Kaç Seansta Tamamlanmaktadır?

Fissür örtücü tedavisinin süresine bakıldığında; oldukça kısa süreli bir uygulama olmaktadır. Bu sebeple büyük çoğunlukla tek seansta fissür örtücü uygulamasının yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Fakat bazı çocukların yaşı ve uyumu sebebi ile uygulamanın tek bir seansta tamamlanabilmesi mümkün olmayabilmektedir. Böyle durumlarda birkaç seansta uygulama tamamlanmaktadır.

Fissür Örtücülerin (Diş Aşısı) Düşme Tehlikesi Var Mıdır?

Fissür örtücülerin düşmesi mümkündür. Zaman içerisinde çiğneme fonksiyonu kullanılırken oluşan basınç ile beraber kırılması ve düşmesi muhtemeldir. Böyle durumlarda yenilenmesi gerekmektedir. Hastalarımızın diş hekimlerimize gelerek yeniletmeleri gerekmektedir.

Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Tekrarlanabilir Mi?

Fissür örtücünün tekrar yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Her azı dişine sadece bir kere yapılabilecek bir uygulamadır. Yapılan uygulamada zaman içerisinde kayıpların yaşanması muhtemeldir. Yaşanan kayıplar ise; kontroller aracılığı ile tamamlanmaktadır. Diş hekimlerimiz kontroller sırasında aşınma ve kırılma fark etmesi halinde; fissür örtücüyü revize edebilmektedirler.

Fissür Örtücünün (Diş Aşısı) Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Fissür örtücünün yan etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca hastalarımızın azı dişlerinin yüzeyinde yükseklik hissi de oluşturmamaktadır. Bunun nedeni ise; anatomik olukları dolduruyor olması ve sadece milimetrik bir yer kapladığı için yükseklik hissi oluşturmamasıdır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Basit Bir İşlem Midir?

Fissür örtücü uygulamasının kolaylığına bakıldığında; oldukça kolay bir uygulamadır. Diş hekimlerimiz ile hastalarımızın uyum yakalaması halinde; 3-5 dakika içerisinde fissür örtücü yapımı mümkündür.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Fiyatları

Fissür örtücü ücretleri; dolgu için ödenecek ücrete göre daha uygun olmaktadır. Fissür örtücü dolgu yapılmasını gerektirecek çürüklerin önlenmesini sağladığı için fissür örtücü (Diş aşısı) fiyatları pahalı değildir.