• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Bleaching

Bleaching; hastalarımızın dişlerindeki renklenme ve renklenme problemlerinin giderilmesi için uygulanan bir işlemdir ve diş beyazlatma olarak da bilinmektedir. Bleaching işleminin birçok yöntemi bulunmaktadır ve hangisinin hastalarımıza daha uygun olduğunun belirlenebilmesi için diş hekimlerimizin kendilerini muayene etmesi gerekmektedir. Diğer restoratif metotlar ile kıyaslandığında; diş beyazlatma tedavisi hem daha ekonomik hem daha kolay hem de daha zahmetsiz olmaktadır. Hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Özellikle ofis tipi diş beyazlatma ile oldukça kısa süre içerisinde sonuç alabilmek mümkündür.

Bleaching kalıcı mı?

Bleaching kalıcı mı?

Bleaching Çeşitleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri aşağıda açıklanmıştır:

  • Ev tipi diş beyazlatma: Hastalarımızın diş hekimlerimizin tavsiyeleri ile ev ortamında uyguladıkları tedavidir. Diş hekimlerimiz hastalarımızdan ölçü aldıktan sonra ölçüye uygun plak hazırlamaktadır. Hazırlanan plaklara beyazlatıcı jel sürerek gün içerisinde en az 5 saat kullanmaları istenmektedir. Yaklaşık 5-7 gün süresince evde bu uygulamayı yapmaları gerekmektedir. Kullanılacak olan jelin türünü diş hekimlerimiz belirlemektedir. Dişlerinde çok fazla renklenme olmayan hastalarımız için tercih edilen bir bleaching yöntemidir.
  • Ofis tipi diş beyazlatma: Diş hekimlerimizin klinik ortamında uyguladıkları bir diş beyazlatma yöntemidir. Özel jel ve ışın kaynağı ile işlem yapılmaktadır. Diş beyazlatma seanslarımız yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bir seansta ortalama 2-4 ton renk açılması olabilmektedir. Seans sayısını ve ev tipi diş beyazlatma ile desteklenerek kombine tedavi uygulanıp uygulanamayacağını diş hekimlerimiz belirlemektedir.
  • İçten beyazlatma: Internal bleaching ve tek diş beyazlatma olarak da isimlendirilmektedir. Kanal tedavisi sonrasında hastalarımızın dişlerinde siyahlaşma olur ise; içten oluşan renk yansımasının giderilmesi için içten beyazlatma yapılmaktadır. Normal beyazlatma ile istenen sonucun elde edilemediği durumlarda; içten beyazlatmaya başvurulmaktadır.

Bleaching Uygulaması Her Hastaya Yapılabilir Mi?

Bleaching ne kadar sürer?

Bleaching ne kadar sürer?

Bleaching işleminin yapılabileceği hastalarımız; diş minesinin altındaki dentin dokusu açığa çıkmamış olan hastalarımızdır. Dolgu ile dentin dokusu kapatıldıktan ve izole edildikten sonra bu hastalarımıza da diş beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir. Ayrıca bu süreçte hastalarımızın diş hekimlerimize danışmadan diş beyazlatıcı jeller alarak kullanmamaları gerekmektedir. Özellikle dentin dokusunun açıkta olması gibi durumlarda bu beyazlatıcı jeller kullanılır ise; hastalarımızın dişlerinde hassasiyet oluşabilmektedir.

Dişte İç Faktörlere Bağlı Renklenmeler Nelerdir?

İç faktörler bağlı dişte renklenme sebepleri aşağıda verilmiştir:

  • Yaralanma, travma veya zaman içerisinde yaşlanma sebebi ile dişlerde renklenme olabilmektedir.
  • Amalgam dolgunun içeriğindeki bakır ve korozyon ürünleri eğer dişteki dentin kanallarına sızar ise; dişte gri-siyah renklenmeler görülebilmektedir.
  • Kanal tedavisi görmüş olan dişlerde eğer pulpa iyi temizlenmemiş ise; bu durumda artıklar dentin tübüllerine girer ve siyahımsı bir renk değişimi görülür. Dişin kron bölümünün içerisine kullanılan patların fazlalıkları taşar ise; turuncuya dönük bir renk değişimi görülmektedir.
  • Alınan flor miktarına bağlı olarak hastalarımızın dişlerinin opak noktalarında sarı ve kahverengi renklenmeler olabilmektedir.
  • Çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler dişlerde sarı, kahverengi ve gri tonlarında renklenmelerin görülmesine neden olmaktadır.

