• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Diş Çekimi

Diş çekimi; dişin soket ismi verilen yuvasından uzaklaştırılması için yapılan işleme denmektedir. Herhangi bir şekilde kurtarılması mümkün olmayan dişler son çare olarak çekilmektedir. Günümüz teknolojisi baz alındığında diş çekimi işlemi hem kısa sürmektedir hem de oldukça konforlu geçmektedir. Tek köklü ön dişlerin çekimi, çok köklü dişlere göre çok daha kısa sürmektedir. Diş çekiminden önce diş hekimlerimiz tomografik görüntüleme tekniklerini kullanarak dişin net konumunu belirlemektedirler. Tedavi öncesinde köklerin ve çevre dişlerin değerlendirilmesi sayesinde, oluşabilecek komplikasyonlar önceden bilinebilmektedir.

Diş çekimi acır mı?

Diş çekimi acır mı?

Diş Çekimini Gerekli Kılan Durumlar Nelerdir?

Diş çekiminin nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Travma ve çürüme sebebi ile hasar görmüş olan dişler eğer geri kazanılamıyor ise; çekilmektedirler. Diş çekimlerinin büyük bir çoğunluğu bu sebeple yapılmaktadır.
 • Ortodonti tedavisi uygulanacak olan hastalarımızın dişlerinin sayısı çenesinin kapasiteli ile orantılı değil ise; bu durumda ortodonti tedavisine başlayabilmek için hazırlık amaçlı diş çekimi yapılmaktadır.
 • Diş etinin üzerine çıkmamış, gömülü kalmış olan dişlerde çekim işlemi yapılmaktadır. Özellikle yirmi yaş dişlerinin çekilme sebepleri arasındadır.
 • Dişi çürümüş, hasar almış olan hastalarımızın çürüklerinin sinirler ve kan damaları aracılığı ile diş pulpasına kadar ilerlemesi durumunda; ağız içerisindeki bakteriler enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir. Enfeksiyonun giderilmesi için kök kanal tedavisine başvurulmaktadır. Ancak enfeksiyonun daha da yayılması ve şiddetlenmesi durumunda; önüne geçebilmek için diş çekilebilmektedir.
 • Kemoterapi ve organ nakli gibi durumlar sebebi ile ilaç kullanmış olan hastalarımızın bağışıklık sistemleri risk altında olmaktadır. Dişlerinde oluşan enfeksiyon riskini önlemek için ise; ilgili diş çekilebilmektedir.
 • Periodontal rahatsızlık sonucunda dişlerin gevşemesi problemi oluşabilmektedir. Gevşeyen bir veya daha fazla sayıda dişin çekilmesi gerekebilmektedir.

Diş Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş çekimine hazırlık aşamasında öncelikle hastalarımızın ağız ve diş bakımlarına önem vermeleri gerekmektedir. Çekim yapılmadan önce hastalarımızın dişlerini fırçalaması ve antiseptik gargara kullanması gerekmektedir. Bu sayede diş çekimi sonrasında hastalarımızda enfeksiyon oluşma riski önlenebilmektedir.

20lik diş çekimi

20lik diş çekimi

Hastalarımızın sistemik rahatsızlıklarının olması durumunda; diş hekimlerimizle yapacakları ön görüşmede bunları söylemeleri gerekmektedir. Diş çekme işlemi öncesinde anestezi yapılacağı için bu süreçte ilaçların kullanılıp kullanılmayacağı ve diş çekimi sonrasında verilecek olan ilaçlar farklılık gösterebilmektedir.

Çekilecek olan dişte iltihap olması halinde; öncelikle bu iltihabın giderilmesi gerekmektedir. İltihap giderilmeden diş çekim işlemi yapılmamaktadır. Bunun sebebi ise; iltihap devam ederken dişin çekilmesi durumunda; iltihabın kiste sebebiyet verebilmesidir.

Diş Çekim İşleminin Süreci Nasıldır?

Diş çekimi yapılırken hastalarımız lokal anestezi etkisi altında olmaktadır. Ayrıca hastadan hastaya göre değişmekle beraber, genel anestezi etkisi altında da yapılabilmektedir. Diş eti ve kemik dokusunun kesilmesi ile beraber çekim işlemine başlanmaktadır. Forseps kullanılarak çene kemiği ile dişin bağlarının gevşemesi sağlanmaktadır. Gevşeme gerçekleştikten sonra dişler ileri geri oynatılmaktadır. Bu süreçte dişin çok parçalı şekilde çıkabilmesi de mümkündür.

