• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi

Ankara sedasyon ile diş tedavisi; hastalarımız yarı uyur bir haldeyken yapılan diş tedavileridir. Ankara sedasyon ile diş tedavisi özellikle diş hekimliği uygulamalarına karşı korku ve endişe duyan hastalarımızda kullanılmaktadır. Zihinsel engelli çocuklara ve yetişkin bireylere uygulanacak olan diş tedavilerinde de sedasyon uygulamasına başvurulmaktadır. Özellikle çocuklara yapılacak olan diş tedavileri sırasında diş hekimlerimizin işleri zorlaşabilmektedir. Böyle durumlarda hem tedavinin ideal süresinde yapılabilmesi hem de hastalarımızın tedavi sırasında beklenmedik bir hareketlerinin olmaması için sedasyon yapılabilmektedir. Kalp rahatsızlığı gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalarımıza sedasyonun uygulanabilmesi için tetkik yapılması gerekmektedir. Ancak bunun haricinde birçok hastamıza uygulanabilmektedir.Sedasyon ile Diş Tedavisi nedir?

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Sedasyon ile diş tedavisinin uygulanabileceği hastalarımız; sedasyon sırasında kullanılacak olan ilaçlara karşı bir duyarlılığı olmayan hastalarımızdır. Hamilelik ve emzirme dönemindeki hastalarımıza sedasyon uygulanabilmesi mümkün değildir. Emzirme dönemi bittikten sonra sedasyon ile diş tedavisi görebilmeleri mümkün olmaktadır. Hamilelik ve emzirme döneminde olmayan, aynı zamanda sedasyon işleminde kullanılan ilaçlara duyarlılığı bulunmayan her hastamız sedasyona uygundur. Özellikle diş hekimliği uygulamalarından fazlasıyla korkan hastalarımız için uygun bir tedavi olmaktadır.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi Çocuklara Uygulanabilir Mi?

Çocuklara sedasyon ile diş tedavisi yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çocukların eğer ciddi bir rahatsızlıkları var ise; diş hekimlerimiz sedasyon uygulanıp uygulanamayacağı konusunda bir karara varmaktadır. 2-9 yaş aralığındaki çocuklar için sedasyon uygulaması normaldir. İğne, fitil, hap, burun içinden veya gaz olarak verilebildiği için çocuklar için avantajlı bir tedavidir.

Çocuklarda özellikle diş çürüğü gibi problemlerin tespit edildiği anda tedavi edilmesi oldukça önemli olmaktadır. Ağız ve diş sağlıkları hem uyku düzenlerini hem de ruhsal durumlarını ve aynı zamanda genel sağlıklarını etkilemektedir. Ancak çocukların büyük bir çoğunluğunun diş tedavilerine karşı bir korkusu bulunmaktadır. Bu sebeple işlem sırasında korkabilmekte ve işlemi sekteye uğratabilecek hareketlilikte olabilmektedirler. Böyle durumlarda çocukların fobisini yenebilmek amacı ile sedasyon ile diş tedavileri uygulanabilmektedir.

Sedasyon İle Uygulanabilecek Diş Tedavileri Nelerdir?

Sedasyonla yapılabilecek diş tedavilerinin bir sınırı bulunmamaktadır. Bütün diş tedavilerinden önce hastalarımıza sedasyon uygulaması yapılabilmektedir. Ancak özellikle uzun süren ve oldukça zor bir süreci olan diş tedavileri için sedasyon uygulaması daha uygun olmaktadır.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sedasyon kaç saat sürer?

Sedasyon kaç saat sürer?

Sedasyonla diş tedavisi yapılırken öncelikle genel anestezi uzmanı, bazı ilaçlar ile hastalarımızın derin bir uyku haline geçmelerini sağlayabilmektedir. Ancak genel anestezi ile aynı olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Genel anestezide hastalarımızın bilinci kapalı olurken, sedasyonda hastalarımızın bilinci açık olmaktadır.

Genellikle diş çekimi öncesinde sedasyon işlemine başvurulmaktadır. Hastalarımızın ağrı eşiğinin yükselmesini sağladığı için işlem sırasında hastalarımız herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedirler. Hastalarımıza sedasyon yapıldıktan sonra uygulanacak olan tedaviye geçilmektedir ve işlem tamamlanmaktadır.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisinde Hastalar Konuşabilir Mi?

