• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Fiber Post Uygulaması

Fiber post uygulaması; post core uygulaması olarak da isimlendirilmektedir. Fiber post uygulaması; kanal tedavisinden destek alınarak yapılan bir uygulamadır. Kökün içerisine yapılan bir uygulama olduğu için kanal tedavisi yapılmamış olan dişe fiber post uygulamasının yapılması mümkün olmamaktadır. Aşırı madde kaybının yaşandığı dişlere yapılmış olan dolguların başarısız olmalarını engellemek amacı ile uygulanmaktadır. Fiber post uygulaması ile diş kökü güçlendirilmektedir ve dişlerde kırılma, kayıp gibi durumlar meydana gelmemektedir. Dişe hem mekanik hem de kimyasal olarak yapıştığı ve kırılma ihtimali oldukça az olduğu için fiber post uygulaması tercih edilmektedir. Hastalarımızın istedikleri dişe bağlı olarak uygulanacak olan fiber post türü farklılık göstermektedir.

Fiber post uygulaması nedir?

Fiber post uygulaması nedir?

Fiber Post Uygulamasının Yapıldığı Durumlar Nelerdir?

Fiber post uygulamasına başvurulan haller aşağıda verilmiştir:

 • Kemiğin içerisindeki diş kökü eğer sağlam ise ve kron kısmının da harap olduğu görülüyor ise; fiber post uygulamasına başvurulmaktadır.
 • Dişlerinde derin kron kırığı gibi hasarlar bulunan hastalarımızın dişlerinin kök sağlığı kanal tedavisi ile yerine getirilmektedir ve sonrasında fiber post uygulaması yapılmaktadır.
 • Derin çürükleri olan veya dişlerinde ciddi madde kaybı bulunan hastalarımıza eğer dolgu tedavisi uygulanması mümkün değil ise; fiber post uygulaması yapılmaktadır.
 • Eğilmiş, çok açılı dişlerden destek alınması ile beraber protez altyapısı planlandıktan sonra fiber post uygulaması yapılmaktadır.
 • Dişlerin açısal olarak düzenlenmesi için fiber post uygulamalarına başvurulmaktadır.

Fiber Post Uygulamasının Yapılamadığı Durumlar Nelerdir?

Fiber postun uygulanamadığı haller şöyledir:

 • Diş kökünde kırık, iltihap veya kist olan hastalarımıza fiber post uygulamasının yapılması mümkün olmamaktadır.
 • Diş kökünün kısa olması, eğrilmesi ve aşırı incelmesi gibi durumlarda fiber post uygulamasına başvurulamamaktadır.
 • Diş köklerinde tıkanıklık olması, kanal tedavisinin kök ucuna kadar yapılamaması gibi durumlarda fiber post uygulamasının yapılması uygun olmamaktadır.
 • Dişi destekleyen kemik dokuda problem olması, kemik yıkımının fazla miktarda olması gibi durumlarda fiber post uygulaması uygun olmamaktadır.

Sadece Diş Kökü Kalmış Olan Dişlere Fiber Uygulamasının Yapılabilmesi Mümkün Müdür?

Fiber post kaplama

Fiber post kaplama

Diş kökü kalmış dişlere fiber post uygulamasının yapılması için diş kökünün çevresinde yeterli kemik desteğinin ve sağlıklı kemik yapısının bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece diş kökü kalmış olan bir diş için fiber post uygulaması uygun olmamaktadır.

Fiber Uygulamasının Türleri Nelerdir?

Fiber uygulamasının çeşitleri şunlardır:

 • Fiber post
 • Vidalı post
 • Döküm post

Fiber Post Uygulamasının Yapım Aşamaları Nelerdir?

