• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisi

Çene eklem hastalıklarının tedavisi için öncelikle diş hekimlerimiz dişlerin ve kapanış sistemlerinin, çiğneme kaslarının, çene eklemlerinin detaylı bir muayenesini yapmaktadırlar. Duruma göre eklem içi görüntüleme yöntemlerine de başvurabilmektedirler. Çene eklem hastalıkları tedavisi için eklem splinti, egzersizler, ağrı kesici, kas gevşetici, botoks tedavileri uygulanabilmektedir. Tedaviden başarılı bir sonuç alınabilmesi için çene eklem hastalıklarının erken teşhis edilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Spor kazaları, diş sıkma, diş gıcırdatma, diş eksiklikleri, besinleri devamlı tek tarafla çiğneme gibi birçok sebepten kaynaklanabilmektedir.

Çene eklemi rahatsızlığı

Çene eklemi rahatsızlığı

Çene Eklem Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Çene eklem rahatsızlıklarının semptomları zaman içerisine kendilerini göstermektedirler. Belirtiler gittikçe şiddetlenerek arttıkları için erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Belirtilerin önemsenmemesi ve tedaviye başlanılmaması durumunda; daha ciddi problemler baş gösterebilmektedir. Çene eklem hastalıklarının belirtileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Çeneyi açarken klik sesine benzer bir ses gelmektedir.
 • Esneme sırasında çenede takılma meydana gelmektedir.
 • Özellikle sabah saatlerinde çeneyi açmada zorlanma yaşanmaktadır.
 • Yemek sırasında kulak bölgesinde ağrı oluşmaktadır.
 • Özellikle kadınlarda çene eklem hastalıklarına bağlı olarak boyun ve sırt ağrıları görülebilmektedir.

Çene Eklem Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Çene eklem rahatsızlıklarının nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Diş hekimi tedavilerine bağlı olarak çene eklem rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; hastalarımızın yirmilik dişlerinin çekimi sırasında ağızları uzun süre açık kalır ise, buna bağlı olarak çene eklem rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Ayrıca ortodontik tedavi sonrasında ve kaplamalar ya da dolguları doğru teknik ile yapılmamış ise; çene eklem hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.
 • Hastalarımızın kişisel alışkanlıklarına bağlı olarak çene eklem hastalıkları görülebilmektedir. Dudak yeme, yüzüstü yatma, elini çeneye dayalı tutma, uzun saatler boyunca sakız çiğneme, devamlı kambur durma, motor kullananlar gibi uzun süre rüzgara maruz kalma; çene eklem hastalıklarına neden olan kişisel alışkanlıklara örnek olarak verilebilmektedir.
 • Yoğun stres altında bulunan hastalarımız yüz kaslarını olukça fazla kasmaktadırlar. Buna bağlı olarak çene eklemlerine binen yükte de artış olmaktadır. Dolayısı ile strese bağlı etmenler sonucunda çene eklem hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Çene Eklem Hastalıklarının Yarattığı Problemler Nelerdir?

Çene eklemi ameliyatı

Çene eklemi ameliyatı

Çene eklem rahatsızlıkları sebebi ile oluşan sorunlar aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımız yemek yerken çenelerinden ses geldiğini fark etmektedirler.
 • Çenede kilitlenme ya da takılmalar meydana gelebilmektedir.
 • Çene eklemlerinde ağrı oluşabilmektedir.
 • Hastalarımız ağızlarını açarken bir kısıtlama hissi oluşmaktadır ve ağızlarını yeterince açamamaktadırlar.

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisi Uygulanmazsa Çene Yerinden Çıkar Mı?

Çene eklem rahatsızlıklarının tedavi edilmemesi durumunda çenenin çıkması yaşanabilmektedir. Çene eklem hastalıklarının tedavi edilmemesi ile beraber hastalık daha ileri evrelere ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak ek bölgelerindeki dokularda ve yapılarda kalıcı olarak deformasyonlar oluşabilmektedir. Dolayısı ile çenenin açılıp kapanması sırasında eklem başı gereğinden fazla öne gelebilmektedir. Bu da çene çıkmasına sebebiyet vermektedir. Çenenin çıkmış olması endişelenecek bir durum değildir. Çünkü oldukça basit hareketler ile çenenin tekrar yerine oturulabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak çenenin bir kere çıkması durumunda, ilerleyen zamanlarda bu durumun sık sık tekrarlanması ile karşılaşılabilmektedir. Bu da çenede şiddetli ağrıların oluşmasına sebep olmaktadır.

