• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Protetik Diş Tedavisi

Ankara protetik diş tedavisi; hastalarımızın kurtarılamamış ve çekilmiş olan dişlerinden sonra uygulanan tedavilerdir. Ankara protetik diş tedavisi ile ağız içerisindeki dokuların zarar görmemesi hedeflenmektedir ve bunun için protez uygulamaları yapılmaktadır. Diş kayıpları ve diş eti rahatsızlıkları yaşayan hastalarımız, genellikle tedaviye geç kalmış hastalarımızdır ve kendilerine protetik diş tedavisi uygulanmaktadır. Gülüş tasarımı uygulamalarında tedavi planında protetik diş tedavisine de yer verilmektedir. Dişlerin hem estetik hem de fonksiyonel olarak ideal haline gelebilmesi için uygulanmaktadır. Uygulanacak olan tedavi yöntemi ise hastalarımızın diş problemlerine göre belirlenmektedir.

Protetik diş tedavisi fiyat

Protetik diş tedavisi fiyat

Ankara Protetik Diş Tedavisinin Uygulandığı Kişiler Kimlerdir?

Protetik diş tedavisinin uygulanabileceği hastalarımız aşağıda belirtilmiştir:

 • Diş çürümesi sebebi ile dişlerini kaybeden hastalarımıza yapılan bir uygulamadır.
 • Kırılma ve dökülme gibi sebepler ile diş kaybı yaşayan hastalarımıza uygulanan bir tedavidir.
 • Dişleri arasında boşluk olan hastalarımıza uygulanabilmektedir.
 • Daha estetik bir gülümseme elde etmek isteyen hastalarımıza protetik diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Ankara Protetik Diş Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisinin çeşitleri aşağıda verilmiştir:

 • Hareketli protezler uygulanabilmektedir. Tam ve bölümlü olmak üzere iki çeşit hareketli protez bulunmaktadır.
 • Sabit protezler ile protetik diş tedavisi yapılabilmektedir. Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.
 • İmplant üstü protezler yapılabilmektedir. İmplant üstü protezlerin sabit ve hareketli olmak üzere iki türü bulunmaktadır.
 • Estetik diş hekimliği kapsamında protez uygulamaları yapılabilmektedir.
 • Diş kökleri zarar görmemiş olan hastalarımızın diş köklerinin üzerine protez çalışması yapılabilmektedir.
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma gibi problemleri olan veya çene eklemlerinden şikayeti bulunan hastalarımıza uygun apareyler bulunmaktadır.

Ankara Protetik Diş Tedavisinin Bileşenleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisinin kapsadığı uygulamalar şu şekildedir:

 • Tam ve yarım hareketli protezler: Ağız içerisindeki bütün dişlerini kaybetmiş olan hastalarımız için uygun bir tedavi yöntemidir. Takıp çıkartılma özelliği bulunan protezler olmalarının yanı sıra damak protezi ismi ile de anılmaktadırlar. İmplant destekli yarı hareketli protezler daha fazla tercih edilmektedir. Kullanım rahatlığı ve konfor açısından çok daha avantajlı olmaktadırlar.
 • Köprü: Ara bölgede diş eksikliği olan hastalarımıza uygulanan tedavidir. Ön ve arka komşu dişlere öncelikle aşındırma yapılmaktadır. Ardından ölçü alma işlemi yapılmaktadır ve buna göre hastalarımıza özel olarak üretilmektedir. Metal destekli veya zirkonyum destekli olmak üzere birçok materyal ile köprü uygulaması yapılabilmektedir.
 • Kaplama: Tek bir diş üzerine yapılan uygulamadır. Zirkonyum ve metal destekli kaplamalar olabilmektedir. Aynı zamanda günümüzde gelişen teknoloji ile beraber diğer malzemelere göre ışık geçirgenliği daha fazla olan tam seramik kaplamalar yapılabilmektedir. Estetik olarak da daha üstün olmakta ve doğal dişlere daha yakın bir görünüm elde edilebilmektedir.
 • Laminate veneer: Dişlerin sadece tek bir yüzeyine yapılan uygulamalardır. Özel adezivler ile dişlerin yüzeylerine yapıştırılmaktadır. Bağlantı değeri çok yüksek olan lamine uygulamaları estetik diş hekimliğinde oldukça fazla tercih edilen yöntemlerden biridir.
 • İmplant: Diş eksikliği problemi bulunan hastalarımıza yapılan bir uygulamadır. Yapay diş kökü olarak da isimlendirilmektedir. Titanyumdan imal edilmektedir. Vida çeklindedir ve çene kemiğine yerleştirilmektedir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra iyileşme süreci başlamaktadır ve sonrasında implant üstü protezler yapılmaktadır.