Fiber post uygulaması yapılırken izlenen adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Dişe fiber post uygulaması yapılabilmesi için öncelikle kanal tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi iyi yapılır ise; fiber post uygulamasına gerek olmamaktadır.
 • Postun yerleştirileceği bölge ve derinliği hazırlanmaktadır. Derinlik genellikle kök boyunun üçte ikisi olarak belirlenmektedir.
 • Hazırlanmış olan alan özel solüsyonlar ile detaylı bir şekilde yıkanarak temizlenmektedir. İzole edilme işlemi yapılmaktadır.
 • Laboratuvar ortamında hazırlanacak olan post için hastalarımızdan ölçü alınmaktadır. Ardından laboratuar ortamında kaplaması ile beraber post üretimi yapılmaktadır.
 • Ağız içi fiber post uygulamasının yapılması planlanmış ise; temizlenen alana özel bağlayıcılar yerleştirilmektedir ve sonrasında seçilen kalınlıkta postlar yerleştirilmektedir ve sabitleme işlemi yapılmaktadır.
 • Sıra üst dolgunun hazırlanmasına gelmektedir ve üst dolgunun da hazırlanması ile beraber post tamamlanmış olmaktadır. Kaplamanın bir sonraki kısımda planlanmış olması halinde; ölçü alınmaktadır ve sonrasında protetik aşamalar izlenmektedir.

Fiber Post Uygulamasının Süresi Ne Kadardır?

Fiber post uygulamasının seans süresine bakıldığında; ortalama 20 dakikalık bir işlemdir. Fiber post uygulaması tek seansta uygulanabildiği gibi duruma göre iki seans da gerekebilmektedir.

Fiber Post Uygulaması Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Fiber post işlemi sırasında ağrı duyulması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Kanal tedavisi yapılmış olan dişlere uygulandıkları için lokal veya genel anestezinin yapılmasına gerek olmamaktadır.

Fiber Post Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Fiber post uygulamasının artıları aşağıdaki gibidir:

 • Fiber post uygulaması ile beraber dişlerin hem kök bölümünden hem de kron kısmından destek alınmaktadır. Bu sayede dişin kırılma direncinin arttırılması sağlanmaktadır.
 • Fiber post uygulaması ile diş kayıplarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.
 • Diş kökünün sağlam olması halinde; dişin çekilmesine gerek olmadan restorasyon aşaması tamamlanabilmektedir. Bu sayede implant uygulamasına duyulan gereksinim de azaltılabilmektedir.
 • Derin çürüklerin bulunduğu, kırıkların olduğu dişlerde doku kaybı yaşanması halinde; dişe sağlam bir fonksiyon kazandırılabilmesi mümkün olmaktadır.
 • Kron kanal ağzı tıkama tamamlanmaktadır ve bu sayede daha kalıcı olması sağlanmaktadır.

Fiber Post İle Metal Post Uygulamasının Farkları Nelerdir?

Fiber ve metal post farkına bakıldığında; fiber postlar tek seansta tamamlanabilmektedirler. Ancak metal postların tamamlanabilmesi için iki seans gerekmektedir. Fiber postlar; dişlere kimyasal bağlanan rezin siman isimli özel yapıştırıcılar ile uygulanmaktadır. Döküm ve prefabrik metal postlar ise; fiziksel olarak dişe tutunmaktadırlar ve laboratuarda yapılmaları gerektiği için yapımları daha uzun sürmektedir.

Fiber post uygulaması

Fiber post uygulaması

Fiber Post Uygulaması Zor Bir Uygulama mıdır?

Fiber post uygulamasının zorluğu değerlendirildiğinde; standart diş dolgularına kıyasla daha detaylı ve hassas bir çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Sağlam bir altyapı oluşturabilmek için daha titiz çalışılmalıdır. Dişin büyük yükler taşıyabilir hale gelebilmesi için yapılabilecek uygulamalar oldukça hassasiyet gerektirdiği için alternatif tedaviler ile kıyaslandığında daha zor bir uygulamadır.

Fiber Post Uygulaması Fiyatları

Fiber post uygulamasının ücretleri; hastalarımızın diş ve kemik yapılarındaki deformasyonun miktarına, post core yapılacak olan dişlerin sayısına, işlem sırasında kullanılacak olan malzemelere ve bu malzemelerin kalitelerine göre değişiklik göstermektedir. Fiber post uygulamasının fiyatları için net bir bilgi almak isteyen hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.