• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma)

Bonding uygulaması (diastema kapatma); aralarında boşluk bulunan dişlerin adeziv sistemler ile daha fazla madde kaybına uygulamadan tedavi edildiği uygulamadır. Bonding uygulamasının (diastema kapatma) diğer bir ismi de kompozit lamina uygulamasıdır. İşlem sırasında dişlerden kayıp yaşanmadığı için ağrı problemleri olmamaktadır ve aynı zamanda hastalarımız kolay bir iyileşme süreci geçirmektedirler. Bu süreçte dişlerinde hassasiyet problemi olmamaktadır. Basit olmasının yanı sıra oldukça uygun fiyatlı bir kozmetik uygulamadır. Yaklaşık olarak 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Tek seansta uygulama tamamlanmaktadır. Ancak hastalarımızın birden fazla sayıda dişine uygulanacak ise; birkaç seans gerekebilmektedir.

Ayrık dişlere bonding uygulaması

Ayrık dişlere bonding uygulaması

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma) Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Bonding uygulamasının ömrü; yaklaşık 5 yıl ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre hastalarımızın bonding uygulaması yapılan dişlerini nasıl kullandıklarına göre değişiklik göstermektedir. Sert nesneleri ısırmaktan ve dişleri ile sert besinleri kırmaya çalışmaktan kaçınmalıdırlar. Ayrıca tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları var ise; yapılan dolgunun ömrünü kısaltacağı için bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir. Ağız ve diş bakımlarına özen göstermeleri halinde, dolguların kullanım ömrünü uzatabilmeleri mümkündür.

Ayrık Diş Problemi Neden Yaşanır?

Diş ayrıklığının sebeplerine bakıldığında; genetik, çevresel etkenler ve diş eti problemleri kaynaklı olabilmektedir. Erken yaşlarda diş ayrıklığı yaşayan hastalarımız, çoğunlukla genetik geçiş sebebi ile diş ayrıklığı yaşamaktadır. Sonradan oluşan diş ayrıklığı probleminin ise sık karşılaşılan sebebi diş eti problemleri olmaktadır. Hastalarımızın erken diş kaybı yaşaması durumunda; eksik diş ile komşu diş kontak desteğini kaybetmiş olacağı için ayrık diş problemi meydana gelebilmektedir.

Ayrık diş problemi genellikle üst santral olarak da isimlendirilen orta iki diş arasında görülmektedir. Dişlerin daha sağlıklı ve estetik görülmesi için en büyük rolü üstlenen dişler oldukları için tedavi edilmeleri tercih edilmektedir. Ayrık diş problemine bonding uygulaması, porselen lamina ve ortodontik tedavi ile çözüm bulunabilmektedir.

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma) Nasıl Yapılır?

Ayrık dişlere bonding uygulaması yapılırken öncelikle hastalarımızın aralıklı dişlerinin yüzeyleri temizlenmektedir. Dişlerdeki lekeler, diş taşları temizlenmelidir. Eğer hastalarımızın dişleri yeterince beyaz değil ise; diş beyazlatma işlemi yapılarak dişlerinin rengi birkaç ton açılabilmektedir. Hastalarımızın dişlerinin rengi ile uyumlu kompozit kullanılmaktadır. Bu sayede yüzey özellikleri, parlaklık ve renk konusunda estetik herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Diş ve dolgunun arasında birleşme yeri çizgisi olmaması için gerekli bir uygulamadır.

Bonding diş uygulaması yaptıranlar

Bonding diş uygulaması yaptıranlar

Dişlerin temizlenmesi ve beyazlatılması yapıldıktan sonra hastalarımıza diş dolgusu uygulanmaktadır ve dişlerindeki aralıklar kapatılmaktadır. Dişin rengindeki kompozit rezin uygulandıktan sonra dişin cilası yapılmaktadır. Dolgu uygulanmadan önce hastalarımıza işlem sonunda elde edilecek olan sonucu göstermekteyiz. Bu sayede dişlerin yatay ve dikey oranları daha iyi şekilde değerlendirilebilmektedir ve daha başarılı sonuç elde edilebilmektedir. Yapılan dolguların sonradan çıkartılması mümkündür. Yerine diş kaplaması yapılabilmektedir ve hastalarımızın dişlerine herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma) Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Bonding uygulamasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum olmadığı için lokal anestezi uygulanmamaktadır. Bu sebeple hastalarımız bonding uygulaması (diastema kapatma) sonrasında da şiddetli ağrılar hissetmemektedirler.

