• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Kanal Tedavisi

Ankara kanal tedavisi (endodonti); dişin sinirinin alınması işlemine verilen isimdir. Ankara kanal tedavisi (endodonti); kron ve kök kanalları içerisinden damar ve sinir paketinin temizlenmesi işlemidir. Enfeksiyonun miktarına, direncine, dişin canlılığını kaybedip kaybetmemiş olması gibi durumlara göre kanal tedavisinin seans sayısı farklılık göstermektedir. Yaklaşık %95 oranında başarı yüzdesine sahip bir tedavidir. Hastalarımızın dişlerini kaybetmemeleri, dişlerinin daha sağlıklı olması ve fonksiyonel olarak çalışmaya devam edebilmesi için uygulanan bir tedavidir. Geçmiş yıllarda enfekte olan dişler için tek çare dişin çekilmesi olurken, günümüzde kanal tedavisi ile dişler çekilmekten kurtulmaktadır. Kanal tedavisi ile çözülemeyen enfeksiyonlar için ise; kök kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Ankara ucuz kanal tedavisi

Ankara ucuz kanal tedavisi

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Neden Uygulanmaktadır?

Kanal tedavisinin tercih edildiği vakalar aşağıdaki gibidir:

 • Hastalarımızın dişlerinin darbe alması veya kuronda kırıkların oluşması halinde, kanal tedavisine başvurulmaktadır.
 • Dolgu ve kuron uygulaması yapıldığı halde hastalarımızın şikayetleri son bulmaz ise; kanal tedavisinin yapılması gerekmektedir.
 • Hastalarımızın çiğneme alışkanlıkları ve diş gıcırdatma gibi problemleri dolayısı ile diş pulpası zarar görmüş ise; kanal tedavisinin uygulanması gerekmektedir.
 • Derinleşmiş çürükler bulunuyor ise veya daha önceden yapılmış olan dolgu ve protezlerin altında çürük oluşumu var ise; kanal tedavisi ile problem çözülebilmektedir.
 • İlerlemiş diş eti sorunları ve diş eti operasyonları sırasında pulpa dokusuna zarar verilmiş olması gibi durumlarda; kanal tedavisi uygulanmaktadır.
 • Yirmilik diş çekimi veya çene kemiğindeki kistlerin alınması gibi işlemler için kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Her Dişe Uygulanır Mı?

Kanal tedavisinin uygulanabilmesi için dişi kurtarmanın başka bir çözümünün bulunamamış olması gerekmektedir. Dişin çekilmemesi için en son çare düşünülen uygulamadır. Çürük veya bakteri sebebi ile diş ağrısı yaşayan her hastamız için kanal tedavisi zorunlu hale gelmemektedir.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi yapılırken izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Kanal tedavisine başlamadan önce diş hekimlerimiz lokal anestezi ile işlem yapılacak olan bölgeyi ve çevre dokuları uyuşturmaktadır.
 • Ön dişin arka bölümünde veya azı dişlerinin kuronunda delik açma işlemi yapılmaktadır.
 • Hastalıklı pulpa çıkartıldıktan sonra pulpa boşluğunun ve kök kanallarının temizlik işlemi yapılmaktadır.
 • Temizleme işleminden sonra yapılacak olan işleme göre genişletme ve şekillendirme yapılmaktadır. Bu süreçte hastalarımızın kanal tedavisi eğer birden fazla seans sürecek ise; açılan pulpa boşluğunun korunması adına seans bitiminde geçici dolgu yapılması gerekmektedir. Bir sonraki seansta geçici dolgu çıkartılarak işleme devam edilebilmektedir. Geçici dolgu yapılırken gutta percha isimli kauçuk bir madde açılan kanala sokulmaktadır ve yapışkan bir madde ile yapıştırılmaktadır.
 • İşlem bittikten sonra dişin üzerine kuron kaplaması yapılması ile beraber diş eski doğal görünümüne kavuşmaktadır. Dişin kırık olması halinde ise; kuron yerleştirilmeden önce post uygulamasına başvurulması gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra bölgeye geçici dolgu yapılmaktadır. İşlem bölgesinin iyileşmesi beklenmektedir ve iyileşmesi ile beraber kalıcı dolgu uygulaması yapılmaktadır. İyileşme süreci her hastamız için farklı olabileceği için bazı hastalarımızda 1 hafta, bazılarında ise 1 ay olabilmektedir.
 • Kanal tedavisi bir seans sürebileceği gibi birkaç seans da sürebilmektedir. Aynı zamanda bir seansın süresi ortalama 1 saat ile 1.5 saat arasındadır.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Yapılmaz İse Ne Olur?

