• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Çene Kistleri

Çene kistleri; yumuşak doku veya kemikte görülebilen, içerisinde püre kıvamında sıvı bulunan ve aynı zamanda etrafı da doku ile kaplanmış olan boşluklara verilen isimdir. Çene kistlerinin ilk oluşum süreçlerinde herhangi bir belirtileri olmamaktadır. Ancak büyümeleri ile beraber işlik gibi belirtiler göstermektedirler. Klinik, radyografik, histopatolojik bulgular ile beraber çene kisti teşhisi koymaktayız. Cerrahi olarak tedavisi yapılması gereken çene kistlerini diş hekimlerimiz ameliyat ile almaktadırlar. Enükleasyon ve marsüpyalizasyon yöntemleri kullanılarak çene kisti ameliyatı yapılabilmektedir.

Çene kistleri nasıl tedavi edilir?

Çene kistleri nasıl tedavi edilir?

Çene Kistlerinin Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Çene kisti oluşum nedenlerine bakıldığında; genellikle dokunun dişler arasına doğru emilmesi sonucu oluştuğu görülmektedir. Ancak bazı kistler de rastgele oluşabilmektedir. Yanakların ve dudakların rastgele emilmemesi ile beraber; çene kistlerinin oluşma olasılığı azaltılabilmektedir.

Çene Kistlerinin Tanısı Nasıl Konur?

Çene kistlerinin teşhis edilmesi için radyolojik yöntemlere başvurmaktayız. Cerrahi işlem uygulandıktan sonra patolojik inceleme ile de çene kisti tanısının doğrulamasını yapmaktayız. Kistin oluştuğu bölgede şişlik, fistül, ağrı gibi semptomlar görülür ise; çene kistinden şüphe edilmesi gerekmektedir. Ancak bazı hastalarımızda çene kistleri herhangi bir belirti göstermeyebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak diş hekimlerimize muayene olmaları tavsiye edilmektedir.

Çene Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene kisti tedavisi uygulanmadan kendiliğinden geçebilme ihtimali bulunmaktadır. Mukoza kisti için tedavi uygulanması gerekmediği gibi evde ağız bakımının yapılması yeterli gelebilmektedir. Ancak çene kistinin birkaç hafta içerisinde geçmemesi, rahatsızlık vermesi, çiğneme fonksiyonuna engel olması gibi durumlarda diş hekimlerimize başvurulması gerekmektedir. Diş hekimlerimizin kistin üzerini açtıktan sonra sıvıyı boşaltması ile beraber kist kaybolabilmektedir. Bunun için steril bir iğne kullanılmaktadır.

Fonksiyonel ve estetik problemlere yol açmadan tedavi uygulamaktayız. Tedavi sırasında kistler çıkartılırken çeperleri ile beraber çıkartılmaktadır. Kist boşluklarının uygun kemik greftleri ve bariyerler ile rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Çene Kisti Alınmadan Bırakılırsa Ne Olur?

Çene kisti tedavi edilmezse ne olur?

Çene kisti tedavi edilmezse ne olur?

Çene kistinin alınmaması durumunda; bir soruna yol açıp açmaması, kistin özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Odontojenik kistler; iyi huylu büyüyen kistler olmaktadırlar ve büyüme hızları da oldukça yavaştır. Zaman içerisinde iyi huylu kistlere müdahale edilemez ise; sinüs, burun boşluğu ve sinir gibi anatomik boşluklara zarar verebilecek boyutlara ulaşabilmektedir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda kötü huylu tümörlere dönüşme ihtimali de bulunmaktadır. Dolayısı ile iyi huylu ve kötü huylu kistlere müdahale edilmelidir.

Alınmayan çene kistlerinin büyümesi sonucunda sinire baskı yaptığı ve bu sebeple de ilgili bölgede uyuşukluğa neden olduğu gözlenmektedir. Bunun yanı sıra komşu dişleri ittiği için yer değişikliği ve sallanma gibi problemler meydana gelebilmektedir. Çenede şişliğe sebep olabileceği gibi kistlerin aşırı büyümesi sonucunda çene kırıkları da oluşabilmektedir.

Çene Kisti Ameliyatı Hangi Durumda Yapılır?