Ankara Protetik Diş Tedavisi Sonrasında Protez Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Protetik diş tedavisi kron köprü

Protetik diş tedavisi kron köprü

Protez bakımı için öncelikle hastalarımızın diş hekimlerimizin önerdiği ürünleri kullanmaları gerekmektedir. Protez tozları ve protez yapıştırıcı ürünleri diş hekimlerimize danışmadan kullanmamalıdırlar. İlk kez protez kullanacak olan hastalarımızın protezlerini ilk günlerde yatarken de dahil olmak üzere 24 saat kullanmaları gerekmektedir. Ancak sonrasında sadece yatarken çıkartmaları ve günün geri kalanında protezlerini kullanmaları gerekmektedir. Ağız dokularının dinlendirilebilmesi için protezlerin yatarken çıkartılması söylenmektedir.

Protezler çıkartıldığında kurumalarına izin verilmemelidir. Bu yüzden nemli ve temiz bir ortamda tutulmaları gerekmektedir. Protezleri takmadan önce hastalarımızın ağız hijyenlerini sağlamaları gerekmektedir. Protezleri de her gün sabah ve akşam temizlemelidirler. Ankara protetik diş tedavisi sonrasında hastalarımızın 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimize kontrole gelmeleri ve protezlerinde gerekli düzeltmeleri yaptırmaları gerekmektedir.

Ankara Protetik Diş Tedavisi Sonrasında Alışma Süreci Nasıldır?

Protetik diş tedavisi sonrasında proteze alışmak zaman almaktadır. Hastalarımızın bu süreçte sabırlı olmaları ve diş hekimlerimizin tavsiyelerini dikkate almaları gerekmektedir. Protez ne kadar iyi yapılmış olursa olsun hastalarımızın proteze alışma süresi vardır ve bu süre her hastamız için farklılık göstermektedir.

Hastalarımız protezlerini kullanmaya başladıkları ilk günlerde gıda tüketimi konusunda zorlanabilmektedirler. Daha yumuşak besinleri tüketmeleri ve kendilerini zorlamamaları gerekmektedir. Total protez kullanan hastalarımızın problemsiz bir şekilde yemek yemeye başlamaları yaklaşık olarak 4-6 hafta arası bir süre gerektirmektedir. Bu süreçte hastalarımızın daha az vuruk ile daha sağlıklı şekilde devam edebilmeleri için ufak lokmalar almaları, dudaklarını açmadan yemek yemeleri ve yavaş çiğnemeleri tavsiye edilmektedir.

Daha önceden protez kullanmış olan hastalarımız; proteze alışma sürecinde zorluk çektiklerinde yeni protezlerini kullanmak yerine eski protezlerini takmaya devam etmek isteyebilmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır. Sabırlı olarak yeni protezlerine alışmaya çalışmalıdırlar.

Ankara protetik diş tedavisi

Ankara protetik diş tedavisi

Protez Kullanımı Sırasında Konuşma Problemi Olur Mu?

Protez dişlerle konuşma sorunu yaşanmamaktadır. Fakat hastalarımızın bazı sesleri telaffuz ederken problem yaşayabilmesi muhtemeldir. Özellikle telaffuz etmekte güçlük çektikleri kelimeler üzerinde çalışma yaparak, konuşmada yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilmektedirler.

Ankara Protetik Diş Tedavisi Fiyatları

Ankara protetik diş tedavisi ücretleri; hastalarımıza uygulanacak olan tedaviye, uygulamanın yapılacağı diş sayısına göre farklılık göstermektedir. Ankara protetik diş tedavisi fiyatları için net bir bilgi elde etmek isteyen hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları ve röntgen çekilmesi gerekmektedir.