• Kızılay Mah. İzmir-1 CaddesiÇankaya/Ankara
 • 0536 421 75 70Bizi Arayın!
 • Çalışma SaatleriPzt. - Cts.: 08:00 - 19:00

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri çoğunlukla çene kemiğinin içerisindeki konumları, üzerlerinin diş eti ya da kemik ile kaplı olması ile dolayısı ile gömük durumda olan dişlerdir. 20 yaş dişlerinin bir bölümünün diş eti ile kaplı olması sebebi ile dişlerde sıklıkla enfeksiyon olabilmektedir. Enfeksiyonların tekrarlaması sonucu ise; yirmilik dişlerin çevresindeki kemik erimeye başlamaktadır ve iltihaplı bir dokunun oluştuğu görülmektedir. Yirmilik dişlerin çekim işlemleri genellikle cerrahi çekim olmaktadır. Dolayısı ile işlem sonrasında hastalarımızın birkaç gün şişlik ve ağrı problemlerinin olması normaldir.

20lik diş çekimi

20lik diş çekimi

20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Yirmilik dişlerin çıkma zamanı; normal şartlarda 18 ile 20 yaş arasıdır. Ancak bazı hastalarımızda çok daha geç çıkabilmesi de mümkündür. 20 yaş dişlerinin hepsi bazı hastalarımızda aynı anda çıkabiliyorken, bazı hastalarımızda farklı zaman dilimlerinde çıkabilmektedirler.

Hastalarımızın dişlerinin çıkma sürecinde, çene kemikleri de gelişim göstermektedir. Bu süreçte ilk önce süt dişler çıkmaktadır. Süt dişlerin dökülmesi ile beraber ön dişler çıkmaktadır. Ardından ön dişleri köpek dişler takip etmektedir ve sonrasında da azı dişler çıkmaktadır. Yirmilik dişlere yer açılması ve çıkması ise; azı dişlerin çıkmasından sonra olmaktadır.

20 Yaş Dişlerin Çıkmaya Başlaması Önceden Anlaşılabilir Mi?

Yirmilik dişlerin çıkmasının anlaşılması mümkündür. Her bireyin çene bölgesinin iki tarafında 3 adet azı dişi vardır ve sonuncu azı dişi de yirmilik diş olarak isimlendirilmektedir. Toplamda 4 adet yirmilik diş bulunmaktadır. 20 yaş dişlerinin çıkmaya başlaması ile beraber hastalarımız çenelerinin arka bölgelerinde ağrı hissetmekte ve çenelerini açarken zorlanmaktadırlar.

20 yaş dişlerinin çıkmaya başlayıp başlamadığından emin olmak için ise; hastalarımızın diş hekimlerimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Görüntüleme işlemleri ile diş hekimlerimiz yirmilik dişlerin nasıl çıktığını, boyutlarının nasıl olduğunu, çıkan dişe göre çenede yer olup olmadığını görebilmektedir. Buna göre diş hekimlerimiz bir tedavi planı oluşturmaktadır.

20 Yaş Dişleri Çıkarken Sorun Yaşanır Mı?

Yirmilik dişler çıkarken oluşan problemlerden bazıları şöyledir:

 • Hastalarımızda çene darlığı olması durumunda, yirmilik diş kendisine çıkacak yer bulamayabilmektedir. Bu sebeple gömülü kalması, komşu dişlere zarar vermesi, dişlerin iltihaplanması gibi problemlere yol açabilmektedir.
 • Hastalarımızın ağız ve diş sağlıklarına yeterli önemi vermemeleri halinde; dişlerde ve dişlerin etrafındaki dokularda iltihaplanma görülebilmektedir. Besin artıklarının en fazla toplandıkları bölge, yirmilik dişlerin bulunduğu kısım olduğu için ağız bakımına önem verilmemesi diş çürümesi ile sonuçlanabilmektedir.
 • Yirmi yaş dişlerinin bulunduğu bölgede besin artıklarının birikmesi, dişin çürümesi gibi durumlarda ağız kokusu oluşabilmektedir.
 • Yirmi yaş dişlerinin ucu çıkmaya başladığında, komşu dişlerin etinde şişme meydana geliyor ise; bu enfeksiyonun oluştuğunun göstergesidir. Duruma ise; perikoronit ismi verilmektedir. Erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilebilmektedir.
 • Yirmi yaş dişlerinde şişlik oluşan hastalarımızın dişlerinin direkt olarak çekilebilmesi mümkün değildir. Hem şişlik hem de ağrı olması halinde; hastalarımız öncelikle antibiyotik kullanmaktadırlar. Enfeksiyonun komşu dişlere yayılmasının önüne geçildikten sonra ise; yirmi yaş dişleri çekilebilmektedir.