Çene kisti operasyonu; kistin açıldıktan sonra geri gelmesi, kendiliğinden açılmaması ve hastalarımızın da tedavi görmemesi ile beraber gerekli olabilmektedir. Daimi bir keseciğin oluşması ile beraber çene kistleri için ameliyat yapılmaktadır. Bu kesecikler zararsız olmaktadırlar ve ameliyat sonrasında cerrahi komplikasyonların yaşanma ihtimali ise oldukça düşük olmaktadır. Diş hekimlerimizin hastalarımızı muayene etmesi ile beraber gerekli değerlendirmeler yapılmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde röntgen çekilmektedir. Ardından tedavi planlaması yapılarak çene kisti ameliyatı yapılmaktadır.

Çene Kisti Ameliyatında Ağrı Hissedilir Mi?

Çene kisti operasyonunda ağrı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. İşlem lokal anestezi etkisi altında yapılmaktadır. Anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber hafif ağrılar hissedilebilmektedir. Ancak diş hekimlerimiz bu ağrıların geçirilmesi için ağrı kesici vermektedir.

Çene kistinin boyutunun oldukça büyük olduğunun saptanması halinde; operasyon genel anestezi etkisi altındayken gerçekleştirilmektedir. Muayene ile beraber diş hekimlerimiz işlemin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğinin kararını vermektedir.

Çene Kisti Ameliyatı Kesin Çözüm Müdür?

Çene kistinin ameliyattan sonra nüksetmesi gibi bir durum çoğunlukla yaşanmamaktadır. İyi huylu lezyonlar olan çene kistlerinin alınma sürecinin doğru uygulanması gerekmektedir. Bu noktada işlemi yapan hekimin tecrübesi önemli bir rol oynamaktadır. Deneyimli ve profesyonel diş hekimlerimiz; tedavi planlamasına önem verdikleri ve dikkatli bir şekilde operasyonu gerçekleştirdikleri için çene kisti nüksetmemektedir. Ancak kiste bağlı olarak bazı kistleri nüksetme ihtimalleri bulunmaktadır ve bu konuda diş hekimlerimiz ameliyat öncesinde hastalarımızı bilgilendirmektedirler.

Çene kistleri

Çene kistleri

Çene Kisti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çene kisti operasyonundan sonra bilinmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle hastalarımızın diş hekimlerimizin yönlendirmelerini dikkate almaları gerekmektedir. Süreç diş hekimlerimizin kontrolünde geçmelidir. Hekimlerimiz ameliyat sonrası için antibiyotik, ağrı kesici ve ağız gargarası tavsiye edilebilmektedir. Diş hekimlerimizin belirttiği aralıklarda kullanımlarının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte hastalarımızın ağız bakım ve hijyenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçalamaları, diş fırçası ile ulaşamadıkları yerleri temizlemek için ise diş ipi kullanmaları gerekmektedir. Yumuşak bir diş fırçası kullanmalıdırlar. Ayrıca diş fırçalama işlemini doğru teknikler ile yapmalıdırlar.

İşlemden sonra hastalarımızın iyileşme sürecini hızlandırabilmek adına kistin alındığı bölgeyi kullanmamaları önerilmektedir. Anestezi etkisi geçene kadar hastalarımızın besin tüketmemesi gerekmektedir. Uyuşukluk hissi sebebi ile çiğneme fonksiyonlarını kullanırken cerrahi işlem yapılan bölgeyi ısırma ve bölgeye zarar verme tehlikeleri bulunmaktadır. Ayrıca yumuşak besinleri tercih etmelidirler. Cerrahi işlem yapılmış olan bölgenin zarar görebileceği herhangi bir hareketi yapmamaya özen göstermelidirler. İlgili bölgeye darbe almamalıdırlar. Bu sebeple bazı spor dalları ile uğraşan hastalarımızın daha dikkatli olmaları gereken bir süreçtir. Diş hekimlerimizin belirlediği aralıklarda kontrole gelmelidirler.

Çene Kistleri Fiyatları

Çene kistleri ücretlerine bakıldığında; hastalarımızın kistlerinin boyutlarına, kistin iyi huylu veya kötü huylu oluşuna göre operasyonun fiyatları değişiklik göstermektedir. Diş hekimlerimiz muayene etmeleri ile beraber tedavi planını hazırlamakta ve buna göre çene kistleri için net bir ücret belirtmektedir.