• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Diş Taşı Temizliği

Ankara diş taşı temizliği; dişlerinde tartar biriken hastalarımıza uygulanan bir işlemdir. Besin artıklarının bakteri plağı oluşturması ve tükürükteki minerallerin de bu bakteri plağı ile birleşmesi sonucunda diş taşı oluşmaktadır. Diğer bir ismi tartardır. Ankara diş taşı temizliği; özellikle 25 yaşının üstündeki bireylere tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ise; diş yapısının 25 yaşından sonra kemik yıkımına direnç göstermiyor oluşudur. Hastalarımızın diş taşı yoğunluklarına göre seans sayısı belirlenmektedir.

Diş taşı temizliği yaptıranlar

Diş taşı temizliği yaptıranlar

Ankara Diş Taşı Temizliğini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Diş taşlarının oluşma nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Hastalarımızın ağız ve diş bakımlarını aksatmaları durumunda, diş taşı oluşma ihtimali artmaktadır.
 • Diş fırçası ile dişlerin temizliği tam anlamı ile yapılamamaktadır. Bu sebeple diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipinin kullanılmaması durumunda, hastalarımız diş taşı problemine daha yatkın olmaktadırlar.
 • Karbonhidratlı ve şekerli gıdalar eğer gereğinden fazla tüketilir ise; diş taşı oluşma olasılığı artmaktadır.
 • Tükürükte meydana gelen mineraller ve diş üzerinde birikmiş plaklar ile diş taşı oluşumu gözlendiği için hastalarımızın tükürük yapıları diş taşı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Diş Taşı Oluşumunu Hızlandıran Etkenler Nelerdir?

Diş taşı oluşumunu hızlandıran durumlara bakıldığında; hastalarımızın kullandıkları bazı ilaçlar, diş taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Ayrıca çay, sigara, alkol, gibi renklendirici maddeler de diş taşı oluşumunu hızlandırmaktadır.

Ankara Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği yapılırken öncelikle hastalarımızın diş taşları kazınmaktadır. Ultrasonik temizleyici başlıklar ile de temizlik yapılabilmektedir. Dişler daha pürüzsüz bir görünüm elde etmektedir. Sonrasında ise; dişlerin parlaması sağlanmaktadır. Dişlerin hem yüzeyindeki hem de aralarındaki plaklar temizlenmektedir. Ardından diş taşı temizliği tamamlanmaktadır ve hastalarımız aynı gün rutinlerine geri dönebilmektedirler.

Ankara Diş Taşı Temizliği Ağrılı Bir İşlem Midir?

Diş taşı temizliği sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Diş taşı temizliği sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Diş taşı temizliğinde ağrı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Yapılan müdahale direkt dişlere değil de dişlerin etrafındaki taşlara ve lekelere olduğu için hastalarımız acı hissetmemektedirler.

Diş taşı temizliği sırasında hastalarımızın dişlerine müdahale yapılır ise; bu durumda ağrı hissi oluşabilmektedir. Ayrıca eğer hastalarımızın diş etleri sağlıklı değil ise; diş taşı temizliğinde acı duyacakları için küretaj tedavisi tavsiye edilmektedir.

Ankara Diş Taşı Temizliği Hangi Periyotlarda Yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği periyotları 6 aydır. Hastalarımızın 6 ayda bir diş hekimlerimize kontrole gelmeleri ve diş taşı temizliği yaptırmaları gerekmektedir. Bazı hastalarımız için bu aralık 12 aya çıkabilmektedir. Ancak hastalarımızın Ankara diş taşı temizliği yaptırdıkları için ağız ve diş bakımlarını aksatmaları tavsiye edilmemektedir. Aksine yumuşak kıllı bir diş fırçası ve kaliteli bir diş macunu ile dişlerini fırçalamalıdırlar. Tükürük yapısı sebebi ile diş taşı problemi yaşayanların ise ağız gargarası kullanmaları gerekmektedir.