Ankara kanal tedavisi fiyatları

Ankara kanal tedavisi fiyatları

Kanal tedavisinin yapılmaması durumunda; hastalıklı pulpa çıkartılmamış olmaktadır ve bu da enfeksiyonun bütün dişe yayılmasına sebebiyet vermektedir. Enfeksiyon ilerleyerek dişi ve çevre dokuları etkilemektedir. İlerleyen zamanlarda apse oluşmaktadır ve bu da dişin tamamen kaybedilmesine kadar gidebilmektedir. Daha da ilerlemesi ile vücudun başka yerlerine sirayet etmesi durumu da yaşanabileceği için Ankara kanal tedavisinin (endodonti) uygulanmaması halinde hastalarımızın genel sağlık durumları tehlikeye girebilmektedir.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Sırasında ve Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Kanal tedavisinin ağrıya sebep olması işlem sırasında yaşanan bir durum değildir. Lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlem olduğu için kanal tedavisi esnasında ağrı hissedilmemektedir. Ayrıca hastalarımızın işlem sırasında daha konforlu olmaları adına; anksiyete problemlerinin olması, korkmaları gibi durumlarda genel anestezi altında da işlem uygulanabilmektedir.

Anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber kanal tedavisi sonrasında ağrı hissi oluşabilmektedir. Ayrıca pulpa tabakası alınmış olacağı için kanal tedavisi sonrasında dişler çok daha hassas olmaktadır. Esnekliğinin azalması, kırılma riskinin daha fazla olması gibi sebepler ile kanal tedavisi gören dişte ağrılar oluşabilmektedir.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Sonrasında Diş Ne Kadar Süre Kullanılır?

Kanal tedavisi uygulanan dişin kullanım ömrüne bakıldığında; eğer kanal tedavisi başarılı olmuş ve hastalarımız ağız ve diş bakımlarına önem vermişler ise, ömür boyu kullanımı mümkündür. Kanal tedavisinden sonra dişi canlı tutan pulpa olmadığı için hastalarımızın ağız ve diş bakımlarına daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Yapılan Dişler Tekrar İltihaplanır Mı?

Kanal tedavisi uygulanan dişlerin yeniden iltihaplanması, düşük de olsa ihtimali olan bir durumdur. Kanal tedavisi, başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavidir. Ancak birkaç yıl sonrasında iltihaplanma durumunun tekrarlamayacağının garantisini kimse verememektedir. Kanal tedavisinin tekrarlamaması ve tekrarlaması durumunda erken önlem alınması için hastalarımızın diş hekimlerimize düzenli periyotlarda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Dolgunun düşmesi durumunda erken müdahale yapılmaz ise; bakteri sızıntısı sebebi ile enfeksiyon oluşabilmektedir.

Ankara kanal tedavisi

Ankara kanal tedavisi

Ankara Kanal Tedavisi (Endodonti) Fiyatları

Kanal tedavisi ücretlerini; kanal tedavi yapılacak olan dişlerin sayısı, dişin kanal sayısı, dişin lezyonlu olup olmaması, kanal tedavisi sonrasında yapılacak olan dolgunun malzemesi gibi durumlar etkilemektedir. Hastalarımızın Ankara kanal tedavisi (endodonti) fiyatları hakkında net bir bilgi alabilmeleri için diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.