• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
  • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
  • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ankara Çocuk Diş Doktoru

Ankara çocuk diş doktoru olarak diş hekimlerimizin çocukların ilk muayenesini yapmaları gereken yaş aralığı 6 ay ile 1 yaştır. Ankara çocuk diş doktoru olarak diş hekimlerimiz çocukların çürüksüz bir yaşam sürebilmeleri için ağız ve diş sağlığı bilinci kazanmalarını önemsemektedir. Koruyucu ve önleyici tedaviler ile bunu mümkün kılmaktayız.

Ankara çocuk diş doktoru tavsiyeleri

Ankara çocuk diş doktoru tavsiyeleri

Ankara Çocuk Diş Doktorunun Tedavi Ettiği Yaş Aralığı Nedir?

Çocuk diş hekimliğimizin tedavi ettiği yaş grubu; 0 ile 18 yaş arasıdır. Bu yaş aralığındaki bireylerin diş problemleri ile ilgilenmekteyiz. Süt dişlerinin bakımı, çürümelerinin önlenmesi, kalıcı dişlerin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde çıkabilmesini sağlamak, çene gelişiminin ve büyümesinin izlenmesi gibi tedaviler ile çocuk diş doktorlarımız ilgilenmektedir.

Ankara Çocuk Diş Doktoru Tedavileri Nelerdir?

Çocuklara uygulanan diş tedavileri için öncelikle klinik ve radyografik kontroller yapılmaktadır. Çocuklara uyguladığımız tedavilerin başlıca olanları şu şekildedir:

  • Gerekli kontroller sonucu diş çekimi yapılabilmektedir.
  • Florür uygulamaları yapılabilmektedir.
  • Çocuklara dolgu tedavisi uygulayabilmekteyiz.
  • Fissür örtücü tedavisi uygulayabilmektedir.
  • Çocuklara kanal tedavisi yapılabilmektedir.
  • Amputasyon tedavisi, küçük kanal tedavisi olarak da isimlendirilebilmektedir ve bu tedaviyi çocuklara uygulayabilmekteyiz.
  • Ortodontik problemlerin başlangıç evresinde olduğunu tespit ettikten sonra müteharrik apareyler ile daha ileri gitmesini önleyebilmekteyiz.

Çocukların Tedaviyi Kabul Etmesi İçin Ne Yapılabilir?

Ankara çocuk diş doktoru fiyatları

Ankara çocuk diş doktoru fiyatları

Çocuk hastalarımızın tedavi olmaya karar vermesi için klinik ortamından korkmalarını engellemekteyiz. Diş tedavilerinin uzun sürmesi, tedavi sırasında ağrı hissedebilme ihtimalinin olması, tedaviyi yarıda bırakmak isteyebilmeleri, işlem yapılırken ani hareket yapmaları gibi durumlar hem çocuklar için hem de diş hekimlerimiz için risk oluşturmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ise; sedasyon ve genel anestezi ile diş tedavilerini uygulamaktayız. Korkulu, endişeli, zihinsel engelli çocuklarda daha sıklıkla kullandığımız bir yöntem olmaktadır. Lokal anestezi etkisi altındayken her ne kadar acı hissetmiyor olsalar da korkabilmektedirler. Dolayısı ile sedasyon ile bu süreci daha rahat geçirmelerini sağlamaktayız.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin önemine bakıldığında; hastalarımızın çiğneme fonksiyonlarını kullanabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Süt dişlerinin çürümesi durumunda hastalarımız rahatsızlık hissetmektedirler ve buna bağlı olarak yemek yerken ağrı hissetmektedirler. Dolayısı ile yeterli beslenememektedirler. Çocukların yeterli beslenmemesi ise; büyüme ve gelişim bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca süt dişlerini erken yaşta kaybeden çocukların dillerinin yanlış konumlandığı, konuşma bozukluğunun meydana geldiği, yanlış yutkunma alışkanlığı edindikleri görülmektedir.

