• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Diş Dolgusu

Ankara diş dolgusu; çürümüş, kırılmış veya çatlak dişlerin onarılması için yapılan işleme denmektedir. Ankara diş dolgusu ile beraber dişler eski fonksiyonlarını geri kazanmaktadırlar. Dişlerin tamamen kaybedilmesinin önüne geçebilmek için uygulanan diş hekimliği uygulamaları arasındadır. Diş dolguları ile hastalarımız daha sağlıklı bir diş yapısına kavuşuyor olsa da; diş dolgusu çürük önleyici değildir. Bu sebeple hastalarımızın diş dolgusu yaptırdıktan sonra ağız ve diş bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Düzenli olarak dişlerini fırçalamaları ve diş ipi, ağız gargarası gibi bakım ürünlerini kullanmaları gerekmektedir.

Diş dolgusu

Diş dolgusu

Ankara Diş Dolgusu Uygulanan Hastalar Kimlerdir?

Diş dolgusu yapılabilecek hastalarımız aşağıdaki gibidir:

 • Dişlerinde çürük oluşan hastalarımıza dolgu uygulaması yapılabilmektedir.
 • Kırık dişlere dolgu uygulanabilmektedir.
 • Dişleri çatlamış olan hastalarımıza dişlerinin onarılması için diş dolgusu yapılmaktadır.

Ankara Diş Dolgusunda Hangi Dolgu Malzemesi Tercih Edilmelidir?

Seçilmesi gereken diş dolgusuna diş hekimlerimiz karar vermektedir. Hastalarımızı muayene ettikten ve beklentilerini dinledikten sonra diş yapısına, dişte temizlenmesi gereken alanın ne kadar olduğuna göre doğru dolgu malzemesini belirleyebilmektedir. Diş dolgusunda sık sık tercih edilen materyaller ise şöyledir:

 • Amalgam
 • Porselen
 • Kompozit reçine
 • Altın

Amalgam Diş Dolgusu Tercih Ediliyor Mu?

Amalgam dolgunun tercih oranına bakıldığında; gelişen teknoloji ile beraber diş hekimliği uygulamaları oldukça gelişmiştir ve amalgam dolguların dezavantajlarını avantaja çevirebilecek dolgu malzemeleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple amalgam dolgular artık pek tercih edilmemektedir.

Diş dolgu fiyatları

Diş dolgu fiyatları

Aşınmaya karşı yüksek mukavemet özelliği sergileyen ve ekonomik olan bir dolgu çeşididir. Koyu renklidir. Bu sebeple estetik açıdan diğer dolgulara göre daha az tercih edilmektedir. Ön dişlerde tercih edilmemesinin yanı sıra, arka dişlerde kullanılması hem arka dişlerin görünmüyor olması hem de amalgam dolgular ile çiğneme fonksiyonlarının problemsiz bir şekilde kullanılabilecek olması sebebi ile avantaj yaratmaktadır.

Kompozit Diş Dolgusunun Özellikleri Nelerdir?

Kompozit dolgunun niteliklerine bakıldığında; kullanım ömrü diğer dolgu maddelerine göre daha kısa olmaktadır. Ortalama 3 ile 10 yıl arasında bir kullanım ömrüne sahip olan bir dolgu malzemesidir. Bu sebeple kompozit dolgular çok dirençli olmamaktadır. Ancak dişler ile aynı renkte olması sebebi ile estetik açıdan tercih edilen bir dolgu malzemesidir.

Porselen Diş Dolgusu Maliyetli Midir?

Porselen dolgunun ücretlerine bakıldığında; diğer diş dolgularından daha pahalı olduğu, altına göre ise daha uygun olduğu görülmektedir. Laboratuvar ortamında özel olarak hazırlanan ve hazırlanma aşaması hassasiyet gerektiren bir dolgu malzemesidir. Lekelenmelere karşı oldukça dirençlidir. Hastalarımızın ağız ölçüleri alındıktan sonra özel yapıştırıcılar ile yapıştırılmaktadır. Ankara diş dolgusu çeşitleri içerisinde ön dişler için uygun olan bir dolgu malzemesidir.

