• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Dudak Konumlandırma

Dudak konumlandırma; lip repositioning olarak da isimlendirilmektedir. Aynı zamanda dudak pozisyonlandırma da denilmektedir. Dudak konumlandırma işlemi; diş etlerinin gereğinden fazla görünmesi durumunda, bunu düzeltebilmek amacı ile yapılan müdahaleye verilen isimdir. Diş eti estetiği yani pembe estetik uygulamaları arasında bulunmaktadır. Diş etlerinin daha sağlıklı bir forma kavuşmasını sağlayan bir tedavidir. Dudak konumlandırma operasyonunun süresi; her hastamız için farklı olmaktadır. Daha estetik bir gülüşe kavuşmalarını sağlayan bir işlemdir.

Dudak konumlandırma nasıl yapılır?

Dudak konumlandırma nasıl yapılır?

Dudak Konumlandırma İşleminin Uygulanması Gerekenler Kimlerdir?

Dudak konumlandırma uygulamasına uygun hastalarımız; diş etleri idealden daha fazla görünen ve bundan rahatsızlık duyan bireylerdir. Ancak dudak konumlandırma operasyonu için sağlıklı diş etlerinde sahip olunması gerekmektedir. Bu sebeple hastalarımızın işlem için uygun olup olmadıklarının tespit edilebilmesi için bizimle iletişime geçmeleri gerekmektedir. Diş etlerinde herhangi bir problem olması durumunda; öncelikle diş etlerindeki problemin tedavi edilebilmesi için uygulama yapmaktayız. Ardından diş etleri dudak konumlandırma için uygun hale geldiğinde, dudak konumlandırma operasyonuna almaktayız.

Diş Etinin Sağlığını Koruyabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir diş eti, dudak konumlandırma ameliyatının yapılması için gerekmektedir. Hastalarımızın diş etlerini sağlıklarını koruyabilmeleri için ise; gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçaları gerekmektedir. Dişlerine uygun diş fırçası ve diş macunu seçmelidirler. Aynı zamanda doğru teknik ile dişlerini fırçalamalıdırlar. 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimizi ziyarete gelmelidirler ve bu sayede diş etlerinin durumu takip edilebilmektedir. Diş taşı temizliği yaptırmaları durumunda; diş eti kanaması, diş eti çekilmesi gibi problemler ile karşılaşmamaktadırlar. Aynı zamanda diş ve diş etleri daha estetik bir görünüme kavuşmaktadır.

Dudak Konumlandırma Tedavisinin Ana Mantığı Nedir?

Dudak konumlandırma ile amaçlanana bakıldığında; işlem sırasında mukogingival birleşimden dudağın kas sistemine kadar uzanan epitelyum soyulmaktadır ve bununla beraber insizyon bölgesi ortaya çıkmaktadır. İnsizyon bölgesinin dikilmesi ile de zygomaticus minor, orbicularis oris, levator anguli ve levator superioris gibi kasların hareketlerinde sınırlandırma meydana gelmektedir.

Dudak Konumlandırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Dudak konumlandırma nedir?

Dudak konumlandırma nedir?

Dudak konumlandırma yapılırken öncelikle diş hekimlerimiz hastalarımızı muayene etmektedirler. Diş etlerinin yeni seviyesinin ayarlanabilmesi için çıkartılması gereken diş eti dokusunun miktarının ne kadar olduğu tespit edilmektedir. Dudak konumlandırma tekniğine başlamadan önce tedavi sonrasında elde edilecek olan sonucu hastalarımız görebilmektedirler. Hastalarımıza özel yapılan tasarım ile beraber işlem sonrasında gülüşlerinin nasıl olacağı ve dudaklarının hangi konumda bulunacağı belirlenmektedir. Bu aşamada diş hekimlerimiz hastalarımızın beklentilerini karşılamayı amaçladıkları için hastalarımızın da fikirleri alınmaktadır. Fazlalık olarak tespit edilen kısım çıkartılmaktadır ve bu sayede dişler daha uzun bir görünüme sahip olabilmektedir. Aynı zamanda hastalarımızın daha estetik bir gülüşe sahip olmalarını da sağlamaktadır. Dudak konumlandırma işleminden sonra; dudakların bittiği kısımda, sadece çok hafif bir diş eti görünümü görülebilmektedir.

