• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Diş Hekimliği Uygulamalarında Botoks

Diş hekimliği uygulamalarında botoks; botulinum toxin kelimesinin kısaltmasıdır ve hastalarımızın kas dokularındaki sinirin bloke edilmesi işlemidir. Bu sayede kasın kasılmasının önüne geçebilmek mümkün olmaktadır. Diş hekimliği uygulamalarında botoks, kalıcı etkiye sahip değildir. Belirli periyotlarda tekrarlanması gerekmektedir. Ancak hastalarımıza belirli dozlarda belirli sayıda uygulama yapıldıktan sonra şikayetlerinden tamamen kurtulabilmeleri mümkün olmaktadır. Her ne kadar botoks uygulamasının genellikle kozmetik amaçlı yüzdeki mimik çizgilerine uygulandığı düşünülse de; diş hekimliğinde de tedavi amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Çiğneme kaslarının hipertrofileri ve hiperaktiviteleri, çene eklemi bozuklukları, bruksizm, kas spazmları, gummy smile gibi problemlerin tedavilerinde kullanılabilmektedir.

Botoks diş hekimliği

Botoks diş hekimliği

Diş Hekimliği Uygulamalarında Botoks İle Neler Yapılabilmektedir?

Diş hekimliğinde botoks ile ağız ve çevre dokularda istenen sonuçlar alınabilmektedir. Diş sıkma problemi ve diş eti görünürlüğü fazla olan hastalarımız botoks uygulaması ile sonuç alınabilmektedir.

Diş Hekimliği Uygulamalarında Botoks Nasıl Etki Yapar?

Diş hekimliğinde botoksun etkisine bakıldığında; sistemik olarak hastalarımızın vücudunu veya kaslarını etkileyen bir uygulama değildir. Sadece botoks uygulamasının yapıldığı bölgeyi etkilemektedir. Botoks uygulaması yapıldığında; uygulandığı bölgedeki sinir uçlarının iletilebilmesini geçici olarak engellemektedir. Kaslar üzerindeki kasılmaların rahatlatılması ve spazmların ortadan kaldırılması görevini üstlenmektedir.

Botoks uygulamasının etkisi vücut tarafından metabolize edildiği için bir süre sonra etkisini tamamen bitirmiş olmaktadır. Bu sebeple hastalarımızın kaslarındaki ihtiyacın giderilmesi adına bir süre düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Yaklaşık 4-6 aylık periyotlarda uygulanması yeterli olmaktadır.

Diş Gıcırdatma Problemi Nedir?

Diş gıcırdatma; bruksizm adı ile de anılmaktadır. Günümüzde toplumun yarısı denebilecek kadar çok sayıda bireyin bruksizm şikayeti olduğu görülmektedir. Çocuklarda diş gıcırdatma probleminin görülme olasılığı ise; %15 civarında olmaktadır.

Diş gıcırdatma probleminin ortaya çıkma sebepleri her bireyde farklı olabilmektedir. En sık karşılaşılan sebebi ise; günlük hayattaki strestir. Stresin yanı sıra depresyon, anksiyete, mineral ve vitamin eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, uygun olmayan diş ilişkileri gibi sebepler ile de diş gıcırdatma problemi ortaya çıkabilmektedir.

Diş eti botoksu fiyatı

Diş eti botoksu fiyatı

Diş gıcırdatma problemi olan hastalarımızın geciktirmeden bu sorununu tedavi ettirmesi gerekmektedir. Bunun için en sık tercih edilen tedavi yöntemi ise botoks olmaktadır. Botoks tedavisi ile beraber hastalarımızın geri dönüşü olmayan bir problem yaşamadan tedavi olabilmeleri mümkündür.

Diş Gıcırdatma Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Bruksizmin semptomları aşağıda verilmiştir:

 • Çene ağrısı hissedilmektedir.
 • Kulak ağrısı görülmektedir.
 • Baş ağrısı görülen belirtiler arasındadır.
 • Çene açma sırasında zorluk ve kısıtlılık durumu oluşmaktadır.
 • Çiğneme kaslarında yorgunluk hissi oluşmaktadır.
 • Dişlerde aşınma olmasının yanı sıra diş minesinde de incelme ve bundan kaynaklı hassasiyet durumu olmaktadır.
 • Hastalarımızın dişlerinde çatlak ve kırık oluşması ile beraber diş gıcırdatma sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Dişlerdeki aşınmalara bağlı olarak hastalarımızın yüzlerinin dikey boyutunda azalmalar görülebilmektedir.
 • Diş gıcırdatma problemi olan hastalarımıza diğer diş hekimliği tedavileri uygulandığında istenen sonuç alınamayabilmektedir.
 • Kaslarda yüklenme sebebi ile büyüme ve yüzün daha köşeli hale gelmesi gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Diş Gıcırdatma Tedavisinde Botoks Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Bruksizmde botoks uygulaması yapılabilmesi için hastalarımızın plak uygulamaları ile istedikleri sonucu alamamış olmaları gerekmektedir. Çeneyi kapatan kaslara botoks uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede kastaki sinir iletiminin engellenebilmesi mümkün olmaktadır. Dolayısı ile diş hekimliği uygulamalarında botoks ile kas dokusuna zarar verilmeden çene hareketlerinin kısıtlanabilmesi mümkün olmaktadır.

Diş gıcırdatma problemi psikolojik sebeplerle olmuş ise; bu durumda botoks uygulamasından 6 ay sonra tekrar enjeksiyon yapılması gerekmemektedir. Ancak problemin devam etmesi halinde; 6 ay sonrasında yeniden enjeksiyon yapılması gerekebilmektedir.

Gummy Smile Sorunu Nedir?

Gummy smile; hastalarımızın diş etleri ile dudak ve dişlerinin uyum içerisinde olmadığı duruma verilen isimdir. Gummy smile problemi; hastalarımızın konuşma ve gülme sırasında diş etlerinin idealden daha fazla görünmesi durumudur. İdeal görünme miktarı 2 milimetredir. Ancak gummy smile problemi olan hastalarımızda bu oran yaklaşık 10 milimetreye kadar çıkabilmektedir. Gummy smile probleminde dişlerin çok ön planda olması, dişlerin mevcuttan daha büyük gibi gözükmesine sebebiyet vermektedir ve dolayısı ile oransal olarak hastalarımızın diş ve diş eti estetikleri bozulmaktadır.

Diş hekimliği uygulamalarında botoks

Diş hekimliği uygulamalarında botoks

Dudağı kaldıran kasların fazla çalışması durumunda; iskeletsel problemler oluşabilmektedir ve üst dudak mesafesi daha kısa olmaktadır. Dudak kaslarının dudağı aşırı çekmesi sonucunda kas retraksiyonlarının azalması ile beraber botoks uygulamasına başvurulmaktadır. Botoks uygulaması sonucunda ise; dudak kası dudağı eskisi kadar kaldırmamaktadır. Botoks uygulamasının kaç seans uygulanacağı ve hangi noktalardan yapılacağı ise her hastamız için farklı olabilmektedir.

Gummy Smile Tedavisinde Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botoks ile gummy smile tedavisi için öncelikle diş hekimlerimiz uygulama noktalarını planlamaktadır. Uygulama noktaları belirlendikten sonra lokal anestezi uygulanmaktadır. Krem sürülerek işlem yapılacak olan yüzeyin uyuşturulması sağlanmaktadır. Bu sayede botoks uygulamasının ağrısız olması ve hastalarımız açısından konforlu bir tedavi süreci olması sağlanmaktadır. Botoks uygulaması yaklaşık 5-10 dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. Bu süreçte hastalarımızın 10-15 günlük periyotlarda kontrole gelmeleri gerekebilmektedir. Dirençli olan hastalarımıza botoks uygulaması ile tekrar doz verilebilmektedir. Yapılan seans sonrasında hastalarımız günlük yaşantılarına herhangi bir problem yaşamadan devam edebilmektedirler. Günlük yaşantılarını etkileyebilecek bir problem yaşamamaktadırlar.

Diş Hekimliği Uygulamalarında Botoks Fiyatları

Diş tedavileri için botoks ücretleri; botoks uygulanma sebebine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Diş sıkma ve gummy smile problemi olan hastalarımızda botoks uygulamasının ücreti farklıdır. Tedavinin kaç doz uygulanacağı, diş sıkma ya da diş eti görünürlüğünün miktarının ne kadar olduğu, kullanılacak ilaçların neler olduğu gibi birçok faktör tedavi ücretlerini etkilemektedir. Diş hekimliği uygulamalarında botoks fiyatları için net bir bilgi alabilmek için diş hekimlerimize muayene olunması gerekmektedir.