Altın Diş Dolgusunun Uygulaması Nasıldır?

Altın dolgular; oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra, uygulama aşaması uğraştırıcı olan dolgu çeşitlerindendir. Ağırlıklı olarak arka dişlere uygulanmaktadır. Altın dolgu uygulaması sırasında hastalarımızın diş ve diş etlerine zarar gelmemektedir. Dişlere yapıştırılarak dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Ankara Diş Dolgularının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Diş dolgularının ömrüne bakıldığında; kullanılan malzemeye göre dolgunun ömrü de değişiklik göstermektedir. Dolgular uzun ömürlüdürler. Fakat kullanılan malzemelerin ömrü fazla olmamaktadır. Bu sebeple kullanılan malzemelerin zaman içerisinde yıpranmaları ile beraber diş dolgularının değiştirilmesi gerekebilmektedir. Ağız oldukça dinamik bir ortam olduğu için diş dolgusunun ömrü aynı zamanda hastalarımızın ağız ve diş bakımlarına verdikleri öneme göre de değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 15 yıllık bir ömrü olabilmektedir. Dolgu tiplerine göre dolguların kullanım ömürleri ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Altın içerikli dolguların kullanım ömürleri 15 yıl ile 30 yıl arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kompozit dolguların kullanım ömürleri ortalama 5 yıldan 7 yıla kadar değişmektedir.
 • Porselen dolguların ömürleri 7 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir.

Ankara Diş Dolgusu Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Diş dolgusu esnasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Dolgu yapım süreci basit ve işlem gerektiren olmak üzere iki çeşit olmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için hastalarımız herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Ayrıca anksiyete problemlerinin olması halinde diş hekimlerimizden genel anestezi de talep edebilmektedirler.

Ankara diş dolgusu

Ankara diş dolgusu

Ankara Diş Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş dolgusu sonrası bilinmesi gereken önemli noktalar şu şekildedir:

 • Diş hekimlerimizin bu süreçte verdiği tavsiyelere uyulması gerekmektedir.
 • Diş dolgusu yapıldıktan sonra dolgunun uygulandığı diş sayısına ve hastalarımızın toleranslarına göre bir alışma süreleri olmaktadır. Ortalama olarak 1 hafta kadar sürebilmektedir. Alışma sürecinden sonra dil ve yanak kasları için dolgular diğer dişlerden ayırt edilemeyecek hale geleceği için hastalarımız problem yaşamayacaktır.
 • Dolgu işleminin üzerinden 6 saat geçmeden hastalarımızın katı besin tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Lokal anestezi etkisi altında uygulanması durumunda; hastalarımızın anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir besin tüketmemesi gerekmektedir. Dolgunun yapıldığı bölgede uyuşma hissi olduğu için dolguya zarar verebilmektedirler. Bu sebeple uyuşukluğun geçmesi beklenmelidir.
 • Hastalarımızın katı besin tüketmeye başladıktan sonra besinleri bir süre dolgunun olduğu tarafla çiğnememeleri gerekmektedir.
 • Aşırı sıcak ve soğuk yiyecek veya içecek tüketilmemelidir.
 • Hastalarımıza geçici dolgunun veya kaplamanın yapılmış olması durumunda; bu süreçte sakız çiğnememeleri, patlamış mısır gibi dişlerinin aralarına kaçabilecek atıştırmalıkları tüketmemeleri gerekmektedir.

Ankara Diş Dolgusu Fiyatları

Ankara diş dolgusu ücretleri; dolgu yapılacak olan diş sayısına, dolguda kullanılacak olan malzemeye, hastalarımızın dişlerinin başka bir işlem gerektirip gerektirmediğine göre değişiklik göstermektedir. Ankara diş dolgusu fiyatlarının malzemeye göre değerlendirmesi yapıldığında; amalgam dolgular en ucuzu ve altın dolgular da en pahalısı olmaktadır. Diş dolguları ile ilgili net bir fiyat alabilmek için hastalarımızın muayene olmaları gerekmektedir.