• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, diş ve çene cerrahisi; ağız içerisindeki yumuşak dokunun, dişlerin, çenenin ve çene eklemlerinin problemleri ile ilgilenen bir bölümdür. Ağız, diş ve çene cerrahisi uygulamalarında izlenecek olan yöntem; hastalarımızın durumlarına göre planlanmaktadır. Çene ve yüz bölgesindeki kırıklar, çiğneme ve ısırma zorluğu, dişlerde aşınma gibi problemler ile bu bölüm ilgilenmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ne iş yapar?

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ne iş yapar?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin Amacı Nedir?

Ağız, diş ve çene cerrahisinin hedeflediği; ağız, diş ve çene ile ilgili hastalıklara tanı koyularak bu hastalıkların tedavi edilmesidir. Ağız, diş ve çenedeki hastalıkların, yaralanmaların ve deformitelerin tanı sürecinden tedavi sürecine kadar bu cerrahi dal ilgilenmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kapsamında Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Ağız, diş ve çene cerrahisi uygulamaları aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın sürmüş veya gömülü kalmış olan dişleri var ise; bu dişlerin çekilmesi ve sürdürülmesi, ağız diş ve çene cerrahisi kapsamında uygulanan bir tedavidir.
 • Dental implant uygulamaları ile beraber sinüs lifting ve kemik grefti uygulamaları yapılabilmektedir.
 • Protez yapılacak olan hastalarımızda protez yapımı öncesinde yumuşak ve sert dokuda yapılan cerrahi düzenlemeleri kapsamaktadır.
 • Ağız içerisinde bulunan yumuşak ve sert dokularda kistik ya da tümöral oluşumlar var ise; bunların tedavileri yapılabilmektedir.
 • Çene ve yüz bölgesinde enfeksiyon gelişen hastalarımız tedavi edilebilmektedir.
 • Diş ve çene kırıklarının tedavisi, ağız diş ve çene cerrahisi kapsamındadır.
 • Çene kemiklerinin çevresindeki yumuşak doku defektlerinin rekonstrüksüyonu yapılabilmektedir.
 • İmplant uygulamaları yapılabilmektedir.
 • Diş hekimi uygulamalarına karşı fobisi olan hastalarımız için genel anestezi ve sedasyon altında tedavi uygulanabilmektedir.

Çene Kistlerinin Oluşma Sebebi Nedir?

Ağız diş çene cerrahisi neye bakar?

Ağız diş çene cerrahisi neye bakar?

Çene kistlerinin nedenine bakıldığında; diş ya da gelişimsel kökenli olarak oluşabilmektedirler. Alt ya da üst çene kemiklerinin içerisinde ya da yumuşak dokuda oluşan ve içinde sıvı olan boşluklara kist ismi verilmektedir. Bulundukları alanda şişlik ve ağrı oluşmasına sebebiyet verebilmektedirler. Genişleyerek büyüyebilecekleri gibi çevre dişlerde sallanmaya da neden olabilmektedirler. Radyolojik, klinik veya histopatolojik olarak çene kisti tanısı koyulabilmektedir. Çene kistleri eğer teşhis edildiklerinde alınmaz iseler; zaman içerisinde büyüme göstermektedirler. Bu sebeple çevre dokulara zarar verebilmektedirler. Enfeksiyonun yanı sıra; çene kemiğinde kırılma, uyuşukluk gibi problemlere yol açabilmektedir.

İmplant Tedavisi Nedir ve Herkese Uygulanabilir Mi?

İmplant uygulaması; çene kemiğinin içerisine yapay diş kökünün yerleştirilmesi işlemidir. Hastalarımızın eksik dişlerinin yerine implant uygulaması yapılmaktadır. İmplantlar oldukça uzun ömürlüdürler. İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemik ile implantın bütünleşebilmesi için iyileşme süreci beklenmektedir. İyileşme süreci sonrasında implantlar protezi taşıyabilecek bir duruma gelmektedir.

