• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Apikal Rezeksiyon

Apikal rezeksiyon; hastalarımızın dişlerinin kök ucunda ve etrafında bulunan enfeksiyonun çıkartıldığı cerrahi işleme verilen isimdir. Apikal rezeksiyon öncesinde hastalarımıza kanal tedavisi uygulanmaktadır ve kanal tedavisinin yetersiz kalması durumunda apikal rezeksiyon tedavisine başvurulmaktadır. İnatçı kök apselerine yapılan bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Apikal rezeksiyon tedavisi ile diş eti çekilmesi de önlenebilmektedir.

Apikal rezeksiyon yapılmazsa ne olur?

Apikal rezeksiyon yapılmazsa ne olur?

Apikal Rezeksiyon Uygulamasının Yapıldığı Durumlar Nelerdir?

Apikal rezeksiyon yapılan haller aşağıda verilmiştir:

 • Diş köklerinde kist oluşması halinde, apikal rezeksiyon işlemine başvurulmaktadır.
 • Diş köklerinde yapılsa veya şekilsel bir bozukluk olması durumunda kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisinin tam yapılamamış olması halinde ise; apikal rezeksiyon tedavisine başvurulması gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi sırasında alet kırılmış ise; apikal rezeksiyon uygulamasını gerektirmektedir. Kanal tedavisi sırasında kırılan aletin çıkartılması için uygun tedavi apikal rezeksiyondur.
 • Hastalarımızın kanal tedavisi görmüş olmalarına rağmen ağrıları geçmemiş ise; apikal rezeksiyon tedavisi gerekmektedir.
 • Diş köklerinin kemikteki üçte birlik bölümlerinin kırılması halinde; apikal rezeksiyon uygulanmaktadır.

Apikal Rezeksiyon Tedavisi Bütün Dişler İçin Uygun Mudur?

Apikal rezeksiyon ameliyatının uygun olduğu dişler; büyük azı dişleri de dahil olmak üzere bütün dişlerdir. Ancak tedavinin uygulanacağı diş kökünün uzunluğunun ve bulunduğu bölgenin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Diş kökünün üçte birlik kısmı çıkartıldığında kalan kısım çok kısa kalıyor ise; apikal rezeksiyon işlemi verimli olmamaktadır. Dolayısı ile dişi çekmek daha iyi bir sonuç doğurmaktadır. Ayrıca apikal rezeksiyon işleminin uygulanacağı diş azı dişi ise; özellikle alt çenede olması halinde, sinire zarar verebilme ihtimali değerlendirilmelidir. Sinire bir zarar verme ihtimali var ise; dişin çekilmesi daha mantıklı olmaktadır.

Apikal Rezeksiyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş kökü ameliyatı fiyatlarıApikal rezeksiyon ameliyatı yapılırken öncelikle hastalarımıza lokal anestezi uygulanmaktadır. Diş etlerine küçük bir insizyon yapılması ile beraber operasyon başlamaktadır. Ardından enfekte dokuya ulaşılmakta ve sonrasında enfeksiyonlu bölge temizlenmektedir. Temizlikten sonra dikiş atılmakta ve ilgili bölge kapatılmaktadır. Yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlemdir. Yeni kemik dokunun oluşması için bir iyileşme süreci gerekmektedir. Enfeksiyonun iyileşmesi oldukça kısa sürmektedir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Zor Mudur?

Apikal rezeksiyon işleminin zorluğu değerlendirildiğinde; lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlem olduğu için hastalarımız ameliyat sırasında konforludurlar. Herhangi bir ağrı hissi oluşmamaktadır. Ancak apikal rezeksiyon ameliyatından sonraki 2-3 gün süresince hastalarımızın yanaklarında şişlik ve morluk görülebilmektedir. Endişe edilmesini gerektirecek bir durum değildir. Diş hekimlerimizin ameliyat sonrasındaki önerilerinin dikkate alınması ve kullanılmasını söyledikleri ilaçların içilmesi gerekmektedir.

Apikal Rezeksiyon Tedavisinden Sonra Tekrar Enfeksiyon Görülür Mü?