Dudak Konumlandırma İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Dudak konumlandırma yapılırken ağrı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Lokal anestezi ile yapılan biri işlemdir. Hastalarımızın anksiyetelerinin olması durumunda genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Hastalarımız için operasyon süreci oldukça konforlu olmaktadır. Dudak konumlandırma operasyonu sırasında ağrı, acı ve sızı hissetmiyor olsalar da; operasyondan sonra anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber ağrı hissi oluşabilmektedir. Ancak bu ağrılar çok fazla olmadığı için hastalarımız rahatsızlık duymamaktadırlar. Yine de her ihtimale karşı diş hekimlerimiz hastalarımıza ağrı kesici vermektedir ve ağrı hissedildiğinde bu ağrı kesiciler ile hastalarımız ağrılarını dindirebilmektedirler.

Dudak Konumlandırma Operasyonundan Sonra Günlük Hayata Ne Kadar Sürede Dönülür?

Dudak konumlandırmadan sonra sosyal hayata dönüş için beklenmesi gerekmemektedir. İşlem süreci hastalarımız için konforlu geçtiği ve işlem sonrasında da hastalarımızın hayatlarını zorlaştırabilecek bir yan etki görülmediği için iş hayatlarına veya sosyal yaşantılarına ara vermelerini gerektirecek bir durum olmamaktadır.

Dudak Konumlandırma İşleminin Etkisi Kalıcı Mıdır?

Dudak konumlandırmanın kalıcılığına bakıldığında; gummy smile deformitesi için etkili olan bu tekniğin etkisi kalıcı olmaktadır. İkinciye dudak konumlandırma işleminin yapılmasına gerek olmamaktadır. Başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavidir. Ancak dudak konumlandırma operasyonunun başarısız olma ihtimali de bulunmaktadır. Operasyonun yapılabilmesi için sağlanması gereken şartları sağlayan hastalarımızda eğer dudak konumlandırma işlemi başarısız olursa; bunun nedeni, yeteri kadar mukoza çıkartılmaması olmaktadır.

Dudak Konumlandırma Operasyonunun Bir Zararı Var Mıdır?

Dudak konumlandırmanın yan etkisi bulunmamaktadır. Plastik yumuşak doku cerrahisine dahil olan bir işlemdir. Doğru endikasyon ile uygulandığında; hastalarımızda herhangi bir komplikasyon oluşmamaktadır ve herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Dudak konumlandırma

Dudak konumlandırma

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nedir ve Ne İçin Yapılır?

Dudak kaldırma operasyonu; gülüş estetiği amacıyla da yapılan bir operasyondur. İdeal bir gülüş isteyen hastalarımızın üst dudaklarının biraz daha yukarı kaldırılması ile beraber dişlerinin ideal oranda gözükmesinin sağlandığı bir ameliyattır. Özellikle kesici dişlerin yetersiz gözükme durumlarının önüne geçebilmek amacı ile dudak kaldırma ameliyatı tercih edilmektedir.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrasında bir iyileşme süreci bulunmaktadır ve yaklaşık 5-7 gün içerisinde sosyal hayata geri dönülebilmektedir. Bu süreçte üst dudağa soğuk kompres yapılması gerekmektedir. İşlemden sonraki 72 saat süresince üst dudakta şişlik olması normaldir. Kesi izlerinin toparlanması için birkaç hafta ve tamamen geçmesi için de ortalama bir yıl gerekmektedir. Ayrıca işlem sonrasında hafif ağrılar oluşabilmektedir. Dudak konumlandırma işlemi ile kıyaslandığında; dudak kaldırma ameliyatının daha zor geçen bir süreci bulunmaktadır.

Dudak Konumlandırma Fiyatları

Dudak konumlandırma ücretleri; hastalarımızın diş etlerini sağlıklı hale getirmek için ek tedavi gerekip gerekmediğine, dudak kaldırma için çıkartılması gereken diş eti dokusunun miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Dudak konumlandırma için net bir fiyat söyleyebilmek adına diş hekimlerimizin hastalarımızı muayene etmeleri gerekmektedir.