Diş çekildikten sonra çekim bölgesinde kanama görülebilmektedir. Kanamanın durması için ise; çekim bölgesine tampon yapılması gerekmektedir. Bunun için diş oyuğuna gazlı bez koyulmaktadır. Diş etinin kenarlarının kapanması için dikiş atılmaktadır.

Hastalarımızın çekim bölgesini ısırmamaları gerekmektedir. Ayrıca iyileşme sürecinin başlayabilmesi için çekim bölgesindeki kanın pıhtılaşması gerekmektedir. İyileşmenin daha hızlı olabilmesi için bazı durumlarda diş hekimlerimiz sokete antiseptik ve antibiyotik etkisi olan ağrı kesici macun koymaktadır.

Diş Çekiminden Sonra İyileşme Süreci Ne Kadar Sürmektedir?

Diş çekiminden sonra iyileşme süreci; ortalama 14 gündür. İyileşme sürecinde hastalarımızın çekim bölgesindeki oyukta yeni kemik ve diş eti dokusu büyümektedir. Diş çekimi işleminden sonra ilgili bölge boş olacağı için eksik diş sebebi ile çiğneme ve ısırma fonksiyonları daha zor olabilmektedir. Eksik dişin yerine implant, sabit köprü veya diş protezi ile yeni diş yapılması gerekmektedir. Bu sayede hastalarımızın hayat kaliteleri artmaktadır.

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş çekimi sonrası için bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın diş çekimi sonrasında ağızlarında tükürük veya kan oluşsa dahi ilk yarım saat ağızlarını çalkalamamaları gerekmektedir. Kanamanın daha kısa sürede durdurulabilmesi için buna dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Çekim bölgesine tampon uygulaması yapılmalıdır. En az 15-20 dakika tampon uygulamasına devam edilmelidir.
 • Diş çekimi yapıldıktan sonra ağrı hissedilebilmektedir. Yoğun ağrıları rahatlatabilmek için diş hekimlerimiz hastalarımıza ağrı kesici vermektedir. Ağrı kesicilerin kan sulandırıcı etkisinin olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.
 • Diş çekiminden sonra sıcak ve soğuk hassasiyeti olabilmektedir. Bu sebeple hastalarımızın çekim işleminden sonra aşırı sıcak ve soğuk besinler tüketmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda çekim bölgesinde tahribat olmaması için asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.
 • Diş çekiminin üzerinden 24 saat geçtikten sonra ağız bakım uygulamaları yapılabilmektedir.
 • Çekimden sonra hastalarımızın bir süre sigara içmemeleri gerekmektedir.
 • Diş hekimlerimizin belirttiği kontrol periyotlarında kontrole gelmeleri gerekmektedir.

Diş Çekimi Sonrasında Yaşanabilecek Olumsuzluklar Nelerdir?

Diş çekimi

Diş çekimi

Diş çekiminin riskleri; her hastamız için farklı olabilmektedir. Hastalarımızın bağışıklık sistemlerinin güçlü olmaması halinde, diş çekimi sonrasında enfeksiyon gelişebilmektedir. Çekim bölgesindeki kan pıhtısının bozulması veya hiç oluşmaması halinde; kuru kemik iltihabı görülebilmektedir. Ağrının yanı sıra ağızda kötü bir tat hissedilmesi durumu da yaşanabilmektedir. Hastalarımız ağız kokusu problemi yaşayabilmektedirler. Bu tarz problemler yaşadıklarında hastalarımızın diş hekimlerimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Diş Çekimi Fiyatları

Diş çekimi ücretleri; çekilecek olan diş sayısına göre değişmektedir. Hastalarımızın çekilecek dişlerinin bulunduğu konum, dişte iltihap olup olmaması, dişin çekilmesinden önce başka bir tedavi uygulanmasının gerekip gerekmediği gibi durumlar; diş çekimi fiyatlarını belirlemektedir. Net bir ücret söylenebilmesi için diş hekimlerimizin hastalarımızı muayene etmeleri gerekmektedir.