Apikal rezeksiyon ameliyatından sonra enfeksiyonun tekrarlaması mümkündür. Hastalarımızın diş köklerinde şişlik, iltihap ve ağrı oluşması halinde; enfeksiyonun tekrarlamasından şüphelenilmelidir. Enfeksiyon riski fark edildiğinde ise hastalarımızın diş hekimlerimize başvurmaları gerekmektedir. Diş hekimlerimiz ilgili bölgeyi tekrar açtıktan sonra enfeksiyonlu bölgenin temizliğini sağlamaktadır. Enfeksiyonun tekrarlaması durumunda, implant tedavisi ile de kalıcı olarak önü alınabilmektedir.

Apikal Rezeksiyon İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Apikal rezeksiyon uygulamasından sonra bilinmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Operasyonun bitiminde diş hekimlerimiz tampon uygulaması yapmaktadırlar. Kanamanın devam etmemesi için işlemden sonra 30 dakika süre ile hastalarımızın tamponu uygulamaya devam etmeleri gerekmektedir.
 • İşlemden sonraki 2 saat süresince herhangi bir besin tüketilmemelidir.
 • Apikal rezeksiyon sonrasında tüketilen yiyeceklerin aşırı sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Ilık besinler tüketilmelidir.
 • Sert besinlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Anestezinin etkisi geçmeden hastalarımızın çiğneme fonksiyonlarını kullanmalarını gerektirecek besinler tüketmemeleri gerekmektedir. Bunun nedeni ise; ilgili bölge uyuşmuş olduğu için fark edilmeden operasyon bölgesinin ısırlma ve zarar görme ihtimalinin olmasıdır.
 • Apikal rezeksiyon sonrasında şişlik oluşmaması için buz uygulaması yapılmalıdır. İşlemden sonraki gün boyunca hastalarımızın 10 dakikalık periyotlarda buz uygulamaları yapmaları gerekmektedir. Dışarıdan 10 dakika buzu uyguladıktan sonra 10 dakika ara vermeleri ve sonra tekrar bu uygulamasına devam etmeleri istenmektedir.
 • Apikal rezeksiyon işlemi yapılmış olan dişin üzerine yaklaşık 3-4 ay protez yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte dişin üzerine kuvvet binmesine neden olabilecek herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.
 • İşlemden sonra belirli bir süre ağrı ve şişlik görülmesi durumunda endişelenilmemelidir. Diş hekimlerimiz bunun için antibiyotik ve ağrı kesici vermektedirler.
 • Ağız hijyeninin sağlanması için düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca ağız gargarası ile de bakım uygulamaları desteklenmelidir. Apikal rezeksiyon işleminin yapıldığı bölgenin temiz tutulması gerekmektedir.
Apikal rezeksiyon

Apikal rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Apikal rezeksiyon ameliyatının artıları aşağıdaki gibidir:

 • Dişlerde ve diş köklerinde oluşan enfeksiyonun giderilmesini sağlamaktadır.
 • Diş kayıpları yaşanmasının önüne geçen bir tedavidir.
 • Dişlerinde derin çürük ve çatlak olan hastalarımızın problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Dişlerin canlılıklarını yeniden kazanabilmelerini sağlamaktadır.
 • Kök ucunda oluşmuş olan enfeksiyonun dokulara ilerlemesini engellemektedir.
 • Çene kemiğinin iltihaplanarak aşınmasının önüne geçilmesi için uygulanan bir tedavidir.
 • Hastalarımıza uygulanan kanal tedavisinin başarı oranını arttıran bir işlemdir.
 • Hastalarımızın diş ağrısı hissetmelerinin ve dişlerinde şişlik oluşmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 • Daha sağlıklı diş ve diş köklerine sahip olunabilmesi için apikal rezeksiyon uygulaması yapılmaktadır.
 • Ağız bakımına özen gösterildiği sürece dişlerde kırılma ve aşınma olma ihtimalinin en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Apikal Rezeksiyon Fiyatları

Apikal rezeksiyon ücretleri göz önüne alındığında; hastalarımızın apikal rezeksiyon işlemi uygulanacak olan diş sayısı, kök ucundaki enfeksiyonun durumu tedavi ücretlerinin belirleyicisi olmaktadır. Apikal rezeksiyon tedavisinin fiyatları her hastamız için farlı olabilmektedir. Bu sebeple net bir fiyat verebilmemiz için diş hekimlerimizin hastalarımızı muayene etmeleri gerekmektedir.