Dış Faktörlere Bağlı Dişte Renklenmeler Neden Olur?

Dış faktörler sebebi ile olan renklenmeler; hastalarımızın tükettikleri yiyecek ve içecekler dolayısı ile olmaktadır. Çay, kahve, kırmızı şarap, köri, soya, meyve suyu, kolalı içecek, sigara gibi maddeler tüketildiğinde dişlerin yüzeyinde lekelenmeler olmaktadır. Bu lekelenmeler ise; zaman içerisinde dişlerin sararmasına sebebiyet vermektedir. Dış faktörlere bağlı renklenmelerin etkilerinin azaltılabilmesi için 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimizin öngördüğü yöntem ile diş beyazlatma tedavisinin uygulanması gerekmektedir.

Bleaching İşleminin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Diş beyazlatmanın etkisi; ortalama 1-2 sene sürmektedir. Her hastamız için farklılık göstermektedir. Yoğun sigara ve renklendirici gıda tüketmeyen hastalarımızın diş beyazlatma işleminin etkisini daha uzun süre koruyabilmeleri mümkündür. 3-6 aylık periyotlarda hastalarımız evde diş beyazlatma uygulamaları yaparak bleaching uygulamasının etkisini daha uzun süre sürdürebilmektedirler.

Bleaching İşlemi Her Dişte Etkili Olur Mu?

Diş beyazlatma işleminin her dişte etkili olması gibi bir durum söz konusu değildir. Renklenme problemi olan dişin beyazlatılabilmesi için öncelikle hastalarımızın dişlerinin neden renklendiğinin belirlenmesi gerekmektedir. Hastalarımızın dişlerinin kaç ton beyazlatılmasını istediği bilinmelidir ve ayrıca eskiden uygulanmış olan kaplama, dolgu gibi uygulamaların durumlarına bakılmalıdır. Yapılacak olan işleme dişlerin cevap verip vermeyeceği değerlendirilmelidir. Detaylı bir muayene ile beraber diş hekimlerimiz tedaviyi planlamaktadır.

Bleaching İşlemi Güvenilir Midir?

Diş beyazlatmanın güvenilirliğine bakıldığında; diş hekimlerimizin kontrolünde yapılan bleaching işlemleri oldukça güvenilirdir. Ancak piyasada satılan diş beyazlatma jelleri ile veya dişleri beyazlattığı söylenen doğal yöntemler ile dişler beyazlatılmaya çalışılır ise; riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bleaching

Bleaching

Bleaching İşlemi Sonrasında Diş Hassasiyeti Olur Mu?

Diş beyazlatma sonrası hassasiyet görülebilmektedir. Hastalarımızın endişe etmelerini gerektiren bir durum değildir. İlk 24 saat süresince hastalarımızda sıcak, soğuk ve hava hassasiyetleri olmaktadır. Diş hekimlerimiz işlem sonrasında hassasiyet giderici jel ve hassasiyeti azaltıcı etkisi olan diş macunları verebilmeleri mümkündür. Hassasiyetten rahatsız olmaları durumunda; internet üzerinden hassasiyet giderici ürünler almak yerine diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Ön Dişlerde Dolgu ve Kaplama Varken Bleaching Yapılabilir Mi?

Kaplama ve dolgu olan dişlere diş beyazlatma uygulanması durumunda; herhangi bir sonuç alınamamaktadır. Beyazlatma ajanları sadece organik dokular üzerinde etkisini koruyabilmektedir. Dolgu ve seramik yüzeylerde beyazlatıcı maddelerin etkisi olmamaktadır. Dolgu ve kaplama yapılacak olan hastalarımızda diş beyazlatma işleminin de yapılacağı zaman öncelikle diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Ardından dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

Bleaching Fiyatları

Bleaching ücretleri; hastalarımıza uygulanacak olan diş beyazlatma yöntemine, tedavide kullanılacak olan jele, beyazlatılacak olan diş sayısına göre farklılık göstermektedir. Bleaching fiyatları ile ilgili net bir bilgi alınması için hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.