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesi Gerekli Midir?

20 yaş dişleri kaç tanedir?

20 yaş dişleri kaç tanedir?

Yirmilik dişlerin çekilmesinin zorunluluğuna bakıldığında; her hastamızın yirmilik dişlerinin çekilmesi gerekmemektedir. Yirmi yaş dişlerinin herhangi bir problem yaratmaması ve kullanılabilir olması halinde, çekilmesine gerek olmamaktadır. Ancak 20 yaş dişlerinin bakımına özen gösterilmesi ve takibinin yapılması gerekmektedir. Özellikle henüz çıkamamış olanlar; diğer dişlere baskı uyguladıkları için dişlerin çürümesi, sıkışması gibi nedenlerle çarpıklığa sebebiyet verebilmektedirler.

20 Yaş Dişlerinin Çekilme Zamanı Ne Zamandır?

Yirmilik dişlerin çekilme zamanı gibi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Yirmilik dişler, çene kemiğinin gelişimini tamamlaması ile beraber çıktığı için her yaş aralığında çekilebilmektedir. Ancak yaş ilerledikçe iyileşme süreci daha yavaş olduğu için 20-30 yaş aralığında çektirilmesi tavsiye edilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; 40 yaşından sonra yirmilik dişini çektirecek olan hastalarımızın iyileşme sürelerinin uzun olmasının yanı sıra, operasyonları da daha zor geçmektedir.

20 Yaş Dişi İle Normal Dişin Çekilme Şekli Farklı Mıdır?

Yirmilik diş ve normal diş çekiminin farkına bakıldığında; yirmilik dişin çekiminde belirleyici birçok faktör bulunmaktadır. Çene kemiğindeki pozisyonları, yüksekliği, üzerinin kemik ile kaplı olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak çekim işlemi yapılmaktadır.

20 Yaş Dişlerin Çekilmesinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

20 Yaş Dişleri

20 Yaş Dişleri

Yirmilik dişlerin çekilmesinden sonra bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Diş çekim işleminden sonra diş hekimlerimiz çekim bölgesine tampon uygulaması yapmaktadır. Hastalarımızın yarım saat süre ile bu tamponu tutması gerekmektedir.
 • Yirmi yaş dişlerinin çekilmesinden sonra hastalarımızın çekim bölgesinin zorlanmaması adına tükürme işlemini mümkün olduğunca az yapması gerekmektedir.
 • Çekim işleminden sonra uyuşukluk geçene kadar herhangi bir besin tüketilmemesi gerekmektedir. Uyuşukluk hissi ile çiğneme fonksiyonu kullanılırken çekim bölgesine zarar verme tehlikesi bulunmaktadır. Hastalarımızın işlemden sonraki 2 saat besin tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir.
 • Yirmi yaş dişinin çekildiği bölge iyileşene kadar yumuşak gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. İyileşme sürecinin daha hızlı olabilmesi için ise; besin tüketirken besinlerin diğer taraf ile çiğnenmesi gerekmektedir.
 • Çekim işleminden sonra çekim bölgesinde şişlik oluşması normaldir. Şişliği önleyebilmek için soğuk kompres ve buz tedavisini diş hekimlerimiz önermektedir. 10 dakika soğuk kompres yapıldıktan sonra 10 dakika ara verilmelidir.
 • Diş hekimlerimizin belirlediği periyotlarda kontrole gelinmesi ve kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.

20 Yaş Dişleri Fiyatları

Yirmilik diş çekim ücretleri; çekilecek olan diş sayısına, diş çekimi öncesinde antibiyotik tedavisi gibi bir tedavi uygulanmasının gerekip gerekmediğine, hastalarımızın ağız içi durumlarına göre farklılık göstermektedir. 20 yaş dişlerinin çekim fiyatları ile ilgili net bir bilgi verebilmemiz için hastalarımızın yirmi yaş dişlerinin ne durumda olduğunu muayene ederek öğrenmemiz gerekmektedir.