Daimi dişler sürene kadar bu dişlerin yerini koruma görevi süt dişlerin olmaktadır. Kök gelişimlerine göre belirli yaşlara kadar daimi dişler sürmektedir ve bu süreçte daimi dişlerin ağız içerisinde ne kadar süreceğini süt dişler belirlemektedir. Ağız içerisinde sürülecek mesafeyi korumaktadır. Bu sebeple süt dişlerinin erken kaybedilmesi, ortodontik problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Süt dişlerin çocuklar için bir diğer önemine bakıldığında; okul çağındaki çocuklar için psikolojik açıdan bir öneme sahiptir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi, çürük nedeni ile kötü gözükmesi durumunda; çocuklar okula gitmek istemeyebilmektedirler ve günlük yaşantılarına aktif bir şekilde devam etmeyi tercih etmeyebilmektedirler. Dolayısı ile süt dişlerine iyi bakılması, kontrollerin ve tedavilerin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır.

Yer Tutucu Hangi Amaçla Kullanılır?

Yer tutucunun gerekliliğine bakıldığında; hastalarımızın süt dişlerini travma veya çürük gibi sebepler ile erken kaybetmeleri halinde, kullanılan apareylere verilen isimdir. Süt dişlerin görevi, daimi dişlerin çene üzerindeki yerini korumak olduğu için süt dişler erken kaybedildiğinde bu görevi yer tutucular üstlenmektedir.

Yer tutucular, kaybedilmiş olan süt dişlerin boşluğuna yerleştirilmektedir. Sabit veya hareketli olabilmektedir. Kaybedilen diş sayısına ve dişin konumuna göre kullanılacak olan yer tutucuya karar verilmektedir. Çocukların kullanım sırasında herhangi bir problem yaşamayacağı şekilde tasarlanmıştır. Ankara çocuk diş doktoru olarak bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri diş hekimlerimiz açıklamaktadır.

Biberon Çürüğü Neden Olur?

Biberon çürüğü; emzik kullanım süresi bir yıldan daha fazla olan çocuklarda görülebilmektedir. Oldukça küçük yaşlarda başlayan bu durum, hızlı ilerlemekte ve ön dişlerde meydana gelmektedir. Bebeklerin biberon ile uyumayı sevmesi durumunda; anne ve babaların biberonla uyumalarına izin vermemeleri gerekmektedir. Özellikle biberon ve emziklere tatlandırıcı bir madde sürerek çocuğa vermeleri çürük oluşumunu hızlandıracağı için bunu da yapmamalıdırlar.

Ankara çocuk diş doktoru

Ankara çocuk diş doktoru

Çocuklarda Florür Kullanımının Zararı Var Mıdır?

Çocuklarda florür kullanımının yan etkisi yoktur. Diş minesini güçlendirici ve diş çürümelerine karşı koruyucu bir etkisi olduğu birçok sağlık kuruluşu tarafından onaylanmıştır. Suya, süte, diş macunlarına ilave edilmesinin yanı sıra tuzda takviye edilmesi için de Dünya Sağlık Örgütü tarafından yönetilen projeler bulunmaktadır. Florür kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, florür miktarıdır. Yeterli miktarda kullanılması sonucunda bir zarar oluşmamaktadır. Ancak ideal miktarda kullanılmadığında yan etkiler ile karşılaşılabilmektedir.

Çocuklar Diş Fırçalama Alışkanlıklarını Ne Zaman Edinmelidir?

Çocukların dişlerinin fırçalanmaya başlaması, dişlerin çıkması ile başlamalıdır. Bu da yaklaşık olarak altıncı aylarına denk gelmektedir. Ebeveynlerinin temiz bir gazlı bez yardımı ile veya parmak fırçalar ile dişleri fırçalamaları gerekmektedir. Çocukların dişleri fırçalanırken seçilecek olan diş fırçalarının, çocukların yaş aralığına uygun olması gerekmektedir.

Çocukların dişleri, sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde en az 2 kere fırçalanmalıdır. Ancak motor fonksiyonlarının 9 yaşına kadar gelişmemiş olması sebebi ile anne ve babalarının çocukların dişlerini fırçalaması konusunda yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu süreçte izlenecek yol ve çocukların dişlerinin nasıl fırçalanması gerektiği gibi durumlar konusunda; diş hekimlerimiz ailelere yardımcı olmaktadır.

Ankara Çocuk Diş Doktoru Fiyatları

Çocuk diş doktoru ücretleri; çocukların dişlerindeki problemlere, izlenecek olan tedavi yöntemlerine göre farklılık göstermektedir. Ankara çocuk diş doktoru fiyatları hakkında net bir bilgi elde edilebilmesi için diş hekimlerimize gelerek muayene olmaları ve diş röntgeninin çekilmesi gerekmektedir.