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çene eklemi rahatsızlıkları sonrasında dikkat edilecekler şu şekildedir:

 • Çene eklemi şikayetinin oluşmasından ve tedaviden sonra üç hafta süre ile yumuşak gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir.
 • Aşırı esneme hareketlerini yapmaktan kaçınmaları gerekmektedir.
 • Mümkün olduğunca yüzüstü yatmamaya çalışmaları gerekmektedir.
 • Hastalarımızın dudak yeme alışkanlıkları var ise; bundan vazgeçmeleri gerekmektedir.
 • Özellikle sabah saatlerinde sıcak havlu ile eklem bölgelerine kompres yapmalarını önermekteyiz.
 • Çene eklem rahatsızlıkları olan hastalarımızın stresten uzak durmaya çalışmaları istenmektedir.
 • Çene eklemi tedavisinde hastalarımızın eklem splintini diş hekimlerimizin önerdiği şekilde düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.
 • Diş hekimlerimiz bazı durumlarda hastalarımızın çene kaslarını kuvvetlendirmek ve çene kısıtlılığını açmak amacı ile fizik tedavi egzersizleri verebilmektedir. Çene eklem hastalıkları tedavisinde eklem splintlerini kullanmayı atlamadan, düzenli olarak bu egzersizleri de yapmaları gerekmektedir.

Eklem Splinti İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Eklem splinti kullanımı için bilinecekler şöyledir:

 • Çene eklemi tedavisinde eklem splintini yaklaşık olarak 3 ay süre ile kullanmak gerekmektedir. Ancak bu süreyi belirlerken diş hekimlerimiz hastalarımızın rahatsızlıklarının şiddetini göz önünde bulundurmaktadır.
 • Eklem splinti için bir protez kutusu verilmektedir ve eklem splintinin bu kutuda saklanması gerekmektedir. Nemlendirilmiş temiz bir bez ile saklanması tavsiye edilmektedir.
 • Hastalarımızın eklem splintlerini çıkarttıktan sonra akan suyun altında temizlemeleri gerekmektedir. Öncelikle akan suyun altında temizlemeli ve sonrasında sıvı sabun ile yıkamaları gerekmektedir. Sıvı sabun sürdükten sonra yumuşak bir diş fırçası ile eklem splintleri fırçalanmalı ve sonrasında durulanmalıdır.
Çene eklem hastalıkları tedavisi

Çene eklem hastalıkları tedavisi

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisinde Kontrol Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Çene eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kontrol periyotları; tedavinin aşamalarına göre değişiklik göstermektedir. Splintlerin takılması ile beraber bir hafta sonrasında kontrole gidilmesi gerekmektedir. Bir sonraki kontrol ise üçüncü haftada olmalıdır. Ardından üçüncü ayda kontrole gelinmesi ve sonrasında altı aylık periyotlarda kontrollere devam edilmesi yeterli olmaktadır.

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisinden Sonra İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Çene eklem rahatsızlıklarının iyileşme semptomlarına bakıldığında; hastalarımız her daim tam bir iyileşme yaşamamaktadırlar. Hastalarımızın yemek yeme, konuşma ve yutkunma faaliyetlerini problemsiz bir şekilde yerine getirebiliyor olmaları; iyileştikleri anlamına gelmektedir.

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisinin Fiyatları

Çene eklem rahatsızlıklarının tedavi ücretleri; hastalarımızın çene eklemlerindeki problemin evresine göre değişiklik göstermektedir. Çene eklem hastalıkları tedavisi ile ilgili net bir fiyat verebilmek için diş hekimlerimizin ilk muayeneyi gerçekleştirmesi gerekmektedir.