Ankara Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş taşı temizliği sonrasında bilinecekler aşağıda verilmiştir:

 • Diş taşı temizliğinden sonraki birkaç gün içerisinde hastalarımızın sıcak ve soğuk besinler tüketmemeleri gerekmektedir. Hassasiyetlerinin olması normaldir.
 • Diş taşları temizlendikten sonra dişlerin arasında boşluk varmış gibi hissedilir ve bu boşluklar aslında dişlerin arasında normalde olan boşluklardır.
 • Hastalarımızda yoğun miktarda diş taşı var ise veya diş eti hastalıkları ilerlemiş ise; temizlikten sonra dişlerinin çok az da olsa sallanması normal karşılanmalıdır.
 • Diş taşları temizlendikten sonra oluşan pütürlü alanların dil ile hissedilebilmesi mümkündür.
 • Hastalarımızın dişlerini düzenli olarak gün içerisinde en az 2 kere fırçalamaları gerekmektedir.
 • Diş taşı temizliği yaptırdıktan sonraki birkaç gün diş etlerinde sızı hissetmeleri oldukça normaldir. Ancak sızının daha uzun süre sürmesi durumunda diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
 • 6 aylık periyotlarda hastalarımızın diş hekimlerimize kontrole gelmeleri gerekmektedir. Diş eti hastalıklarının önüne geçebilmek adına diş taşı temizliğinin tekrarlanması tavsiye edilmektedir.

Ankara Diş Taşı Temizliğinin Zararı Var Mıdır?

Diş taşı temizliğinin yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak temizlenme aralığının iyi ayarlanması gerekmektedir. Sık sık diş taşı temizliği yapılması hastalarımızın dişlerine zarar verebilmektedir. Ultrasonik temizleyici başlıkları ile diş taşına mikro titreşimler verilmektedir ve bu sayede diş taşının parçalanması sağlanmaktadır. Diş taşı temizliğinin herhangi bir zararının olmaması için sadece hastalarımızın diş taşlarının olduğu bölgeye uygulanması gerekmektedir. Eğer diş taşı bulunmayan sağlıklı yüzeye temizleyici başlık değdirilir ise; sağlıklı yüzeyde çizikler oluşmaktadır. Bu sebeple de çizik oluşan bölgede yeniden diş taşı oluşma olasılığı yükselmektedir.

Ankara diş taşı temizliği

Ankara diş taşı temizliği

Ankara Diş Taşı Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Diş taşı temizliğinin yapılmaması durumunda oluşabilecek problemler aşağıdaki gibidir:

 • Hastalarımızın diş çürüğü yaşama ihtimalleri artmaktadır.
 • Diş eti çekilmesi görülebilmektedir ve aynı zamanda diş eti çekilmesine bağlı olarak dişler arasında boşluklar oluşabilmektedir.
 • Diş eti iltihaplarının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Dişlerde kemik kaybı yaşanmasına yol açabilmektedir.
 • Diş taşı temizliğinin yapılmaması durumunda hastalarımızın dişlerinde sararma olmaktadır ve ağız kokusu da yaşanabilmektedir.
 • Diş taşı temizliğinin düzenli yapılmaması durumunda diş etlerinde hassasiyet meydana gelebilmektedir ve diş eti kanamaları olabilmektedir.
 • Diş taşı temizliğinin oldukça uzun zamandır yapılmıyor olması halinde; diş ve diş eti arasındaki bağın zayıfladığı ve diş kayıplarının meydana geldiği görülebilmektedir.

Ankara Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Ankara diş taşı temizliğinin ücretleri; hastalarımızın dişlerinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Diş taşı miktarı, diş lekeleri, dişlerin eğri olup olmaması, diş eti çekilmesinin miktarı, işlemin anestezi etkisi altındayken uygulanıp uygulanmayacağı, diş eti kanamasının olup olmaması, işlem için kullanılan cihazların kalitesi; diş taşı temizliğinin ücretlerini etkilemektedir. Ankara diş taşı temizliği fiyatları ile ilgili net bir bilgi alabilmeleri için hastalarımızın diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.