Bonding Uygulaması ve Porselen Lamina Tercihi Nasıl Yapılır?

Bonding ve porselen lamina seçimi için öncelikle diş hekimlerimiz hastalarımızı muayene etmekte ve ihtiyaç duyulan uygulamayı belirlemektedir. Eğer hastalarımızın dişlerinde ufak değişiklikler gerekiyor ise; bonding uygulaması yeterli gelmektedir. Ancak çok sayıda dişe estetik uygulama gerekiyor ise; bu durumda porselen lamina işlemi tercih edilmektedir.

Bonding uygulamasında kullanılan kompozit malzeme ile porselen kıyaslandığında; kompozit laminaların tamiri kolaydır fakat porselen laminaların tamir edilmesi oldukça zordur. Ancak renklenme problemi, şeffaf, ince ve doğal bir görünüm açısından kıyaslandığında; porselen lamina uygulaması daha avantajlı olmaktadır.

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma) Sonrasında Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bonding tedavisi sonrasında bakım uygulamalarını aksatmamak oldukça önemlidir. Hastalarımızın diş ve lamina birleşimini temiz tutmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Gün içerisinde en az 2 kere düzenli olarak dişlerini fırçalamalıdırlar. Ayrıca Diş ipi, arayüz fırçası, ağız gargarası gibi bakım ürünlerini de diş hekimlerimizin belirleyeceği periyotlarda kullanmaları gerekmektedir. Bu süreçte 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimize kontrole gelmelidirler.

Bonding uygulaması (Diastema Kapatma)

Bonding uygulaması (Diastema Kapatma)

Bonding Uygulamasının (Diastema Kapatma) Avantajları Nelerdir?

Bonding sistemlerinin artılarına bakıldığında; hastalarımızın dişlerine yeniden şekil veriliyor olmasına rağmen herhangi bir kesme işleminin yapılmadığı bir tedavidir. Bu yönü ile birçok diş hekimliği uygulamalarından ayrılmaktadır. Diastema problemi olan hastalarımızın ayrık dişleri tedavi edilirken, yan dişlerin kesilmesine gerek olmamaktadır. Bonding uygulamasının avantajları aşağıda verilmiştir:

  • Dişlerin ideal boyundan kısa olması daha yaşlı bir görünüme sebebiyet vereceği için hastalarımızın dişlerinin boyları uzatılarak konuşma ve gülme eylemleri sırasında daha genç ve dinamik görünüme kavuşmaları sağlanmaktadır.
  • Anesteziye gerek olmayan, ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Hastalarımız işlem sırasında oldukça konforlu olmaktadırlar.
  • Alternatif uygulamalar ile fiyatları karşılaştırıldığında çok daha ekonomik olduğu görülmektedir.
  • Dişlerinin renginde problem olan hastalarımızın daha beyaz ve sağlıklı gülüşlere kavuşabilmeleri için ideal bir uygulamadır.
  • Kırık dişlerin oldukça kolay restore edilebilmesini sağlayan bir yöntemdir.
  • Şehir dışından gelecek olan veya zaman sıkıntısı bulunan hastalarımıza, tek seansta zamandan tasarruf ederek uygulanabilmektedir.

Bonding Uygulaması (Diastema Kapatma) Fiyatları

Ayrık dişler için bonding uygulamasının ücretlerine bakıldığında; porselen lamine ve zirkonyum kaplama ile kıyaslandığında oldukça uygun fiyata sahiptir. Kullanım süresi kısıtlıdır ve her hastamız için uygun bir tedavi değildir. Ancak fiyat performans olarak değerlendirildiğinde tercih edilebilmektedir. Bonding uygulaması (diastema kapatma) fiyatları hakkında net bir bilgi alabilmek için hastalarımızın diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.