İmplant uygulaması her hastamıza uygulanamamaktadır. Yeterli miktarda kemik dokularının olması gerekmektedir. Aynı zamanda implant uygulamasının yapılabilmesi için diş etlerinin sağlıklı olması istenmektedir. Bu özellikleri taşımayan hastalarımıza implant tedavisi öncesinde ek kemik cerrahisi uygulanmaktadır ve eimplant tedavisi uygulanacak duruma getirilmektedir.

All On 4 Uygulaması ve Avantajları Nelerdir?

All on 4 tedavisi; çenesinde dişi olmayan hastalarımıza sadece 4 implant kullanılarak uygulanan bir tedavidir. İmplantlar açılı bir şekilde yerleştirilmektedir. Aynı gün içerisinde implantlara protezler takılmaktadır ve bu sayede hastalarımızın bekleme süreci yaşamalarının önüne geçilebilmektedir. Ağız, diş ve çene cerrahisi uygulamalarından olan all on 4 tedavisinin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Sadece tek bir cerrahi işlem uygulanarak aynı gün içerisinde protez de yapıldığı için hastalarımızın zamandan tasarruf edebilmesini sağlamaktadır.
 • Diş çekiminin yapıldığı gün implantlar yerleştirilebilmektedir.
 • All on 4 uygulaması ile hastalarımız daha iyi bir çiğneme fonksiyonuna, estetik görünüme ve konforlu yaşama kavuşabilmektedirler.
 • Her hastamız için kişisel gülüş tasarımı ve estetiği yapılabilmektedir.
 • Hareketli protez kullanırken zorlanan, bulantı refleksi oluşan hastalarımız için avantajlı bir tedavidir.
 • İyileşme sürecinde sabit protez kullanabildikleri için günlük yaşantılarında daha rahat olmaktadırlar.
 • Uzun süreçte başarı oranı oldukça yüksek bir uygulamadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Ağız içi cerrahi işlemler yapılırken öncelikle operasyonun yapılacağı ameliyathane steril ve gerekli koşullara uygun olmaktadır. Uzman hekimlerimiz tarafından işlem gerçekleştirilmektedir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan işlemlerdir. Ancak genel anestezi veya sedasyon yöntemi ile de uygulanması mümkündür. İğne ile işlem yapılacak olan bölge uyuşturulduktan sonra hastalarımıza gerekli cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde Uygulanan Genel Anestezi İle Sedasyon Nedir?

Genel anestezi ve sedasyonun farkına bakıldığında; genel anestezi, hastalarımıza damat içi ilaçlar ya da bayıltıcı gaz verilerek yapılan bir anestezi işlemidir. Diş hekimliği uygulamalarından korkan, anksiyete problemi olan, endişeli ya da zihinsel engeli olan hastalarımız için genel anestezi etkisi altında ameliyatı gerçekleştirmek daha uygun olmaktadır. Lokal anestezinin yeterli gelmediği durumlarda genel anesteziye başvurmaktayız. Sedasyon ise; hastalarımıza tıpkı genel anestezide olduğu gibi damar içi ilaç vererek uyku haline geçmelerini sağladığımız bir yöntemdir. Sedasyonun uyuşturucu etkisi olmadığı için aynı zamanda hastalarımıza lokal anestezi de uygulamamız gerekmektedir. Sedasyonda hastalarımızın bilinçleri açıktır. Ancak genel anestezi etkisi altındayken bilinçleri açık değildir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Çene ve Yüz Bölgesine Darbe Geldiğinde Ne Yapılmalıdır?

Ağız, çene veya yüz bölgesine darbe alınması durumunda; eğer hastalarımızın beyinlerinde herhangi bir hasar gelişmemiş ise çene cerrahisi uzmanına görünmeleri gerekmektedir. Radyolojik tetkikler yapıldıktan sonra çenelerinde kırık olup olmadığına veya başka bir hasarın bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Kırık tespit edilmesi durumunda tedaviye başlanmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları

Ağız, diş ve çene cerrahisi ücretleri; uygulanacak olan tedaviye göre farklılık göstermektedir. Ağız, diş ve çene cerrahisi fiyatları ile ilgili net bir bilgi verebilmemiz için hastalarımızın diş hekimlerimiz tarafından muayene edilmeleri ve diş hekimlerimizin tanı koymaları gerekmektedir.