Sedasyon ile diş tedavisi sırasında hastalarımızın konuşması mümkündür. Sedasyon ile yapılan işlemlerde hastalarımızın bilinçleri açık olmaktadır. Diş hekimlerimizi işlem sırasında hastalarımızın nabzını ve tansiyonunun kontrol etmektedir. İşlem sırasında kullanılan ilaçlar ise; hastalarımızın yapılan işlemleri hatırlamalarını engellemektedir. İşlem sırasında çıkan sesleri bile hatırlamamaları mümkündür. Bu sayede Ankara sedasyon ile diş tedavisinin hastalarımız için korkutucu veya travmatik geçmesi önlenebilmektedir.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Sedasyonun yan etkisi yok denecek kadar azdır. Sedasyon işlemi sırasında kullanılan ilaç, hastalarımızda oldukça hafif bir mide bulantısına sebep olabilmektedir. Ayrıca bazı hastalarımızın kusması da mümkündür. Rahatsız etmeyecek kadar hafif düzeyde baş ağrısı da yaşanabilmektedir. Ancak bu yan etkiler sadece hastalarımızın işlemi yaptırdıkları gün yaşanmaktadır. Ertesi gün yan etkiler geçmektedir ve kendilerini iyi hissetmektedirler. Her hastamızda sedasyon sonrası yan etki görülmeyebilmektedir.

Genel Anestezi ve Sedasyonun Farklılıkları Nelerdir?

Sedasyon ile genel anestezinin ayrıştığı noktalar şu şekildedir:

  • Sedasyon işlemi sırasında hastalarımızın bilinçlerinin açıktır ve diş hekimlerimiz ile iletişim kurabilmektedirler. Ancak genel anestezi işlemi sırasında hastalarımızın bilinçleri kapalı olmaktadır.
  • Sedasyon etkisi altında olan hastalarımızın uyarılara tepki verebilmesi mümkündür. Ancak genel anestezi etkisi altındaki hastalarımız herhangi bir uyarıya karşı tepki oluşturamamaktadırlar.
  • Sedasyon etkisi altında olan hastalarımız kendileri solunum yapabilmektedirler. Ancak hastalarımızın genel anestezi etkisi altındayken solunum yapmaları mümkün değildir. Bu sebeple solunum cihazına bağlanmaktadırlar.
  • Sedasyon ile yapılan diş tedavileri sonrasında hastalarımızın kısa süre içerisinde kendilerine gelebilmeleri mümkündür. Ancak tedavi genel anestezi etkisi altındayken uygulanmış ise; hastalarımızın kendilerine gelmeleri oldukça uzun zaman alabilmektedir.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Sedasyon ile diş tedavisinin artılarına bakıldığında; özellikle çocukların diş hekimlerine ve diş tedavilerine karşı olan korkularını yaşamamalarını sağlamaktadır. Sinir sistemi ve hücrelere zarar vermeyen bir uygulamadır. Pediatrik hastaların uyku ve rahatlama hali içerisinde olabilmelerini sağlamaktadır. Hastalarımızın yanı sıra işlem sırasında diş hekimlerimizin de daha rahat olmasını sağlamaktadır ve bu sayede diş tedavileri çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Sedasyon ile yapılan tedavilerde diş hekimlerimiz ile hastalarımızın yapılacak olan işlemi sekteye uğratmayacak şekilde iletişim kurabilmeleri mümkün olmaktadır. Uygulanacak olan diş tedavisine bağlı olarak etkisi sürmektedir. Tedavi bittikten sonra yavaş yavaş sedasyonun etkisini kaybettiği görülmektedir.

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi

Ankara Sedasyon İle Diş Tedavisi Fiyatları

Sedasyon ile diş tedavisinin ücretlerine bakıldığında; hastalarımıza yapılacak olan tedavinin ne olduğu, anestezi uzmanının kullandığı ilaç miktarının ne kadar olduğu gibi kıstaslar tedavi ücretlerini değiştirmektedir. Ankara sedasyon ile diş tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi verebilmemiz için diş hekimlerimizin hastalarımızı muayene etmeleri ve tedavi planını oluşturmaları gerekmektedir.